Кондензација, замрзнување и сублимација

 

Замрзнување на вода

Кога влажниот воздух се лади под точката на роса, водената пареа се кондензира јадра на кондензација содржани во воздухот. Овие јадра понекогаш имаат посебен афинитет кон вода и потоа се нарекуваат хигроскопни. Честичките на солта од морскиот спреј спаѓаат во оваа категорија и можат да предизвикаат кондензација пред релативната влажност да достигне 100 проценти.

 

Во атмосферата, одредени суспендирани честички можат да дејствуваат како јадра во процесот на замрзнување. Честичка што предизвикува раст на леден кристал околу него со замрзнување на потопената вода во a јадро за замрзнување.

 

Водената пареа исто така може да се трансформира директно во ледени кристали без да поминува низ течна состојба. Тоа е сублимација, израз што се применува и за означување на обратната трансформација, односно од мраз во водена пареа. Секоја честичка на која може да се формира леден кристал со сублимација е А. сублимациско јадро. И покрај бројните искуства, не е можно да се докаже дека постојат други сублимациони јадра освен замрзнувачки јадра во атмосферата.

 

Тенка фолија вода прво се формира на површината на јадрото, а потоа замрзнува. Овој филм е толку тенок што е многу тешко да се забележи постоењето на капката вода и, според тоа, се чини дека сè се случува како да ледениот кристал е формиран директно од водената пареа. Така, општиот израз „замрзнувачко јадро“ најчесто се користи во метеорологијата за сите јадра што предизвикуваат формирање на мраз.

 

Повеќето од јадра замрзнување Тие најверојатно доаѓаат од земјата, од која ветерот зема одредени видови честички. Се чини дека одредени глинени честички играат важна улога и веројатно е дека турбулентната мешавина може да им даде прилично униформа дистрибуција до големи височини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лптроника dijo

  Како да се објасни точката на кондензација и кодирање во сублимација?

 2.   Лптроника dijo

  зацврстување