Земјите во светот кои се борат против сушата

Суша-Чиле

Иако не му се посветува внимание како што треба, предметот на недостиг на вода тоа е едно од најзагрижувачките и најсериозните што ќе ја мачи планетата во следните години. Чиле моментално страда најлошата суша од нејзината историја и има толку многу други земји на планетата кои се борат против овој голем проблем кој е во голема мера предизвикан од климатските промени.

Водата е скапоцена стока која не е во вишок и за која почнува да се оскуди, па затоа секој треба да биде свесен кога ја консумира. Според доставените разни извештаи од ООН, да продолжиме со оваа стапка на потрошувачка на вода, во 15 години ништо повеќе и ништо помалку од 40% од водата што ќе и треба на планетата да ја живее. Овој сериозен проблем би предизвикал континуирани конфликти меѓу различни земји и сериозни финансиски проблеми во светот.

суша

Како што претходно коментирав, земјата која е најсериозно погодена од недостиг на вода е Чиле. Сепак, оттогаш не е единствената Бразил претрпува најголема суша во последно време 80 години. Сепак, има и земји кои и покрај тоа што имаат големи проблеми со недостиг на вода, успеаја да го надминат овој проблем и да најдат добро решение. Случајот на Израел е што во годината 2000 претрпе големи проблеми со сушата и се одлучи за десалинизација, добивајќи одлични резултати денес.

Кина е друга земја која страда од ефектите на сушата, за да се реши проблемот што големата светска сила избра да го гради гигантски канал од 1000 километри што ја носи водата од југот на земјата кон север. Шпанија, исто така, се бореше против сушата спроведувајќи микро каналери кои го доловуваат дождот и го претвораат во вода за пиење за населението.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.