Зелен снег

зелен снег на Антарктикот

Како што знаеме, климатските промени се светски феномен што нè остава загрижувачки и изненадувачки слики. И дали фактот дека просечните глобални температури стабилно се зголемуваат, предизвикува нешто исклучителни ситуации. Со оглед дека една од областите на планетата што доби поголемо влијание како резултат на зголемувањето на глобалните температури е Антарктикот, тука е местото каде што можете да видите повеќе невообичаени феномени. Денес зборуваме за една од појавите што ја изненадуваат целата научна заедница. Станува збор за зелен снег.

Во оваа статија ќе ви кажеме што значи зелен снег, кои се неговите карактеристики и какви последици има во однос на климатските промени.

Што е зелен снег

Зелен снег

Она на што можете да помислите кога ќе го слушнете терминот зелен снег е дека расте вегетацијата поради топењето на снегот на Антарктикот. Во моментов, поради зголемувањето на глобалните температури белиот снег станува зелен бидејќи микроскопските алги растат. Кога масовно расте, има снежно зелена боја и ја прави светло зелена боја. Овој феномен може да се цени дури и од вселената и им помогна на научниците да развијат мапа.

Сите податоци се собираат благодарение на сателитите кои се способни да набудуваат и да фотографираат. Наб Obsудувањата преземени неколку лета на Антарктикот се комбинирани со набудувања од сателити за да може да се проценат сите области каде што ќе се тестира зелениот снег. Сите овие мерења ќе бидат искористени за пресметување на брзината што алгите ќе продолжат да се шират низ целиот континент поради климатските промени.

Како што се очекуваше, растот на овие микроскопски алги ќе влијае на динамиката на климата на глобално ниво.

Зелен снег и копно албедо

Терестријалното албедо е количина на сончево зрачење што се рефлектира од површината назад во вселената од различни елементи. Меѓу овие елементи наоѓаме површини со светли бои, облаци, гасови итн. Снегот е способен да рефлектира до 80% од инцидентот на сончевото зрачење. Што е откриено на зелен снег е дека податоците за албедо се намалуваат на 45%. Ова значи дека повеќе топлина може да се задржи на површината без да се рефлектира назад во вселената.

Може да се помисли дека бидејќи албедото на Антарктикот ќе се намали, тоа ќе стане движечка сила на просечните температури што ќе се повратат. Сепак, исто така, мора да се земат предвид различните аспекти што влијаат на оваа еволуција на температурата. На пример, растот на микроскопските алги исто така фаворизира апсорпција на јаглерод диоксид преку фотосинтеза. Ова помага да се намали количината на стакленички гасови, што пак, Willе ни помогне да не ги зголемуваме температурите.

Потоа, потребно е да се анализира рамнотежата помеѓу количината на топлина што Антарктикот е способен да ја задржи како резултат на намалувањето на копното албедо, заедно со капацитетот на микроскопските алги за да можат да апсорбираат јаглерод диоксид од атмосферата. Како што знаеме, јаглерод диоксидот е стакленички гас со можност да ја задржува топлината. Затоа, колку повеќе јаглерод диоксид има во атмосферата, ќе се складира повеќе топлина и со тоа ќе се зголемат температурите.

Студии за микроскопски алги на Антарктикот

Зелени тунели од снег

Веќе има бројни студии објавени во списанието Природата комуникации Тие предвидуваат дека зелениот снег ќе продолжи да се шири низ целиот континент на Антарктикот. Бидејќи климатските промени ги зголемуваат просечните глобални температури, ние должиме поголемо ширење на овие алги.

Студиите исто така рефлектираат дека Антарктикот е местото што најбрзо ги покажува промените предизвикани од климатските промени. Ова затоплување рапидно се зголемува во овој дел на планетата. Податоците од студијата покажуваат дека во месецот јануари е забележан топлотен бран во источниот дел на Антарктикот. Овој топлотен бран предизвика температури 7 степени над просекот. Како што продолжува процесот на греење, количината на микро алги исто така ќе се зголемува се повеќе и повеќе.

Проблемот е во тоа што снегот веќе ја нема истата трајност како порано. Мора да го земеме предвид и покачувањето на нивото на морето што ќе предизвика тотално топење на мразот на Антарктикот. За подобро разбирање, мора да се земе предвид дека главната разлика помеѓу Антарктикот и Северниот пол е што на Антарктикот има копнен континент под мразот. Ова предизвикува дека, ако мразот се стопи над земјата, тој ќе се искачи на нивото на морето. Спротивното се случува со Северниот пол. Поларните капачиња во северниот дел немаат континент под нив. Така, ако овој мраз се стопи, тоа нема да го подигне нивото на морето.

Алгите што се изучуваат на Антарктикот се концентрирани на крајбрежјето. Ова е затоа што тие се области што стануваат потопло бидејќи имаат просечни температури од нешто повеќе од нула степени. Пролиферацијата на микроалгите е промовирана и од животни од цицачи и морски птици. И тоа е дека изметот на овие животни е многу хранлив за овие фотосинтетски организми. Тоа е, истите овие измет служат како ѓубриво и придонесуваат за неговиот раст.

Нов мијалник на СО2

Од студиите е познато дека повеќето колонии на алги се близу до колонии на пингвини. Тие се наоѓаат на местата каде малкумина одмараат и во близина на некои места каде што гнездат птиците.

Што може да се види како позитивна точка на сето ова, е дека на планетата ќе има нов мијалник за СО2. Бидејќи алгите одржуваат висока стапка на фотосинтеза, нивната сопствена енергија се генерира за време на овој процес и овој гас од стаклена градина се апсорбира. Благодарение на растот на овие алги, поголема количина јаглерод диоксид ќе се извлече од атмосферата и може да се смета како позитивна точка. Овој нов мијалник на CO2 може да апсорбира до 479 тони годишно. Оваа бројка може да биде поголема бидејќи има и други видови портокалови и црвени алги кои сè уште не биле вклучени во студијата.

Немојте да мислите дека сето ова ќе биде позитивно воопшто, бидејќи последиците од климатските промени се толку сериозни што овој ефект на зелениот снег не може да се надомести.

Дека со овие информации тие можат да научат повеќе за зелениот снег и неговата важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.