Зошто е важен океанот?

Океан

Океанот, дом на многу животни и растителни суштества. Ретко престануваме да размислуваме за влијанието што го има врз климата, откако сите наши животи се на површината на земјата. Сепак, нашата планета е покриена со 70% вода; односно нашиот ден за ден е концентриран во само 30%. Покрај тоа, океаните ја содржат скоро целата вода на Земјата: околу 97%. Останатите 3% се наоѓаат во Полјаците.

Во ова специјално ќе откриеме зошто е важен океанот да се разбере климата и како глобалното затоплување може да ја промени.

Важноста на океаните

Арктикот

Океаните се термички регулатори, апсорбираат јаглерод диоксид. Бидејќи ја покриваат скоро целата планета, голема количина на СО2 се апсорбира од нејзините води. Ноќе ја емитуваат топлината што ја апсорбираат преку ден, кога имало сончева светлина; но не само тоа, туку постојано испраќајќи водена пареа во атмосферата, со што се формираат облаците. Благодарение на овој циклус на апсорпција и емисија, температурата на планетата останува повеќе или помалку стабилна.

Но, тоа не само што влијае на температурата на воздухот, туку исто така во оној на земјата до точка, иако е далеку од брегот, поради различните океански струи. Неколку се разликуваат во светот, како што се Голфскиот поток или Антарктичката циркумполарна струја. Тие играат многу важна улога во регулирањето на климата и во циклусот на хранливи материи во водата. На овој начин, сите животни кои живеат во океанот имаат храна што им е потребна за да преживеат, од крил до бела ајкула.

Океанските струи можат да бидат ладно, кои потекнуваат од поларните и умерените географски широчини, или топло, кои се оние кои потекнуваат од тропските предели до големите географски широчини. Кога неколку ќе се соберат, се формираат таканаречени вртења кои на Северната хемисфера ќе ротираат во насока на стрелките на часовникот, или обратно на јужната хемисфера.

Што се случува ако океанот стане премногу врел?

Океан и време

Ова е она на што во моментов сме сведоци: многу растенија и животни почнуваат да умираат, а некои успеваат да се прилагодат. Но, сите тие имаат многу проблеми. Алгите и планктоните одржуваат животни мали како крил, а крилот го јадат многу поголеми риби како китови и фоки. Така, синџирот на исхрана е во сериозна опасност, опасност што веќе е тука, бидејќи во многу области популацијата на крил е намалена за повеќе од 80%. Крил се размножува во ладни води, близу до морскиот мраз. Со зголемување на температурите, се помалку има замрзната површина.

Од друга страна, коралите се океански животни кои се многу чувствителни на промени. Тие имаат симбиотска врска со некои алги, во кои и двете добиваат придобивки: алгите, со фотосинтеза, добиваат шеќери што ги делат со коралите, што им обезбедува безбеден дом. Но, кога водата е премногу топла, алгите едноставно не можат да го извршат овој витален процес, па на крајот умираат, а коралите се обезцветуваат, ослабуваат и на крајот венеат исто така.

Океаните апсорбираат до една четвртина од СО2 што ја испуштаат луѓето, но сепак може да платиме висока цена. Морињата стануваат се повеќе кисели, и за да се одржи кревката рамнотежа што им е потребна на животните и сите суштества што живеат во неа, таа мора да биде алкална. Самите школки или корали се само две кои не можат да преживеат во кисело море.

Океанско влијание врз климата

Северноатлантска струја

Како што рековме, океанот влијае на климата, било да е тоа на крајбрежјето или илјадници километри од него. Благодарение на она што е познато како Струја на термохалин, во Европа можеме да уживаме во пријатна клима. Без неа, би биле принудени да носиме топла облека од руно во текот на зимските месеци.

Овој поток патувајте низ целата планета, загревајќи се во Пацификот и Индискиот Океан до Антарктикот, сè додека не потоне во Норвешкото Море. Во тоа време, студената и солена вода се спушта до длабочините, каде што ќе оди на топлите географски широчини на Индискиот Океан и Пацификот, каде што повторно ќе се појави и со тоа ќе се заврши циклусот.

Дали солта влијае на потоците?

Да навистина. Како што знаеме, кога нарачуваме безалкохолен пијалок со мраз, тој останува да лебди на површината; Од друга страна, ако додадеме сол во водата, таа веднаш ќе потоне. Столбовите се направени од свежа вода, но колку помалку мраз има, Северноатлантската вода ќе биде помалку солена, и ова може да значи дека во Европа ќе доживееме многу студени зими. Сепак, сателитите на НАСА внимателно го следат топењето на мразот и океанските струи за да се обидат подобро да го разберат овој систем.

Зошто е важен океанот?

До денес откривме само 5% од океаните. Поради глобалното затоплување, ќе има многу видови кои ќе исчезнат Без да ги имаме видено ниту еднаш, и многу други, кои ни служат како храна, можеби нема да можат да се прилагодат.

Поради тоа, океанот мора да биде заштитен и згрижен сите зависиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.