Земјотресите ги менуваат еластичните својства на Земјината кора

Земјотрес

Сите знаеме, или од тоа што сме прочитале некои новости, од тоа што сме ги виделе на вестите или од тоа што сме ги доживеале, дека земјотресите се способни да уништат патишта, згради и секакви градби. Но, покрај тоа, тие можат да го модифицираат пределот ... па дури и самата планета.

И тоа е дека една неодамнешна студија го покажува тоа земјотресите ги менуваат еластичните својства на земјината кора. Неверојатно, нели?

Земјина кора

Но, прво, да видиме што е кора на земјата.

Кортекс

Земјината кора е надворешниот карпест слој на планетата. Навистина многу е фино, дебел околу 5 км на дното на океанот, и до 70 км во планинските области. Кората, како што ја познаваме денес, е стара околу 1700-1900 милиони години. Океанскиот, кој опфаќа 78% од површината на Земјата, и континенталниот се разликуваат.

Како се формира земјотрес

Земјина кора

Како што знаеме, планетата, геолошки гледано, изгледа како загатка поради различните тектонски плочи (исто така наречени литосферски плочи) што постојат. Кога ќе се собере премногу напнатост меѓу нив, е ослободен, со што се предизвика тремор.

Како земјотресот може да ги измени еластичните својства на кората?

Светот

Земјотресите можат да предизвикаат други неколку милји подалеку, но сега откриен и тим предводен од Ендру Делори, од Националната лабораторија во Лос Аламос и Кевин Чао, од Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ), во Кембриџ, САД дека кога напнатоста предизвикува движење на две грешки, енергијата се ослободува во форма на сеизмички бранови.

Овие бранови, кога поминуваат во друг раседен регион, ја модифицираат еластичноста што и овозможува на кората да го издржи стресот. Значи, состојбата на структурниот стрес исто така се менува, што на крајот може да предизвика нов земјотрес.

Земјата е многу подинамична планета отколку што може да помислите на почетокот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.