Земјотрес во Непал, предвиден од научници

Земјотрес

Минатата сабота Непал го потресе земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала, оставајќи зад себе повеќе од четири илјади мртви во земјата и бројни жртви во околните области како што се Индија или Бангладеш. Поминаа 81 година дека вакво нешто не беше доживеано, конкретно од 1934 година кога во земјотресот загинаа 17 илјади луѓе кои беа во Катманду, главниот град на Непал.

Но земјотресот во Непал, според геолозите, тоа е дел од »домино ефект» што го обликува континентот.

Плочи

Планетата е поделена на тектонски плочи, на чии рабови се наоѓаат т.н. грешки. Најпознат е раседот Сан Андрес, кој се наоѓа во западна Северна Америка и кој сè повеќе ја дели таа област на Северна Америка. Благодарение на нивните движења, општиот поглед на нашиот дом се менува, многу бавно, одвојувајќи ги континентите или создавајќи планини. Но, овие удари можат да бидат опасни за живите суштества, бидејќи тие предизвикуваат земјотреси или цунами, во зависност од тоа каде се наоѓаат споменатите раседи.

Пред седум века, на индиско-американската плоча, се појавија два големи потреси. Земјотресот во Непал викендов би бил тој резултат на акумулиран стрес на вина од тогаш. Лоран Болинџер од Француската комисија за алтернативни енергии и атомска енергија и неговиот тим пред неколку недели очекуваа дека ќе се случи многу силен земјотрес токму таму каде што се случи.

Земјотрес во Непал

Групата научници успеаја да откријат постоење на претходни потреси со копање ровови по раседот што минува низ Непал од запад кон исток. До сега, откриле траги на сеизмички потреси од 1255, 1344 година и неодамна од 1934 година. Поради веројатноста за појава на образец, научниците се загрижија.

Толку многу што според Болингер може да се појават нови земјотресибидејќи оној што се случи пред само неколку дена не беше доволно моќен да ја разбие земјата. Така, напнатоста може повторно да се гради под површината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.