Зимзелена шума

Кога бевме мали, на училиште нè учеа дека постојат два главни типа на дрвја. Од една страна, ги имаме оние дрвја кои ги задржуваат лисјата дури и во зимската сезона и, од друга страна, другите дрвја што ги губат. Првите се нарекуваат зимзелени, а вторите се листопадни дрвја. Дрвјата кои ја зачувуваат зеленилото на нивните лисја без оглед на сезонските промени во периодите на вегетативно одмор и формираат голема маса се познати како зимзелена шума. Зимзелен значи траен или зимзелен лист или дрво. Некои варијанти на ова име се зимзелени или полутрајни.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, природата и екологијата на зимзелената шума.

клучните карактеристики

Зимзелени карактеристики на шумата

Постојат региони со голем студ што ги прави дрвјата да ги загубат лисјата. Сепак, зимзелените не ги испуштаат лисјата или се под влијание на климатските варијации. Овие дрвја истураат мал дел од лисјата за да можат постепено да ги обновуваат. Тие го прават тоа на секои две или една година, но скоро секогаш ја чуваат својата чаша покриена и покажуваат со лисја. Лисјата ја одржуваат својата интензивна зелена боја во текот на целиот циклус.

Широколисната зимзелена шума е подкатегорија што ги опфаќа сите оние зимзелени дрвја кои имаат широки лисја. Нормално се наоѓаат на екваторијални територии и во тропски земји чија главна карактеристика е многу чести врнежи од дожд. Ова значи дека постојат примероци како магнолија или фикус што може да се најдат во области со потопла средина. Огромната големина на лисјата придонесува за разновидноста на висините на флората.

Овие дрвја имаат големи круни кои се способни да ги апсорбираат сончевите зраци, спречувајќи ги да достигнат до долната вегетација. Со други зборови, вегетацијата на подолу е под влијание на густината на лисјата на овие дрвја. Ова значи дека има малку грмушки што се способни да преживеат под сенката што ја создаваат овие дрвја. И, ако не добијат сончева светлина, тие не можат правилно да се фотосинтезираат.

Постојат видови како што се епифитите кои висат на трупци или гранки и винова лоза кои се многу чести кај зимзелени дрвја. Овие видови се поставени на таков начин што можат да ги добијат зраците на сонцето. Во широколисната зимзелена шума е поретко да може да се видат некои дрвја во умерена клима, но има некои исклучоци како портокал, врба, ловор, рогач, маслинка и еукалиптус.

Каде што има доминација на ниски температури, владеат брезите. Овие брези припаѓаат на редот на Фагалите и Тие исто така се составени од други дрвја како даб, бука и алдер.

Зимзелена шума со лушпи и игли

Зимзелена шума

Постои уште еден вид зимзелена шума со дрвја во кои лисјата преовладуваат со единствена форма што емулира скали или игли. Овие листови имаат тврда текстура на допир и се покриени со смола. Главните видови на овие шуми се чемпрес, бор, кедар, тис и секвоја. Овие дрвја се наоѓаат и меѓу четинари, кои се дрвја кои растат со изглед налик на рог.

Постојат некои видови како што се бор или ариш, кои изобилуваат во региони кои вклучуваат Сибир, Алјаска и Скандинавија. Овие видови се способни да формираат големи пошумени површини од илјадници и илјадници хектари. Овие зеленило се присутни на сите врвови и највисоки делови на континентите како што се Азија, Америка и Европа.

Научниците дошле до заклучок дека зимзелената шума е форма на прилагодување кон различните услови на животната средина. И тоа е дека нормално флората се обидува да се вклопи во тоа место каде што мора да расте. Ова значи дека постојат некои примероци кои имаат листопадни лисја и други зимзелени лисја. Корисниот век на секој лист ќе зависи од особеностите на климата и почвата каде што е дрвото. Секој вид дрво има различни потреби за адаптација.

Некои безусловни карактеристични карактеристики за прилагодување на видовите се големината, составот и обликот. Овие карактеристики значат дека одредени видови, како што се дабот од холм, можат да спречат дехидрираност во летни времиња кога врнежите се помали, а температурите се повисоки. Покрај тоа, овие карактеристики им помагаат да можат да ги зачуваат лисјата, температурите паѓаат поради доаѓањето на зимата.

Зимзелена шума и адаптација

Куриозитети на зимзелена шума

Повеќето зимзелени шуми што ги наоѓаме се во влажни зони и цветни зони на Медитеранот. Имајте на ум дека растенијата имаат процес на адаптација со цел да го преживеат редовниот недостаток на дожд. Во зимзелената шума наоѓаме растенија кои имаат длабоки корени и имаат големо ширење што овозможуваат наоѓање на водни ресурси на поширок начин. Понатаму, лисјата имаат отпорна и силна текстура на различни неповолни услови и недостаток на врнежи.

Примероците што се најрелевантни во зимзелената шума се дабовите плута и дабовите холм. Овие дрвја имаат средна надморска височина, но имаат закривени, дебели и пругасти стебла. Врвовите на овие дрвја се сферични и помагаат да се обезбеди одлично засолниште од сонцето.

Дабот од плута има длабоко зелена боја и од него никнуваат некои желади кои не се јадат. Неговите лисја се мерат помеѓу 4 и 7 сантиметри и може да имаат долговечност од 150 до 250 години. Од друга страна, дабот Холм има постојан багажникот со добра отпорност. Има различни квалитети што го прават идеален за изработка на мебел. Неговото дрво е доста на побарувачката.

Друга сорта на зимзелено дрво е бор. Се смета за еден од преживеаните видови. Има голем капацитет да создаде плодна почва бидејќи има прилично висока стапка на пад на лисјата. Неговата способност да издржи влажни, суви, студени и топли услови го прави омилен за украсување паркови и отворени простори. Исто така е идеален за пошумување бидејќи генерира голема количина плодна почва.

Конечно, багремот од мимоза се издвојува и меѓу зимзелената група. Тој е способен да достигне висина од 10 метри и неговата моќ за преживување е засилена ако се изврши доволно кастрење.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за зимзелената шума.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.