Бенгалски заливи

заливот Бенгал

Денес се движиме кон Индискиот океан, поточно кон северо-источната област. Еве го заливот Бенгал, исто така познат како Бенгалски залив. Неговата форма личеше на триаголник и се граничеше на север со државата Западен Бенгал и како Бангладеш, на југ со островот Шри Ланка и индиската територија на островите Андаман и Никобара, на исток со Малајскиот полуостров и на западно со индискиот потконтинент. Тоа е залив со малку чудна историја што го прави доста интересен.

Затоа, во оваа статија ќе ви кажеме за карактеристиките и историјата на Бенгалскиот Залив.

клучните карактеристики

карактеристики на заливот на Бенгал

Има вкупна површина од најмалку околу 2 милиони квадратни километри. Важно е да се знае дека многу големи реки течат од овој залив. Меѓу овие реки, реката Ганг се издвојувала како голема света речна притока на Индија. Исто така е една од најголемите реки во Азија. Друга од реките што се влеваат во овој залив е реката Брамапутра позната како Цангпо-Брамапутра. Двете реки имаат депонирано големо количество талог предизвикувајќи формирање на голем вентилатор на бездната во областа на заливот.

Целата област на Бенгалскиот залив е постојано нападната од монсуните било во зима или во лето. Влијанието на феноменот предизвикува да има циклони, приливни бранови, силни ветрови, па дури и тајфуни за време на есенската сезона. Постојат и некои природни феномени што се јавуваат како резултат на климатските варијации во нејзините води. Со оглед на нејзината локација, водите на Бенгалскиот залив имаат постојан број на поморски сообраќај. Ова го прави важен трговски пат со голем економски интерес.

Не само што има економски интерес за практикување водни активности како што е риболов, туку има и интригирачка биодиверзитет. Седиментите што ги носат реките се одговорни за хранливите материи со кои се хранат фитопланктонот и зоопланктонот.. На бреговите на Бенгалскиот Залив наоѓаме важни природни пристаништа како Калкута, ова е најважно за да се има комерцијално и финансиско јадро.

Долж овој брег се произведуваат храна, хемиски производи, електричен материјал, текстил и транспорт. Целиот овој сет на активности додаваат големо економско значење на овој залив. Јас ќе бидам она што го гледаме во историјата, можеме да видиме дека ова место било бомбардирано од Јапонците за време на Втора светска војна за она што се смета за историско место.

Историја на Бенгалскиот Залив

островите андаман и никобар

Како што споменавме претходно, овој залив има чудна историја што го прави доста интересен. Овие земји на почетокот биле колонизирани од Португалците. Една од главните населби беше Санто Томе де Мелиапор, денес се претвори во сиромашен кварт на градот Мадрас во Индија. Во 1522 година Португалците изградиле црква и години подоцна тие веќе изградиле мал град на местото. Според тогашните стандарди, во XNUMX век Сао Томе бил град, иако несомнено е дека Европејците играле важна улога во развојот на историјата на овој регион.

Тие беа повеќе продолжувачи на активностите на претходните култури отколку иницијатори за нов развој. Денес, експертите кои го проучуваат потеклото и историјата на целиот овој регион веруваат во тоа влијанието во овој регион на рани трговски односи со Европејците е преценето. Бројни студии покажаа дека бројот на азиски трговци што увезуваат и извезуваат батерии од Бенгалскиот Залив е поголем од оној на Европејците. Меѓу најкомерцијалните суровини имаме свила и друг текстил.

Луѓе во Бенгалскиот залив

Андаманците

Постои мистерија што го поврзува Бенгалскиот Залив со племе кое во голема мера го намалило неговото население. Малкумина остануваат, но не затоа што изумреле, туку затоа што повеќето од нив се апсорбираат од соседните популации. Станува збор за некои Андаманци кои остануваат во нивната беспрекорна состојба и се богатство за науката. Тие се жители од Абориџините на островите Андаман и Никобар во Бенгалскиот залив. Сега има само околу 500-600 кои ја зачувуваат својата култура во целост и само од нив само педесет го зборуваат својот јазик на предците.

Овие популации на луѓе кои припаѓаат на живи животи сè уште живеат од кутијата и од колекцијата, како што се случи со човечкото суштество во праисторијата, тие продолжуваат да ловат риби со лак и стрела од нивните кануа и ја познаваат уметноста на грнчарија и металургија на железо. Нивниот јазик нема систем за нумерирање затоа мора да користат два збора што означуваат броеви: еден и повеќе од еден. Сите се со низок раст и потемна кожа од околните индиски популации.

Мистеријата за овие Андамани се продлабочуваше, но се ширеше истовремено. Постои голема геномска студија која се фокусираше на проучување на фрагменти од неандерталска ДНК во нивните геноми. Откриле знаци на антички крстови со друга архаична и непозната популација. Сето ова е прилично интересна нова енигма што ги прави овие популации вредни за проучување. Студијата појаснува и други прашања во врска со овие многу важни луѓе. И, тоа е дека тие се многу различни од другите популации на Јужна Азија, бидејќи неколку истражувања заклучија дека овие популации со низок раст и темна боја се производ на миграција надвор од Азија. Африка различна и независна од онаа што ја направи остатокот од планетата пред нешто повеќе од 50.000 XNUMX години.

Студии за население

Подоцна во други студии покажуваат дека тоа не е така. Бојата е иста како и сите кога ја напуштивме Африка за остатокот од светот. Тој исто така објаснува дека неговиот низок раст е производ на а интензивен процес на природна селекција како што се случи со другите островски видови. Во екосистемите со многу густина на дрвјата не е погодно да се биде толку висок бидејќи е покомплициран во изобилство и на крајот тие завршуваат со проблеми со судир со гранки.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Бенгалскиот залив и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.