Зголемување од 3 степени ќе го загрози озонскиот слој

Слоеви на атмосферата

Слика - Пулисистем.net

Ивееме во свет во кој континуираното зголемување на температурите предизвикува многу проблеми во светот, како одмрзнување и последователно зголемување на нивото на морето, сè поинтензивни суши, поразителни циклони, но често забораваме на слојот на озон

Овој слој, кој се протега од приближно 15 км до 50 км во висина, е многу важен за зачувување на здравјето. Сега една студија исто така го откри тоа затоплување од 3 степени може сериозно да го загрози.

Исчезнување на озонскиот слој, па дури и негово намалување, може да го зголеми бројот на случаи на рак. Ова, што на почетокот може да изгледа далечно, можеби и не е досега. Зголемувањето на температурите е вистински факт на целата планета: сме повеќе од 300 последователни месеци во кои вредностите се регистрираат над вообичаеното.

Со загадувањето, уништувањето на шумите, како и со употребата на токсични производи за животната средина, човечките суштества се ставаат во опасност себеси и сите други форми на живот на оваа планета.

Според студијата, објавена во списанието „Природа комуникации“, многу е важно да се преземат глобални мерки за регулирање на производството на метан, што е сериозен еколошки проблем во Европа.

Дупка на озонски слој

Авторите на студијата, вклучително и Одри Фортемс-Чејни од францускиот институт Пјер Симон Лаплас, користеа модел на хемиски транспорт за да испитаат што би се случило со озонот ако се достигнат температури од 2 или 3 степени повисоки во различни сценарија со различни фактори за олеснување.

Така, тие беа во можност да набудуваат дека во сценарио без ублажување на емисиите на стакленички гасови, со затоплување од 3ºC помеѓу 2040 и 2069 година, нивото на озон беше 8% повисоко. Доколку стане реалност, намалувањето постигнато со спроведувањето на регулативите за емисии на озон ќе биде надминато; Или ставете друг начин: дупката во озонската обвивка, лоцирана на околу 15 км од Антарктикот, може да стане поголема.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нибите dijo

  Добра ноќ,

  Можеби грешам, но мислам дека студијата што ја поврзувате се однесува на тропосферскиот озон, а не на озонскиот (стратосферскиот) слој и не кажува дека ќе се намали, туку ќе се зголеми, што е лошо бидејќи е токсично. Всушност, во еден став од овој напис се вели дека „нивото на озон ќе се зголеми за 8%, што може да ја зголеми дупката над Антарктикот“. Ако нивото на озон се зголеми, зошто дупката се зголемува?

  Јас инсистирам, можеби правам грешка, во тој случај простете ми го незнаењето. Со почит