Закиселувањето на Арктичкиот океан им се заканува на неговите жители

арктички Океан

Како последица на глобалното затоплување, океаните почнуваат да се закиселуваат, загрозувајќи го опстанокот на илјадници морски видови. Овој процес веќе стигнува до западниот Арктички океан, што може да влијае на школките и другите животни од кои зависат жителите според студијата спроведена од НОАА и други соработници, а објавена во списанието „Природни климатски промени“

Ова ново истражување покажува дека помеѓу годините 1990 и 2010 година, длабочината на закиселените води се зголеми од приближно 99 метри под површината на повеќе од 244 метри.

Бидејќи морето апсорбира јаглерод диоксид, водата станува кисела. Притоа, животните школки што живеат во неа, како што се школки или морски полжави, не можат да ги градат своите „штитови“ како што треба; па со тек на време ослабуваат. И, како што ослабуваат, човечки популации што живеат на Арктикот ќе имаат проблеми со наоѓање храна.

Според коавторот на студијата Веи-Јун Каи од Универзитетот во Делавер, "Арктичкиот океан е првиот океан што забележал такво брзо и големо зголемување на закиселувањето, најмалку двојно побрзо отколку што е забележано во Пацификот или Атлантскиот океан".

График на закиселување на Арктичкиот океан

Слика - Тами Бисон, Универзитет во Делавер

Анализата на податоците на Арктичкиот океан и симулациите на моделите го покажаа тоа зголемениот проток на вода од Пацификот кон Арктикот во текот на зимата, управуван од циркулациони обрасци и морски мраз во лето, е главно одговорен за проширување на арктичката ацификација.

Во последниве години, топењето на морскиот мраз овозможи повеќе вода од Пацификот да тече во Арктичкиот океан и да се акумулира, зголемувајќи ги веќе високите нивоа на јаглерод диоксид. Сепак, pH вредноста на арктичката вода се намалува.

Можете да ја прочитате студијата овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.