Земјотрес со јачина од 7,2 ја тресе Никарагва додека го чекаат доаѓањето на ураганот Ото

Слика - Infobae.com

Слика - Infobae.com

Силен земјотрес, со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала, е забележан во Никарагва и во соседните земји, кои се подготвуваа за доаѓањето на ураганот Ото. Властите во Никарагва донесоа одлука за а вонредна состојба, и тие ги набудуваа западните брегови за можно предупредување за цунами што, за среќа, беше повлечено неколку часа подоцна.

Владата веќе има одредено црвено предупредување за наскоро доаѓање на ураганот Ото, кој достигна категорија 2 според извештајот издаден од Националниот центар за урагани вчера. Циклонот се сметаше за „високо опасен“ ураган; сепак, се очекува наскоро да се деградира.

Земјотрес во Никарагва: интензивен, но нема штета за жалење

Епицентарот на земјотресот бил во Усулутан, во Салвадор, на 100 километри од главниот град. Тој се пријави во 12.45:XNUMX часот (по локално време) и се чувствуваше од Гватемала до Костарика. И ако тоа не беше доволно, Регистрирани се и пет последователни потреси со јачина од 4 и 5 степени во областа на епицентарот. За време на пишувањето на овој напис, Нема пријавено повредени или жртви.

Салвадорскиот министер за животна средина и природни ресурси, Лина Пол, побараа од населението да биде што е можно смирено и да избегнува користење телефони освен доколку е потребно. Владата исто така нареди жителите што живеат во крајбрежните области да се држат настрана од плажите.

Ураганот Ото: каде сте сега?

Слика - НОАА

Слика - НОАА

Ото сега се наоѓа на западниот брег на Костарика, место каде за жал тоа предизвика смрт на најмалку едно лице и остави уште најмалку шест други исчезнати. Претседателот Гиilleермо Солис на прес-конференција рече дека за момент нема да шпекулира за можните бројки. „Тоа е тажен ден за Костарика“.

Силните ветрови на Ото, со повеќе од 150 км на час, фрлија дрвја врз куќите, а поројните дождови го преплавија градот Упала, граничи со Никарагва, каде што живеат околу 17.000 луѓе.

На оваа тажна приказна конечно и дојде крајот. Ото премина од ураган во тропска бура, и се очекува да се оддалечи од брегот во следните неколку часа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.