Затоплувањето на океаните е веќе 13% повисоко отколку што се очекуваше

Океан

Денес, ние користиме фосилни горива за многу намени кои, иако ни го олеснуваат животот, имаат несакан несакан ефект на додавање јаглерод диоксид во атмосферата. Значи, од 1980 година, нивото на СО2 се зголеми за повеќе од 40% што предизвика забрзување на глобалното затоплување.

Океаните апсорбираат повеќе од 90% од целата топлина, нешто што, неизбежно, му предизвикува многу проблеми на животот што е во нив.

Според студијата објавена во списанието „Science Advances“, затоплувањето на океаните е веќе 13% повисоко од очекуваното и продолжува да се забрзува. За да дојдат до тој заклучок, тие го користеа системот за флотација Арго, кои се плови кои автономно се креваат и паѓаат во океаните, собирајќи податоци за температурата на длабочина од 2000 метри. Откако ќе се постават, тие ги испраќаат овие податоци безжично до сателитите за понатамошна анализа.

Споредувајќи ги мерењата на температурата со резултатите што ги пресметувале од компјутерските модели и користејќи ги неодамнешните податоци за температурата, тие можеа да знаат дека стапката на затоплување во 1992 година е скоро двојно поголема од 1960 година. загревањето на океаните се забрзува во последните неколку години.

Океан и планини

Истражувачите откриле дека јужните океани доживеале огромно затоплување, додека Атлантскиот и Индискиот океан неодамна започнале да го поминуваат овој процес. Сепак, нема сомнение дека, како што се зголемува температурата, малку по малку и прогресивно ќе бидат засегнати сите делови на планетата Земја.

Во конкретниот случај на океаните, веќе ги гледаме последиците: коралните гребени белеат, популацијата на крил е намалена за повеќе од 80%, И има некои животни, како што се медузата, кои почнуваат да се размножуваат.

Можете да ја прочитате целосната студија овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.