Земји од Тихиот Океан

Пацифички води

Тихиот Океан е најголемото водно тело во светот, покривајќи повеќе од 30% од површината на земјата и е домаќин на голем број островски земји и територии. На Земјите од Тихиот Океан тие имаат голема разновидност на карактеристики, од високоиндустриски развиени земји до мали и помалку развиени нации. Сепак, постојат одредени карактеристики кои се заеднички за многу од пацифичките земји.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за различните карактеристики, геологијата и културата на земјите од Тихиот Океан и некои куриозитети на океанот.

Земји од Тихиот Океан

земји од Тихиот океан

Прво, многу од пацифичките земји имаат голема културна и етничка разновидност, поради нивната стратешка позиција како мост меѓу Азија и Америка. Од домородните народи на Океанија до имигрантските заедници од Кина, Јапонија и другите азиски земји, Пацификот е топење на култури и традиции.

Второ, повеќето земји од Пацификот се многу зависни од риболов и земјоделство за нивната егзистенција. Риболовот е важен извор на приход и вработување во многу крајбрежни земји, додека земјоделството тоа е витална активност во островските земји кои имаат ограничено обработливо земјиште. Покрај тоа, некои земји во Тихиот Океан имаат и природни ресурси како нафта и природен гас.

Трето, многу од земјите во Тихиот Океан се соочуваат со значителни економски и социјални предизвици. Сиромаштијата, невработеноста, недостигот на пристап до образование и основни здравствени услуги се заеднички проблеми во некои пацифички земји. Понатаму, многу од овие земји се соочуваат и со еколошки предизвици, како што се климатските промени и губењето на биолошката разновидност.

Овие земји имаат богата историја и културно наследство што е важно да се зачува и заштити. Од античките култури на домородните народи на Океанија до колонијалното влијание на Европејците, Историјата на Пацификот е богата и разновидна. Зачувувањето на културните места и промоцијата на одржливиот туризам се важни за одржување и споделување на богатото културно наследство на Пацификот. Тие се разновидни и уникатни на многу начини. Иако се соочуваат со значителни предизвици, тие имаат и богата култура, историја и природно наследство што заслужува да биде заштитено и вреднувано.

Економско значење

Пацификот е од големо економско значење поради следниве причини:

 • Има важни наоѓалишта на нафта и гас, полиметални нодули, песок и чакал.
 • Претставува важен поморски трговски пат.
 • Риболовот е една од најкорисните индустрии поради концентрацијата во Тихиот Океан на различни јастиви риби и школки кои се многу барани во различни земји, особено во Азија. Во овој океан лови најголемата флота на туна во светот. Северозападниот Пацифик се смета за најважен риболов, произведувајќи 28 отсто од светскиот улов. Потоа следат регионот на Западниот и Централниот Пацифик, на кои отпаѓаат 16 отсто од светскиот улов. Покрај туна, во големи количини се ловат и скуша, белвица од Алјаска, бебешки сардини, јапонски аншоа, бакалар, ослич и разни видови лигњи.
 • Тихиот Океан е поврзан со Атлантскиот Океан преку природните канали во јужниот дел на Америка, теснецот Магелан и Дрејковото Море, но можеби најефикасен и директен пат е преку вештачкиот Панамски канал.
 • Пиратеријата е поморска закана што го попречува слободното минување во Јужното Кинеско Море, Морето Селебес и Морето Сулу. Вооружените грабежи и киднапирања се чести злосторства кои ретко се запираат. Бродовите и другите бродови мора да преземат превентивни и одбранбени мерки за да ги минимизираат ризиците.

зачувување на океаните

Пацификот се соочува со големи предизвици: климатските промени, загадувањето со пластика и прекумерниот риболов. Иако е заштитен според меѓународното право, неговата огромна големина значи дека напорите за зачувување на неговите природни ресурси не се лесни за одржување.

Според податоците објавени од Њујорк Тајмс, во Тихиот Океан има околу 87.000 тони ѓубре, а оваа бројка ќе се зголемува во наредните години, меѓу нив пластиката и рибарските мрежи се најнапуштените елементи долж доградбата. Оваа акумулација на отпад е позната како островот ѓубре, површина од 1,6 милиони квадратни километри помеѓу Хаваи и Калифорнија.

Од друга страна, многу делови од Тихиот Океан треба да се опорават од прекумерниот риболов, бидејќи популациите на видовите наменети за човечка исхрана не успеваат да закрепнат за време на периодите на репродукција, што влијае на морската биолошка разновидност. Нелегалниот лов на загрозени видови е една од најголемите закани на Пацификот.

Острови на Тихиот Океан

пацифички острови

Тихиот океан има илјадници различни острови, од кои повеќето припаѓаат на Океанија, поделени на три различни региони:

 • меланезиски: Нова Гвинеја, Папуа Нова Гвинеја, Индонезија, Нова Каледонија, Зенад Кес (Торес), Вануату, Фиџи и Соломонови Острови.
 • Микронезија: Маријанските Острови, Гуам, Вејк Ајленд, Палау, Маршалските Острови, Кирибати, Науру и Соединетите Американски Држави Микронезија.
 • Полинезија: Нов Зеланд, Хаваи, Ротума, Мидвеј, Самоа, Американска Самоа, Тонга, Товалу, Кукови Острови, Француска Полинезија и Велигденскиот остров.

Покрај тоа, постојат и други острови кои не припаѓаат на овој континент, како што се:

 • Острови Галапагос. Припаѓа на Еквадор.
 • Алеутските острови. Тие припаѓаат на Алјаска и САД.
 • Сахалин и Курилските Острови. Припаѓа на Русија.
 • Тајван. Припаѓа на Република Кина и е во спор со Народна Република Кина.
 • Филипини
 • Острови во Јужното Кинеско Море. Припаѓа на Кина.
 • Јапонија и островите Рјукју.

Најдлабокиот познат дел од сите светски океани е во западниот Тихи Океан, во близина на Маријанските Острови и Гуам, и е познат како Маријанскиот Ров. Има форма на лузна или полумесечина, се протега на 2.550 километри кора и достигнува ширина од 69 километри.

Максималната позната длабочина е 11.034 метри, што значи дека ако Еверест се урне во Маријанскиот Ров, неговиот врв сепак би бил 1,6 километри под нивото на водата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за земјите од Тихиот Океан и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.