Залив на Алјаска

крајбрежје на заливот на Алјаска

El заливот на Алјаска Познато е по тоа што е место каде се спојуваат две мориња. Тоа е закривена рака на Тихиот океан што се наоѓа на јужниот брег на Алјаска и е ограничена со полуостровот Алјаска и островот Кодијак. Целиот брег на реката е комбинација на шуми, планини и глечери кои имаат голема вредност во однос на биодиверзитетот.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за Заливот на Алјаска, неговите карактеристики и само биолошката разновидност.

клучните карактеристики

Теснец на Беринг

Може да се каже дека Алјаскиот Залив има комбинација од шуми, планини и глечери што ги прави прилично iousубопитни за посета. Нејзината крајбрежје е нерамна, со длабоки влезови како Кук влез и принцот Вилијам Саунд (две долги меѓусебно поврзани водни тела), како и заливот Јакутат и Крос саунд. Ако го анализираме Алјаскиот Залив од метеоролошка гледна точка, тој е генератор на бури. Поради локацијата и карактеристиките на животната средина, тоа е едно од местата каде има повеќе невреме.

Покрај големото количество снег и мраз што постои над јужната Алјаска, резултира во една од највисоките концентрации на снег во јужниот арктички круг. Повеќето бури се движат во јужен правец и минуваат покрај бреговите на Британска Колумбија, Вашингтон и Орегон. Скоро сите сезонски дождови доаѓаат од Алјаскиот Залив поради плимата и осеката што се одвива во овој залив.

Тоа е природно опкружување кое е целосно замрзнато и што го прави импресивен пејзаж. Неговата посебност не е исклучиво овде, но е едно од најневеројатните места во светот. И, според нивните услови на животната средина, постојат синдикати на различни текови на вода што се спојуваат во овој момент. Постои лажен мит дека во Алјаскиот Залив тоне во неколку мориња. Ова не е вака. Станува збор за соединување на солена вода и слатка вода од глечерите и топената вода.

Кога ќе видиме дека слатката вода од глечерите се среќава со солената вода од Балтичко Море, тие не се мешаат. Оваа конфронтација на водите создава импресивен амбиент среде Тихиот океан. Претходно се сметаше дека тоа е соединување на неколку мориња, но денес знаеме дека оваа чудна појава Тоа се должи на разликата помеѓу соленоста и густината на водата. Како што знаеме, колку повеќе сол има водата, толку е и погуста. Најгустата вода има тенденција да се спушта во длабочина, додека најгустата се издига на површината. Со овие карактеристики, водните ленти не можат ефикасно да се мешаат и оваа визуелна граница може да се цени.

Клима на Алјаска залив

Бидејќи единствената особеност што ја има Алјаскиот Залив не е само во спојот на водите, ние ќе ја анализираме неговата клима. Клима зборувајќи ум тоа е место што е генератор на бура. Метеоролошки се изучува континуирано бидејќи има curубопитно однесување. Овој факт се додава на фактот дека има големи количини на снег и мраз над јужна Алјаска и резултира во една од највисоките концентрации јужно од Арктичкиот круг.

Истражувањата покажаа дека повеќето бури што се случуваат на Алјаскиот Залив мигрираат на бреговите на Британска Колумбија, Вашингтон и Орегон. Со оглед на карактеристиките на местото, неговата клима и фактот дека е сцена на ретки феномени, како што се сливот на океанските и глацијалните води, Алјаскиот Залив стана едно од најфасцинантните места на оваа планета. Без сомнение, го привлекува вниманието на сите оние кои сакаат да видат уникатни предели.

Мит за морињата на Алјаскиот Залив

заливот на Алјаска

Сигурно некогаш сте ја допреле типичната слика на две спротивставени мориња кога сурфате на Интернет. Овие два барови отсекогаш биле споменувани како Северен Пацифик и Берингово Море. Овие две маси вода со колосални размери се обидуваат да се борат едни против други без всушност да се мешаат. Разликата помеѓу овие води не е во тоа што доаѓаат од различни мориња, туку од различни места. Нивните карактеристики не се исти и затоа не можат да се придружат.

Митот вели дека да се биде две води од различни мориња предизвикува необичен визуелен феномен. И тоа е дека тие се вода од различна природа што се судираат без всушност да се мешаат. Во овие точки станува збор за соочување како да се работи за две води кои имаат различни бои. Имајќи предвид дека ова може да се случи на реален начин, ќе го анализираме неговото потекло. Еди се вртлози генерирани од струи и океанска конвекција. Може да се каже дека тие се природни мотори кои се одговорни за дистрибуција на водите и седиментите. Овие Еди произведуваат повеќе области богати со хранливи материи со разни природни изливи на хранливи материи од подлабоките до поплитките области.

Тие обично се со дијаметар од стотици километри и се видливи од сателитите. Постои џакузи покрај брегот на Алјаскиот Залив што носи со себе огромни количини на глацијални седименти кои ги мијат реките како што е Бакарот. Оваа река носи голема количина глина што ја менува бојата на водите и ги прави калливи. Еди се елементи кои ја одредуваат динамиката на одредени течности како што е водата.

Причината што водите не се соединуваат не е затоа што доаѓаат од различни океани или мориња, туку затоа што имаат различна густина. Разликата во густината се должи на температурата или соленоста. Во оваа форма на масло, две води можат да се однесуваат како да се две различни течности. Со текот на времето, водите завршуваат хомогенизирани и завршуваат природно измешани. Сепак, додека се создаваат овие појави, постои природна бариера помеѓу двете различни води, но наречен термоклин во случај на различни температури и халоклин во случај на различна соленост, како што е случајот со заливот на Алјаска.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Заливот на Алјаска и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.