Зголемените облаци на Арктикот го влошуваат ефектот на стаклена градина

арктичко топење

Ефектот на стаклена градина и климатските промени имаат последици и причини сè уште непознати за научната заедница. Не знаеме добро како тоа може да влијае на одредени човечки активности и влијанија врз синџирот на исхрана, итн. Во овој случај, гледаме како предизвикува затоплување што се јавува како резултат на глобалното затоплување зголемување на облачноста на Арктикот и ова го влошува влијанието на ефектот на стаклена градина.

На што се должи овој феномен?

Одмрзнување во Арктикот

Нивото на мраз на Арктикот е најниско забележано од 1978 година и однесувањето на климата во различни делови на него станува сè понепредвидливо поради контаминација. Истражувачите и научниците се обидуваат да разберат како одмрзнувањето и зголемената облачност ги влошија последиците од ефектот на стаклена градина на столбот.

Хипотезата на научниците се заснова на загадувањето како главна причина за овие промени. Прво, глобалното затоплување и зголемувањето на температурите на планетата прават топењето на мразот во Арктикот, па сончевата светлина повеќе не се рефлектира во вселената на места каде што нема мраз. По топењето не само што не рефлектира, туку и ја апсорбира светлината, што предизвикува ослободување на влагата да се крене и да формира облаци. Проблемот се појавува кога овие облаци делуваат како ќебе, ве одржуваат топло.

За да се истражи влијанието на овој феномен врз климата, се развива воздушна мисија во која авион прави неколку летоци зафаќајќи податоци што се споредуваат со некои мерења од сателити. Научниците имаат причина да мислат дека топењето и губењето на мразот предизвикуваат зголемување на формирање на облак. И затоа тие треба да ги утврдат влијанијата што можат да ги ослободат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.