Зимски куриозитети кои ќе ве изненадат

зима

El зима Тоа е една од сезоните во годината во која времето ве повикува да облечете топла облека и да уживате во пејзажите прекриени со снег. Но, дали некогаш сте се запрашале зошто е помалку студено кога паѓа снег? Или зошто ветрот свирка?

Theseе зборуваме за овие и за другите куриозитети во оваа статија. Дознајте повеќе за оваа сезона што штотуку ја започнавме.

Зошто ветерот испушта звук?

Во многу зимски денови - и, навистина, цела година - ветерот може да дува силно. Притоа, ако наиде на пречка, на пример слепа, тоа ќе произведе мало забрзување бидејќи зоната на поминување на воздухот во движењето се стеснува.

Зошто е помалку ладно кога паѓа снег?

Ова, иако можеби не изгледа така, има научно објаснување и тоа е ова: снегулките, кои се составени од ледени кристали, заглавуваат водена пареа додека паѓаат, а таа пареа се претвора во мраз. Премин од гасовита состојба (водена пареа) до цврста (мраз) ослободува топлина.

Зошто чистите зимски ноќи се толку студени?

Ако сте fondубители на астрономијата, сигурно ќе уживате во прекрасното зимско небо. Тие се јасни, изгледаат чисти, ... но е задишувачки студено. Зошто? Затоа што нема облаци. Облачното покритие спречува топлината добиена во текот на денот, инфрацрвеното зрачење да се распрсне и секако, доколку нема облаци, зрачењето се губи.

Како се пресметува студот на ветерот?

Топлинската сензација е студот или топлината што ги перцепираме без оглед на реалната температура. Оваа топлинска разлика помеѓу кожата и околината е одредена од влажноста на животната средина, брзината и насоката на ветрот, облачноста, меѓу другите. (ќе најдете повеќе информации во Оваа статија) Така, на пример, ако термометарот покажува 10 ° C, небото е чисто и не дува ветер, би се почувствувале малку ладно, 7,5 ° C.

скијање на луѓе

Имајте добра зима.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.