Дожд од риби и жаби

дожд од риби и жаби

Природата не престанува да ги изненадува човечките суштества од самиот почеток. Екстремни природни феномени Тоа ве остава со отворена уста и најчудните настани. Дожд од риби и жаби Тоа е феномен што датира од 200 г. Ц и оттогаш се случија некои од нив што ве оставаат навистина изненадени. Иако главно има дождови од риба и жаби, исто така се пронајдени црви, па дури и глувци. Постојат луѓе кои го сумираат тоа кај животински дожд, бидејќи не знаете од каде може да дојде изненадувањето.

Во овој пост ќе ви ги кажеме сите тајни што ги кријат овие чудни феномени и што потекнува. Дали сакате да ја откриете вистината зад дождот од риби и жаби? Продолжете да читате за да дознаете повеќе.

Урбана реалност или легенда?

Чудни тушеви со риби

Да се ​​мисли дека животните врнат е тотално лудост. Постојат оние кои овој вид дожд го припишуваат на нешто божествено. Некаков вид на казна од Господ (или богови) кои нè исфрлија да ги искупиме нашите гревови. Други скептици Тие се сомневаат во постоењето на овие дождови и не веруваат во нив. Резултатот од религиозната пропаганда и паролите за послушност кон Бога или најавата за крајот на светот може да бидат причините за ваквиот изум.

Сепак, постојат вистински сведоштва и докази дека дожд од риби и жаби постои. Во 1997 г. корејски рибар бил нокаутиран од замрзната лигња Тоа дојде директно од небото Соочена со таков пад, рибата зема брзина и силно ја удира главата, предизвикувајќи директна несвестица. Рибарот бил во несвест два дена и претрпел оштетување на мозокот. Тој и неговите придружници тврдеа дека ниту бил нападнат ниту дека имал резерва на риба. Никој не можеше да ја објасни причината зошто таа замрзната лигња може да падне од небото.

И тоа е дека овие дождови на животни не се урбани легенди како што се навикнати да кажуваат. Постојат бројни добро документирани докази кои ја покажуваат реалноста. Специјален случај што е снимен се случи во 2013 година. Едно момче од Бразил возеше со својот автомобил кога, одеднаш, Илјадници пајаци почнаа да паѓаат од небото врз неговата глава. Овој настан остави многу луѓе без зборови кои, без да знаат како се случило, можеа само да се обидат да го објаснат.

Друг настан објавен на Њујорк тајмс Тоа се случи кога руски рибарски брод потона заради ништо повеќе и ништо помалку од крава исфрлена од небото. Што прави кравата на небото?

Вистински случаи на дождови од животни

дожд од риби и жаби чуден настан

Проблемот со овие ретки и ретки настани е што е полн со литературни фантазии и има многу измама на Интернет за религиите. Грчкиот реторичар Атина зборувал за банкетот што го имале научниците во 200 г. н.е. Тоа е првиот доказ што го имаме за овој несекојдневен настан. На овој банкет тој увери дека биле 3 дена со дожд од риба. Покрај тоа, во Пелопонез има и приказна каде се вели дека имало потоп жаби.

Во поново време, во 1578 година, се тврди дека во Берген (Норвешка) бил погоден од мистериозна бура со стаорец. Не знам што е полошо од трите дождови. Би се определил за стаорци, бидејќи тие се сигурни во пренесувањето на болести.

Во 1870 година, во Пенсилванија, се одржа огромен туш полжави над градот Честер. Толку бројни беа полжавите што овој настан го нарекоа „бура во поголема бура“. Во 2007 година беше забележан туш медуза во градот Бат.

Се случи многу поново дожд од црви и црви во Луизијана во 2007 година, Шкотска додека се играше фудбалски натпревар во 2011 година го доживеа истото, а исто така и во Норвешка во 2015 година. Сите овие снимени настани се непобитен доказ за постоењето на овие дождови.

Иако има разновидност од овие дождови, најчести се жабите и рибите. Дождови од жаби се случија во Гибралтар во 1915 година, во Наплио и во Србија во 1981 година. Некои сведоци на овие дождови потврдуваат дека дури и жабите не наликувале на родните на тоа место. На пример, од дождот што се случи во Србија, еден сведок увери дека нема природни желки кои имаат зелена боја, но дека се сиви и дека се побрзи.

Искористете го настанот

пајак дожд

Постојат градови кои го искористуваат овој вид дождови на животни како подароци од небото. Во Шри Ланка во 2014 година се случи туш од риби на покривите и улиците на градот. Селаните го искористија тој подарок да го прослави празникот риба со тежина поголема од 50 кг. Рибите што го преживеале падот биле собрани за подоцна да служат како храна.

Во други земји како Јоро (Хондурас), секоја година од мај до јули, со нетрпение се очекува голема жетва од небото. И дали е тоа има дури и фестивал кој го одбележува овој риболов дожд. Знакот дека ќе се случи овој несекојдневен настан е голем темен облак што ќе предизвика бура кај животни. Овој чудесен дожд го користат жителите за да готват и да јадат во заедница.

Хипотеза за дожд од риби и жаби

Вител што ги придвижува животните

Како и сè (или скоро сè) во овој живот мора да го објасните. Хипотезата што има најголема смисла досега за постоењето на овие животински дождови е таа се вовлечени од некои силни виори и се испуштаат на земјата, патувајќи на големи растојанија.

Ексцентричните теории не се на место, како и божествениот гнев, обидите на други суштества да се ослободат од дополнителна храна пред да патуваат на друга планета, итн. Во теоријата на виорот се коментира дека некои животни ги преживуваат овие виори, други се смачкани од притисокот и силата на ветерот, а други, поради ниските температури што се случуваат на надморска височина, завршуваат замрзнати.

Според мое мислење, некои изолирани случаи, како што е замрзнатата лигња, може да бидат резултат на некои шегаџии кои можат да одат во мали авиони. Никогаш не знаете што е подготвено да направи човечкото суштество.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.