Animивотни кои се во опасност од истребување поради глобалното затоплување

Морска желка

Како што се зголемува глобалната просечна температура, екосистемите се менуваат. Тие го прават тоа побрзо отколку некогаш, и ова е нешто што им штети на многу видови и растителни и животински суштества.

постојат многу животни кои се во опасност од истребување поради глобалното затоплувањеНекои се попознати од другите, но сите се борат да преживеат во свет кој за нив е сè попознат.

Поларна мечка

Меѓувладиниот панел за климатски промени предвиде дека доколку не се промени трендот, глобалното затоплување ќе убие еден од три вида ширум светот. Ова значи дека следните генерации не би знаеле Коала, до морска желкаили до снежниот леопард. Дури и популацијата на треска Атлантикот брзо се спушта, бидејќи тој е принуден да поминува повеќе време во потрага по плен, кој сè повеќе се распрснува во морето, со што го става својот живот во опасност.

Уништувањето на шумите, зголемувањето на нивото на морето или загадувањето се само три од проблемите со кои се соочуваат животните. На американски лопати, глодарите со потекло од Орегон и Невада (САД), мораа да се преселат на поголема надморска височина, бидејќи нивното природно живеалиште станува премногу жешко. Овие животни можат да умрат ако температурата се искачи над 25ºС, па затоа морале да одат на поладни места за да преживеат.

Снежен леопард

Снежен леопард

Оние видови кои живеат во нордиските региони, како што е renoТие имаат многу потешкотии да најдат храна. Покрај тоа, бидејќи има помала ледена површина, поларни мечки тие треба да поминат поголеми растојанија за да добијат барем една шанса за живот. На пингвиниЗа жал, ни тие не заостануваат. Студија објавена во списанието „Природа“ вели дека населението може да се намали за 19% овој век.

Би било навистина срамота да ги изгубите овие прекрасни животни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.