Зимски олимписки игри. Дали е во опасност вашиот континуитет?

Скокање во слободен стил на Олимпијада

Скокање во слободен стил на Олимпијада

Само шест од градовите кои веќе ги одржуваа Зимските олимписки игри во изминатиот век, денес би биле доволно кул за да бидат домаќини на нив. Дури и за најконзервативните проценки на климата, само 11 од 19 градови кои беа домаќини на Зимските олимписки игри можеа да го сторат тоа во следните децении според истражувањето спроведено од Универзитетот во Ватерло (Канада) и Центарот за менаџери во Инсбрук (Австрија).

Културното наследство на светскиот фестивал за зимски спортови е во поголем ризик според изјавите на професорот Даниел Скот, раководител на истражување на Светската туристичка организација (ГТ) и директор на оваа студија. „Се помалку региони што традиционално се поврзани со зимските спортови може да бидат домаќини на олимписките игри во А. најжешкиот свет" кажа.

Покажано ни е дека местата кои се реизбрани за домаќини на игрите, како што се долината Сквав (САД), Гармиш-Партенкирхен (Германија), Ванкувер (Канада) и Сочи (Русија) веќе нема да имаат соодветна клима. потребни за домаќин на игрите за средината на 6 век. Со очекуваното затоплување за следните децении, само XNUMX градови што веќе ги пречекаа ќе одржат поволни временски услови за нивно славење.

Организирање на градови Зимски олимписки игри

Организирање на градови Зимски олимписки игри

Овој извештај се фокусира на можностите за континуитет на Зимските олимписки игри во однос на инциденцата на климатските промени. Моќен аргумент е да се види како емисиите влијаат врз земјите што ги организираат игрите и можеби на овој начин ќе може да се сврти вниманието на Меѓународниот олимписки комитет (МЦК) и главните светски лидери дека треба да се изврши намалување на емисиите. наметка.

Потребата од стратегии за контрола на климатскиот ризик за организаторите на игрите се зголеми заради фактот што просечната дневна температура во февруари, кога се одржуваат игрите, се зголеми од 0,4ºС помеѓу 1920 и 1950 година, на 3,1 ° C помеѓу 1960 и 1990 година, сè до 7,8 ° C достигнат во XXI век.

Денес би било тешко да се замисли задоволителен развој на игри без употреба на вештачки ресурси за создавање мраз и снег, како што беше направено во првите децении од нивното славење.

Студијата укажува дека во успехот на игрите, доста поволно е да се има поволно време, додека лошите временски услови се еден од најголемите предизвици со кои се соочуваат организационите одбори. Времето ја одредува можноста за подготовка на игрите и може директно да влијае на настаните во затворено и на отворено, како и на натпревари на отворено, удобност на гледачите, превоз и видливост и распоред на телевизиските преноси.

Оваа студија исто така испитува како се користеле технолошкиот напредок и стратегиите развиени во текот на неколку децении за справување со метеоролошкиот ризик на Зимските олимписки игри.

Технологиите, како што се вештачки снег, вештачко ладење и предвидувања со висока резолуција, сега се неопходни компоненти за успешни игри. Иако „подалеку од технолошкиот напредок, постојат ограничувања со кои тековните стратегии за контрола на ризикот од клима не можат“, рече професорот Скот. „Околу средината на овој век, овие ограничувања ќе бидат надминати во некои од градовите домаќини на игрите.

Изгледот на оваа студија ни дава одлична можност да размислиме за долгорочните импликации што климатските промени можат да ги имаат врз светот на спортот и светското културно наследство на олимпиското движење. Открива и дека за некои градови и региони заинтересирани за организирање на игрите, денот да се борат за нив е сè поблизу секој ден.

Повеќе информации: 2013 година ќе биде седма најтопла откако има записиОдмрзнувањето ќе има драматични последици на крајот на векот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.