Зелените на климатските промени на Антарктикот

Планина Антарктик

Тешко е да се замисли дека ладен континент како Антарктикот, каде се забележани најниски температури на планетата, може да има големи концентрации на растенија, нели? Но, климатските промени го дозволуваат токму тоа. Во последниот половина век се зголеми биолошката активност, според студијата објавена во списанието „Тековна биологија“.

Дали континентот ќе стане зелен како што беше пред околу 52 милиони години?

Студијата, спроведена од тим научници од универзитетите во Ексетер и Кембриџ (Велика Британија), како и британското истражување на Антарктикот, сугерира дека оваа идеја не е толку далечна како што беше до почетокот на индустриската револуција и луѓето почнаа да имаат поголемо влијание врз животната средина.

Во 2013 година, тим истражувачи се фокусираа на анализа на јадрата на мов пронајдени на крајниот југ на Антарктичкиот полуостров. Тогаш откриле дека навистина се случува голема еколошка промена. Сега, При анализа на уште пет области, потврдено е дека ова е генерализирана промена.

Одмрзнување на Антарктикот

Антарктикот е едно од местата каде што најмногу се чувствуваат ефектите од климатските промени. Температурата се зголемуваше околу 0,5ºС секоја деценија од 1950 година. Ако ова продолжи, со топењето на мразот, ќе има повеќе слободно земјиште, па повеќе од веројатно ќе биде многу позелен регион во иднина.

Во моментот, животот на растенијата во овој дел од светот постои само на околу 0,3% од континентот; Сепак, климатските промени ги претвораат во зелена боја. Што може да се случи во иднина? За да откријат, истражувачите ќе испитаат биолошки записи кои датираат илјадници години. Така, тие можат да откријат како влијаат климатските промени врз нив во минатото.

Ако сакате да дознаете повеќе, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.