Зошто се вели дека прашумата ја регулира климата во светот?

Дождовна шума

Тропска прашума. Огромно пространство на вегетација што им дава засолниште на голем број огромен број инсекти, птици и други видови животни, како што се мајмуни или глодари. Да размислите за тоа е скоро како да сонувате, бидејќи никаде на друго место на светот не можете да дишете чист воздух додека уживате во толку пријатна клима. Но, Дали знаевте дека да не беше тој, животот каков што го знаеме ќе имаше многу потешкотии да постои?

Тоа е толку важно, што се вели дека дождовната шума ја регулира климата во светот. Ајде да дознаеме зошто.

Каде се наоѓаат дождовните шуми?

Локација на тропските шуми

Слика - Википедија

Додека тие некогаш ја покриваа целата планета, во моментов можеме да ги видиме само во регионот помеѓу тропскиот карцином и тропскиот јарец. Во оваа област сончевите зраци пристигнуваат многу подиректно и со многу поголем интензитет отколку во остатокот од светот, бидејќи е поблиску до него. Од истата причина, бројот на часови дневна светлина тешко се менува во текот на целата година, така што климата останува топла и стабилна, без голема топлинска амплитуда.

За да можеме да ги видиме, можеме да одиме во Африка, Азија, Океанија, Централна и Јужна Америка, или да бидеме поспецифични за: Бразил, Демократска Република Конго, Индонезија, Перу или Колумбија, меѓу другите. Иако зафаќаат само 7% од површината на земјата, тие ја регулираат климата на целата планета.

Зошто се вели дека ја регулираат климата?

Тропска прашума

За да се формира капка, му треба јадро на кое ќе се оформи, било да е тоа прашина од атмосферата, честички сулфур од океанот, па дури и аеробактериум. Тропските дождовни шуми испуштаат, главно преку широколисни дрвја, милијарди од овие аеробактерии во атмосферата. Тие сеат облаци, со што се генерира голем дел од дождот во светот. Прашањето е, како?

Познато е дека овие видови бактерии имаат протеин што предизвикува замрзнување на вода на температури повисоки од вообичаеното. Со тоа што можат да се издигнуваат со струи на воздухот, тие ги стимулираат врнежите на облаците на многу повисоки температури отколку што би биле нормални. Интересно, нели? Но, има уште повеќе.

Огромната количина на водена пареа што се појавува во лисјата создава облаци, кои овозможуваат сенка на некои од потоплите делови на Земјата. Овој облак покрива во вселената голем дел од топлината што стигнува до нас од Сонцето, со што се одржува постабилна температура.

За сето ова, многу е важно да ги заштитиме, бидејќи тоа е еден од најдобрите начини на кои ќе треба да се заштитиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.