Топли удари

пукна од далеку

Како што знаеме, постојат бројни метеоролошки феномени кои се издвојуваат по тоа што се чудни и не се случуваат многу често. Еден од ретките метеоролошки феномени е топли удариНа Овој феномен се јавува кога врнежите што паднале испаруваат при преминување на слој сув или многу сув воздух во релативно топла средина.

Во оваа статија ќе ви кажеме с everything што треба да знаете за жешките удари, кои се нивните карактеристики и iosубопитности.

Што се топли удари

жешки удари

Кога врнежите испаруваат преминувајќи слој сув воздух во топла средина, нормално, споменатите врнежи обично се конвективни бури. Кога оваа вода што паѓа од небото испарува, предизвикува воздухот што се спушта да се олади и да тежи повеќе од околниот воздух. Како што воздухот станува постуден станува погуст во споредба со воздухот што циркулира наоколу во потопла срединаНа Како резултат на тоа, ја брани површината со голема брзина. На крајот, сите врнежи во воздухот што се спушта ќе испари.

Штом се случи ова, воздухот е целосно сув и веќе нема каков било вид испарување што може да се случи во тоа време. Затоа, опаѓачкиот воздух веќе не може да се олади и поминува низ друг процесНа Воздухот продолжува да се спушта кон површината поради импулсот што го има стекнато со газење повеќе од околниот воздух. Сувиот воздух се спушта и се загрева со атмосферска компресија која се зголемува како што се спушта.

Мора да се земе предвид дека густината на воздухот ќе почне да се намалува поради зголемувањето на температурата што се зголемува. Меѓутоа, бидејќи воздухот се спушта, тој веќе има многу импулс што го носи на површината. Со зголемување на температурата и како резултат на намалувањето на густината, брзината на опаѓачкиот воздух постепено може да се намали така што сувиот воздух ќе продолжи да се спушта додека станува потопол и потополНа Овој пораст на температурите се должи на затоплувањето на разбирањето што го споменавме порано.

Како се случуваат топли удари

жешки удари бидејќи се случуваат

На крајот, опаѓачкиот воздух ја достигнува површината и моментумот со кој се движи хоризонтално долж површината во сите правци резултира со генерирање на силен ветер. Овој ветер вообичаено е налетот на ударот. Што повеќе, вклучувањето на многу топлата, сува маса на воздух одозгора предизвикува температурата на површината драстично и брзо да се зголеми. Со ова зголемување на температурите, точката на роса на површината брзо се намалува.

Мора да се има предвид дека присуството на сите овие атмосферски услови стануваат неопходни состојки, така што може да се предизвика појава на топлина. Сепак, многу ретко се исполнети сите овие услови. Со цел да се препознаат жешките удари, претставен е температурен радиозон и профил на влажност. Ова се користи за да се види каква средина е погодна за генерирање на топли удари.

Овој радиозвук тој е во состојба да ги покаже еколошките карактеристики и вертикалните профили на температура и влажност што служат за наб observeудување на движењето на воздухотНа Сувиот слој и ниските нивоа на квалитет и влажниот и нестабилен слој на средни нивоа се местата каде што би се развиле врнежи, а подоцна и топли удари.

Овие топли удари често се придружени со многу силни површински ветрови и многу е тешко да се предвидат. Иако најповолните средини се добро познати благодарение на звуците забележани или предвидени со разни метеоролошки модели.

Некои примери

вредности на температура и влажност

Toе видиме примери за жестоки удари што се случија во светот. Некои примери на екстремни топлински удари или удари пријавени низ целиот свет ја вклучуваат температурата во Анталија, Турција, на 10 јули 1977 година, што беше 66,3 ° C; На 6 јули 1949 година, температурата во близина на Лисабон, Португалија, од 37,8 ° C за две минути се искачи на 70 ° C, и Очигледно, неверојатна температура од 86 ° C е забележана во Абадан, Иран, во јуни 1967 година.

Извештаите велат дека десетици луѓе загинале таму, а асфалтните улици се течни. Овие извештаи од Португалија, Турција и Иран не се официјални. Се чини дека нема никакви информации освен потврда на самиот оригинален извештај за вести, а студиите за метеоролошки набудувања во областа во времето на наводниот инцидент не покажаа никакви докази за поддршка на овие екстремни извештаи.

Кимберли од Јужна Африка потврди удар што ја зголеми температурата од 19,5 ° C на 43 ° C за пет минути помеѓу 21: 00-21: 05 часот за време на невремето. Локален метеоролошки набудувач изјави дека мислел дека температурата всушност се искачила над 43 ° C, но неговиот термометар не бил доволно брз за да ја регистрира највисоката точка. Во 21:45 часот, температурата падна на 19,5 ° С.

Удари во Шпанија

Во нашата земја, исто така, има случаи на жестоки удари. Нормално, овие феномени се поврзани со силни налети на ветер и нагло зголемување на температурата. Водата содржана во овој воздух се спушта и испарува пред да стигне до земјата. Во тоа време, воздухот што се спушта се загрева поради компресија предизвикана од зголемената тежина на колоната воздух над нив. Како резултат на ова ненадејно интензивно загревање на воздухот и намалување на влажноста.

Метеоролошките експерти тврдат дека облаците може да се видат како брзо се развиваат вертикално и означуваат силни вертикални надополнувања. Иако изгледа како едно, тие се облаци што брзо се развиваат вертикално, па дури може да изгледа како торнада. Топлите удари често се случуваат ноќе или рано наутро кога температурата на површината е пониска од слојот веднаш над неа.

Поради нивните деструктивни ефекти, овие жешки линии може да се погрешат за торнада, бидејќи тие се исто така поврзани со силни налети на ветер. Сепак, може да се разликува по трагата на оштетување што ја остава зад себе.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за жешките удари и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.