Зголемено засилување за да се избегнат ефектите од поплавите

поплави

Андалузија беше погодена од страшни поплави поради продолжените обилни дождови во последните неколку дена. Тоа е поради тоа Владата одобри некои измени во законодавството кои овозможуваат зајакнување на капацитетот за одговор на поплавите.

Ризикот од поплавување станува сè позасилен од ефектите на климатските промени. Затоа Владата спроведува измени во законодавството.

Одобрен е декрет за изменување на прописите на Хидрауличен јавен домен и хидролошко планирање. Овие измени ќе можат да ја разјаснат употребата на земјиштето во областите најподложни на поплавување со цел да се гарантира безбедноста на луѓето и имотот. Покрај тоа, промените во законодавството овозможуваат зајакнување на спроведувањето на „Еколошки текови“ и ова ќе овозможи декларација на нови хидролошки резерви.

Овие активности се спроведени за да се исполнат барањата што ни беа наметнати во Рамковната директива за вода и Директивата за проценка и управување со ризикот од поплавување. Меѓу спроведените активности е и можноста да се идентификуваат употребите и активностите кои се најранливи на поплавите. Со овие модификации, овие области ќе можат да се прилагодат нешто подобро на ефектите од климатските промени, бидејќи ќе се промовираат соодветно и поодговорно просторно планирање и добро урбанистичко планирање.

Овие промени имаат за цел да се зголемат еластичноста и на овој начин да се намали ранливоста на овие места пред епизодите на поплавување. За прашањето на еколошките текови, измените во регулативата ја одржуваат својата правна природа како „ограничување на употребата на вода во експлоатационите системи“ и ги дефинираат критериумите за гарантирање на нивното одржување, контрола и следење.

Важноста на зголемувањето на бројот на хидролошки резерви е дека тие се особено важни за да се избегнат притисоците што се вршат на одредени места и што може да ги контаминира резервите на вода за пиење.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.