Зголемувањето на морското ниво се повеќе се забрзува

топење на поларните капачиња од мраз

Како што споменавме во други прилики, нивото на морето нема да се зголемува постепено или стабилно како што одминува времето. Ако концентрациите на стакленички гасови продолжат вака, зголемувањето на нивото на морето заедно со температурите на планетата ќе биде побрзо и побрзо.

Студија го анализира растот на нивото на морето со текот на времето и заклучи дека тој се зголемил во 2014 година за 50% побрзо отколку во 1993 година. Што предизвика нивото на морето да се искачи толку брзо?

Топење на поларните капачиња од мраз

топење на северниот пол

Нивото на океаните расте сè побрзо. Покрај тоа, постојат области кои, поради присуството на екстремни метеоролошки појави како урагани и тропски бури, ја туркаат морската вода кон копно и оставаат многу крајбрежни области непогодни за живеење.

Студијата ја откри причината зошто нивото на морето расте и побрзо. Станува збор за топење на капачето од мраз на Гренланд. Зголемувањето на глобалните просечни температури како резултат на емисиите на стакленички гасови предизвикани од човечки активности Тоа предизвикува 25% од зголемувањето на брзината на покачување на нивото на морето. Пред 20 години топењето на Гренланд предизвика само покачување на нивото на морето од 5%.

Ова може да нè натера да размислиме за брзината со која се случуваат природните настани. Зборуваме за фактот дека за само 21 година, темпото на топење на Гренланд станува сè побрзо и побрзо. Се проценува дека до 2050 година, Летото повеќе нема да има лето на Северниот пол. Ова може да значи исчезнување на милиони крајбрежни градови низ целиот свет.

Во 2014 година, нивото на океаните се зголеми околу 3,3 mm / година наспроти 2,2 mm / годишно во 1993 година, велат истражувачите во списанието Nature Climate Change. Овие заклучоци од работата се доста важни бидејќи тие прават многу претпазлива проекција на порастот на нивото на морето во иднина. Се проценува дека до крајот на векот се очекува зголемување од 60 до 90 сантиметри.

Докази за покачување на нивото на морето

Доказите дека топењето на Гренланд и Антарктикот го забрзува зголемувањето на нивото на морето се многу привлечни и очигледни. Покрај тоа, Гренланд сам содржи доволно замрзната вода за да се подигне нивото на океаните за седум метри, па опасноста од тотално топење на овие ледени капачиња е огромна. Повеќето научници кои го проучуваат топењето и зголемувањето на нивото на морето проценуваат дека до крајот на векот сигурно ќе порасне за повеќе од еден метар.

Во раните 1990-ти, половина од зголемувањето беше објаснето со проширување како резултат на затоплување, во споредба со 30% 20 години подоцна, според истражувачите. Гренланд придонесува за овој пораст денес со 25% наспроти 5% пред две децении. Оваа студија помогна за прв пат да се добијат два различни методи за да може да се измери нивото на морето.

Методи за мерење на покачување на нивото на морето

има се помалку мраз и нивото на морето се зголемува

Првиот метод за мерење на нивото на морето е да се испита придонесот кон овој пораст на три елементи: проширувањето на океанот поради глобалното затоплување, промени во количината на вода складирана на копно и топење од глечерите и ледената капа на Гренланд и Антарктикот.

Исто така, вториот метод користи сателитска алтиметрија. Ова е мерење на растојанието помеѓу сателитот и морската површина. На овој начин, ако растојанието се намали, тоа е дека нивото на морето се зголеми. Досега, податоците обезбедени од сателитската алтиметрија покажаа мала промена во последните 20 години.

Како што можете да видите, зголемувањето на нивото на морето мора да се проучи во длабочина бидејќи има многу катастрофи што може да ги предизвика во крајбрежните области и во економијата на многу земји.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.