жив песок

жив песок

Сигурно сте виделе во бројни филмови како јунаците тонат жив песок. Секогаш кога зборувате за жив песок, помислувате на област каде што песокот може да потоне и не можете да избегате од него. На крајот ќе се удавиш. Бидејќи има некои сцени кои се премногу драматични, има многу луѓе кои се прашуваат дали живиот песок постои во реалноста и дали ја имаат таа опасност што ја сигнализираат.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да објасниме што е жив песок и кои се неговите карактеристики и можни опасности.

Што се жив песок

Езерото жив песок

На некои специфични места и на терени поприлагодени на нив на оваа планета, можеме да најдеме жив песок. Има опасност што зависи од областа каде што сме и од нејзините карактеристики. Кикс-песокот е познат во физиката како колоидна течност. Колоидна течност е супстанца што е способна да функционира и како течност и како цврста состојба. Тие можат да имаат карактеристики на обете истовремено.

Може да се каже што е течност што се состои од течни и цврсти честички кои делуваат на двата начина и кои можат да имаат одредени ризици. Тоа е терен што, иако на прв поглед изгледаат цврсти и стабилни, може да има доволно висок вискозитет за да зароби некоја личност. Секој предмет што тежи повеќе отколку што може да го надмине бидејќи отпорот ќе биде заробен во него.

Основниот аспект на живиот песок е оној на терен што може да биде и песоклив, мочурлив, кал, вода со земја или песок на површината со голо око. Може да биде покриен со лисја или да изгледа како едноставна локва. Сето ова ќе зависи од карактеристиките на овој специфичен жив песок. Проблемот со овие почви каде што обично се наоѓа живиот песок, ова е составено од вода и многу фин цврст материјал кој делува како желе. Овие материјали остануваат стабилни се додека не се изврши одредена сила врз нив.

На пример, можеме да видиме дека лисјата и другите лесни тела не ја менуваат состојбата на живиот песок. Ова значи дека тие се способни да поддржат некои предмети или животни кои тежат помалку. Од друга страна, нешто од голема големина, како што е животно или личност, не може да оди по овие терени, бидејќи би започнало да тоне во нив. Ова се случува затоа што големото лице или животно имаат поголема густина од материјалите од кои е создаден живиот песок.

Како да излезете од живиот песок

Еден од најголемите ризици е да се заробите без никаква можност да излезете. Овие што се дадени филмовите и цртаните филмови. Овие терени подразбираат дека за да се излезе потребно е да се изврши прекумерна сила да не се движите или да избегате од ова движење што ве заробува. Сопствената тежина на телото е она што го прави да се повлече надолу. Ова претставува голема опасност затоа што песокот може целосно да апсорбира луѓе, животни или големи предмети, како што се возила што водат до смрт. Смртта се одвива со давење.

Затоа, живиот песок се смета за многу опасен терен и секогаш треба да се избегнува. Толку многу од вас шетаа јадејќи возило, подобро е да избегнувате ваков вид терени. Ако сте паднале на земја со жив песок, најважното нешто што треба да направите е да не направите ненадејни движења. Ова би довело до уште побрзо тонење поради поголем притисок врз течноста. Препорачливо е да останете што е можно мирни за да ја намалите брзината и да потонете или да легнете на грб, ако сакате дополнително да го намалите овој процес на апсорпција.

За да може да се излезе мора да се направи на сличен начин како пливањето. Со најголем можен импулс треба да скокате назад со раширени раце. Целта е вие ​​да останете лежејќи на грб што е можно повеќе, така што брзината на апсорпција е помала. Оваа позиција помага да се намали притисокот што нашето тело го врши врз течноста и да ја дистрибуира тежината по целата површина на грбот. Ова го олеснува излегувањето од овие полиња. Од оваа позиција треба да се изврши движење слично на тоа кога пливаме на грб.

Сепак, ова треба да се направи само во оние области каде што не можеме да имаме надворешна помош. Ако сме сами или немаме некое лице или животно што може да ни помогне, ќе го сториме ова. Најдобро е да се користи јаже за јаже за да се зацврсти животното во живиот песок и да се извлече.

Каде се

Постојат многу сомнежи за тоа каде е живиот песок расфрлен на овој свет. Едно од најчестите прашања е дали тие постојат во пустините. Еден од аспектите што треба да се земе предвид кога ќе најдеме жив песок е дека му треба област со многу вода. За ова, потребни се мочурливи области во близина на реките и плажите. Не е можно во пустината да има жив песок. Нема доволно вода за да се создаде овој флуиден материјал со овие уникатни карактеристики.

Едно од местата каде што можеме да најдеме повеќе од овој материјал е устите на реките. Во некои езера може да се најде и како потоци. Ова е затоа што има голема количина на талог кој е составен од многу ситен песок и е исполнет со вода. Нормално е дека овие материјали заедно можат да претставуваат терени со жив песок, способни да ги фатат капачите со голема леснотија.

Друго од местата што не треба да се избегнува за да не падне во овие земји се мочуриштето и калта на мочуриштата или резервоарите. Овие почви можат да дејствуваат на сличен начин бидејќи се составени од глинест песок и придружени со голема количина вода. Конечно, најважното нешто ако сте паднале во некоја од овие области е да бидете трпеливи и да не паничите. Ова ќе ве натера да имате повеќе неодложни движења.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за живиот песок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ХУАНСКИ КАМПОС dijo

  Одлични информации за секого.

 2.   ХУАНСКИ КАМПОС dijo

  Интересни информации !!