Земјата може да надмине 1,5 степени температура во 2026 година

топлотен удар-високи температури-1060х795

Просечната температура на планетата Земја може да надмине 1,5 Целзиусови степени многу порано отколку што се очекуваше: до 2026 година, како што беше откриено во студија спроведена од научници од Центарот за извонредност на АРЦ за наука за климатски систем на Универзитетот од Мелбурн (Австралија), и објавено во списанието »Геофизички истражувачки писма».

Ако се случи, тоа би било затоа што Пацифичката декадална осцилација (ИПО), која е природен контролор на климата, одат во позитивна или топла фаза, забрзувајќи го глобалното затоплување.

Што е IPO?

Пацифичка осцилација

Месечни вредности на индексот на ИПО од 1900 година до мај 2006 година.
Слика - Група за влијанија врз климата

Тоа е климатски феномен на интеракција помеѓу атмосферата и океанот што се јавува помеѓу паралелите 50º Север и 50º Јужно од Пацификот. Има две фази: позитивата во која се регистрираат високи температури и негативната. Првиот обично трае помеѓу 1 и 5 години, додека вториот може да трае до 40 години или повеќе.

Дали е поврзано со глобалното затоплување?

Тихиот океан

Во последниве години, од 2014 до 2016 година, имаше записи за температура што сугерираат дека топлата фаза во која се наоѓате сега може да биде поврзана со овие записи што се снимаат. Сепак, Бен Хенли, еден од авторите на студијата, го рече тоа и покрај тоа што е во негативна фаза, нивните истражувања покажуваат дека бариерата од 1,5ºC веројатно ќе биде прекината до 2026 година.

За да се избегне тоа »владите ќе мораат да спроведуваат политики кои не само што ги намалуваат емисиите, туку и го отстрануваат јаглеродот од атмосферата- истакна Хенли.

Ако тоа не се постигне, топењето на половите ќе предизвика покачување на нивото, пустините ќе станат посуви, а сериозни суши може да се доживеат во југозападниот дел на САД и Мексико.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.