Забележан е историскиот минимум на антарктичкиот морски мраз

Ледениот брег на Антарктикот

Причината? Според студијата на научниците од британското истражување на Антарктикот (БАС), кое е објавено во списанието Геофизички рисрч летерс, тоа е забележителни бурни серии се случи во периодот од месеците септември до ноември 2016 година.

Овие феномени донесоа топол воздух и силни ветрови кои, заедно, се стопија ниту повеќе ниту помалку од 75.000 XNUMX квадратни километри морски мраз дневно, што би било еквивалентно на губење на парче мраз со големина на Панама на секои 24 часа.

Тоа е најдраматичниот пад што е забележан од почетокот на записите во 1978 година. Треба да се напомене дека морски мраз, како што објасни Johnон Тарнер, климатски научник во БАН и главен автор на студијата, премногу слаби, во просек дебел метар. Ова го прави тоа многу ранливи до силни ветрови.

Може ли овој феномен да се припише на климатските промени? Реалноста е, не. Вистина е дека научниците го користат морскиот мраз како индикатор за промените во климата, а всушност, според Тарнер, евиденцијата на китовите им дава на научниците траги за обемот на морскиот мраз. минато од Антарктикот, но тешко е да се споредат тие податоци со сателитски записи. Покрај тоа, истакнува дека климата на Антарктикот е неверојатно променлива.

Одмрзнување на Антарктикот

Слика - Центар за летање НАСА ГОДАРД ПРОСТОР

Во што се сигурни е дека ако емисиите на стакленички гасови продолжат да растат се појавуваат повеќе и посилни бури во средните ширини. Сепак, во моментот не може да се увери дека бурите од крајот на 2016 година се резултат на човечка активност.

Дотогаш, областа на морскиот мраз на Антарктикот значително се зголеми, што е многу curубопитно за научниците, кои сакаат да откријат зошто мразот пораснал ако се зголеми глобалната просечна температура. Можеби овој раст е една од карактеристиките на климатските промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.