Калифорниски залив

залив на Калифорнија

Денес ќе разговараме за залив на Калифорнија. Тоа е најмладиот море што постои на нашата планета. Потекнува од геолошки процес и движење на плочи помеѓу делот на дното на Тихиот океан и кората што го формира американскиот континент. Тој е дом на голема количина на биодиверзитет и голем дел е заштитен со оглед на одредени влијанија што постојат како резултат на човечките суштества и нивните активности.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и формирање на Калифорнискиот Залив.

клучните карактеристики

залив на биолошка разновидност во Калифорнија

Тоа е најмладиот море на нашата планета. Неговото потекло потекнува од релативното движење на плочите на Тихиот океан и кората што ја формира Америка. Движењето што го имаат овие плочи ја разредуваше кората на дното на океанот пред околу 12 милиони години. Дојде моментот кога морската вода од Пацификот упадна на север и заврши со поплавување на целиот слив. Во тоа време веќе беше формиран прото-голф. Овој слив се развиваше малку по малку во системот на геолошки раседи. Во моментов, сите грешки на овој систем се протегаат од устието на Калифорнискиот Залив до крајниот север од него. Затоа полуостровот Баја Калифорнија е одделен од континенталниот масив Северна Америка.

Движењето е многу бавно, но постојано. Во текот на милијардите години, тој на крајот ќе се оддели целосно. Вината на Сан Андрес е една од најпознатите во светот и е таа што го дели целиот овој дел. За време на тоа милиони години, Калифорнискиот Залив постепено се колонизираше од големиот биодиверзитет. Фауната и морската флора со голема разновидност имаат живеалиште на ова место.

Биодиверзитет на Калифорнискиот Залив

заштитени животни

Во моментов, поради климатските промени и промените во нивото на морето, разновидноста на пределите е изменета. Треба да се земе предвид дека, од формирањето на Калифорнискиот Залив, има промени во климата што предизвикаа промени во нивото на морето, некои геолошки влијанија што создадоа формирање на планини, заливи и острови итн. Сите овие геолошки и климатски промени и настани го направија Калифорнискиот Залив едно од најбогатите мориња на нашата планета. Има голема разновидност на видови и импресивни пејзажи кои се полни со контраст во боја.

Горниот Калифорниски Залив претставува во јужниот дел систем на големи острови. Меѓу сите острови, оние кои најмногу се истакнуваат се островот Анхел де ла Гвардија и островот Тибурон. Во овие области се вгнездува голема разновидност на птици и е заштитена. На северниот дел е ограничено со пустината Олтар и устието на реката Колорадо. Функцијата на реката Колорадо е да обезбедува талог и речна вода низ историјата од формирањето на Калифорнискиот Залив. Присуството на оваа река обезбеди посебни услови на целиот овој регион. Благодарение на ова, дозволен е развој на комплексни ланци на храна и разновидна флора и фауна.

Поради сите услови што ги споменавме и постоењето на оваа река, беше можно да се развијат ендемични видови кои, во моментов, се во опасност од истребување. Бидејќи е ендемичен вид, тој преживува само и тие го наоѓаат ова место. Тоа е една од причините зошто е во опасност од истребување. Бидејќи има помала површина на дистрибуција, тој е многу поранлив вид на човечки активности. Случај со ендемски видови во опасност од истребување е марината ваквита. Тој е еден од најмалите цеткови што постои и живее исклучиво во Калифорнискиот Залив. Се проценува дека во моментов има неколку илјади лица, но дека оваа бројка била многу поголема пред населбите.

Влијанија врз животната средина во Калифорнискиот Залив

животински животни

Реката Колорадо има сè помалку прилив во водите на Калифорнискиот Залив. Мора да се земе предвид дека голем дел од течението на оваа река се користи во човечки активности во регионот. Ова го предизвика живеалиштето на многу видови се влошува и опстанокот на многу видови е намален. Во моментов, спроведена е национална програма за проучување и зачувување на голем дел од видовите како што е марината ваквита, како и други цеткови, како што се синиот кит, сперматозоидите, алармираниот кит и орките. Целта на овие програми е да можат да ги регулираат човековите активности на таков начин што природното живеалиште може да се зачува во добра состојба.

Од друга страна, постои и влијание врз животната средина произведено од развојот на индустријата. За подобро зачувување на биолошката разновидност на Калифорнискиот Залив, развиена е индустрија посветена на еколошкиот и авантуристички туризам. Овие индустрии се развиени одговорно во области со најголемо природно богатство со цел да се приближат до природата и да се подигне свеста за зачувување на животната средина и биодиверзитетот. Во исто време, некои од традиционалните туристички дестинации беа во можност да ги диверзифицираат своите услуги за да можат да понудат пократки, но алтернативни тури заедно со екотуризмот и спортскиот туризам.

Сето ова е направено за да се приближи нешто до конвенционалниот туризам кон активности како што се гледање птици и китови. Од планина до спорт и кајак, заедно со планински велосипедизам станаа многу барани активности.

Планови за зачувување

Целта на плановите за зачувување е да можат да го зачуваат Калифорнискиот Залив за да може да добие и одржува разновидност на здрави меѓусебно поврзани екосистеми. Што повеќе, Наменето е тие да можат да произведуваат корисни добра и услуги за општеството, хранејќи ги локалните економии без негативно влијание врз животната средина.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Калифорнискиот Залив и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.