Зошто еруптира вулкан?

зошто еруптира вулкан и е опасен

Вулканите и ерупциите се нешто од што луѓето се плашеа цел живот. Обично е многу деструктивен и во зависност од видот на ерупцијата што ја има, може да уништи цел град. Има многу луѓе кои се прашуваат зошто еруптира вулкан.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме зошто еруптира вулканот, кои се неговите карактеристики и опасноста од овие ерупции.

состав на вулкани

тече лава

Иако на површината изгледа мирно, внатрешноста на вулканот е вистински пекол. Неговите пукнатини се толку полни со жешка магма што согорува се што е на патот и содржи потенцијално токсични гасови растворени во него.

Лавата пронајдена во длабочините на вулканот ја нарекуваме магма.. Се вика лава кога ќе излезе. Во следниот дел детално ќе објасниме од што е направена лавата и какви видови лава постојат.

Покрај тоа, лавата е составена од силикатни минерали кои еруптираат од вулканите на температури помеѓу 900 и 1000 ºC. Во зависност од содржината на силициум диоксид (SiO2), можеме да најдеме два вида лава:

  • Течна лава: Има ниска содржина на силициум диоксид. Овој тип на лава е помалку вискозен и брзо тече.
  • Кисела лава: Тие се богати со силициум диоксид. Имаат висок вискозитет и течат бавно.

Покрај силициум диоксид, лавата содржи и растворени гасови. Тоа е првенствено водена пареа и, во помала мера, јаглерод диоксид (CO2), сулфур диоксид (SO2), водород сулфид (H2S), јаглерод моноксид (CO), хлороводородна киселина (HCl), хелиум (He) и водород ( H).

Сепак, треба да знаете дека хемискиот состав на лавата може да варира во зависност од видот на магмата и вулканската активност, и повторно, различни видови лава може да предизвикаат многу различни ерупции, како што објаснуваме подолу.

Зошто еруптира вулкан?

вулканска хемија

Невидлива за човечкото око, магмата се акумулира внатре во вулканот. Како разорен оган, ги стопи околните карпи. Кога ќе се собере доволно магма, таа почнува да бара пат за бегство и почнува да се движи кон површината.

Кога магмата се издига до највисоките области на вулканот, ја уништува карпата и создава прекумерен притисок што ја деформира земјата. Растворените гасови во магмата се ослободуваат поради пукнатините на карпите. Тие вклучуваат: водена пареа (H2O), јаглерод диоксид (CO2), сулфур диоксид (SO2) и хлороводородна киселина (HCl).

Видови вулкански ерупции

Типот на ерупција зависи од обликот и големината на вулканот, како и релативните пропорции на ослободените гасови, течности (лава) и цврсти материи. Ова се типовите на присутни осип и нивните карактеристики:

Хавајски ерупции

Карактеристични се за течните магми со основен состав (главно базалт) и се типични за некои океански острови како што се Хавајските острови, од кои го добиле името.

Тие се ерупции на многу течна лава и малку гас, за да не пукаат многу лесно. Вулканските дворци обично се нежно наведнати и во облик на штит. Магмата брзо се крева и протокот се јавува наизменично.

Опасноста што ја претставуваат овие типови на ерупции е тоа што тие можат да поминат растојанија од неколку километри и да предизвикаат пожари и да ја оштетат инфраструктурата на која наидуваат.

Стромболијални ерупции

Магмата е обично базалтична и течна, се издига генерално бавно и се меша со големи гасни меури високи до 10 метри. Тие се способни да произведуваат периодични експлозии.

Тие генерално не произведуваат конвективни столбови, а пирокластични остатоци, кои ја опишуваат балистичката траекторија, се дистрибуираат во околината на неколку километри околу цевката. Тие обично не се многу насилни, па нивната опасност е мала и тие се способни да создадат конуси од лава. Овие ерупции се случуваат на вулканите на Еолските Острови (Италија) и Вестманаејјар (Исланд).

Вулкански ерупции

Станува збор за умерено експлозивни ерупции предизвикани од деблокирање на вулкански канали блокирани од лава. Експлозиите се случуваат на секои неколку минути или часови. Тие се вообичаени во вулканите кои исфрлаат магма со умерен состав.

Висината на столбовите не треба да надминува 10 километри. Тие се обично осип со низок ризик.

Плинијански ерупции

Тие се ерупции богати со гас кои, кога се раствораат во магмата, предизвикуваат нејзино распаѓање во пирокласти (пемза и пепел). Оваа мешавина на производи ја остава устата со висока стапка на пораст.

Овие исипи еруптираат постојано, и по број и по брзина. Тие вклучуваат силно вискозни силикозни магми. На пример, ерупцијата на Везув во 79 н.е.

Тие се со висок ризик бидејќи колоната на ерупцијата се размножува и достигнува големи височини (дури и во стратосферата) и предизвикува значителен пад на пепел што влијае на многу голем активен радиус (илјадници квадратни километри).

Ерупции на Сурцејан

Тие се експлозивни ерупции на магма кои комуницираат со големи количини на морска вода. Овие ерупции создадоа нови острови, како што е ерупцијата на планината Сулци во јужен Исланд, кој формираше нов остров во 1963 година.

Овие еруптивни активности се карактеризираат со директни експлозии, кои произведуваат масивни облаци од бела пареа и црни облаци од базалтни пирокласти.

Хидровулкански ерупции

Покрај веќе споменатите вулкански и плиниски ерупции (во кои се чини дека е потврдена интервенцијата на водата), постојат и други целосно потопени својства (односно, имаат мал придонес на магматичен материјал) кои се предизвикани од подемот на магмата.

Тие се експлозии на пареа создадени во карпата над изворот на топлина на магмата, со разорни ефекти поради дефлагрирање и проток на кал.

Колку долго може да трае вулканската ерупција?

Како што видовме деновиве, тешко е да се предвиди како ќе се однесуваат вулканите. Сепак, за да ги направат своите предвидувања што е можно попрецизни, вулканолозите ги следат емисиите на јаглерод диоксид и сулфур диоксид.

Земјотресите исто така може да укажат дека магмата се издигнува низ Земјината кора.. Со проучување на овие сигнали, научниците можат да кажат дека вулканската активност е во тек.

Што се однесува до времетраењето на ерупцијата, тоа зависи од количината на магма што ја содржи, што е тешко да се знае бидејќи џебовите од магма материјал може да го враќаат материјалот што се издига од долните слоеви на планетата. Единствените ресурси кои им остануваат на експертите да го предвидат времетраењето на ерупциите се проучувањето на геолошките записи и претходните ерупции.

Што се случува кога лавата од вулкан ќе стигне до морето?

зошто еруптира вулкан

Различни соединенија се раствораат во морска вода, вклучувајќи натриум хлорид (NaCl) и магнезиум хлорид (MgCl2). Исто така, имајте на ум дека е околу 20 ºC.

Така, кога лавата ќе се сретне со саламура, се случуваат низа хемиски реакции со катастрофални последици. Не само што се создаваат масивни облаци од гасови, особено хлороводородна киселина (HCl) и водена пареа (H2O). Понатаму, термичкиот шок доведува до витрификација на натопното лиење. Со толку брзо зацврстување, може да дојде до експлозија.

Покрај тоа, гореспоменатите гасови можат да бидат опасни за луѓето. Најчести ефекти се иритација на кожата, очите и респираторниот тракт.

На крајот вулканите се дел од копнениот пејзаж и ние мора да научиме да живееме со нив, дали ни се допаѓа или не. Затоа, потребно е да се максимизира собирањето на знаења за составот на вулканите и хемиските реакции кои се случуваат при вулкански ерупции.

Во оваа смисла, научното знаење и технолошкиот развој се наши сојузници. Мора да ги користиме информациите што ни ги даваат за да откриеме како и зошто вулканите еруптираат и да ги избегнеме опасностите што тие ги претставуваат колку што е можно повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.