Ејмс Хатон

Ејмс Хатон

Во геологијата има научници кои го сменија начинот на кој ги гледаме светот и нашата планета. Еден од оние научници кои направија револуција во начинот на размислување на луѓето за планетата Земја беше Ејмс Хатон. Геологот беше тој што ни го даде концептот на длабоко време. Тој беше човек кој сакаше виски, жени и доаѓаше со нови идеи за да разговара со своите врсници. И покрај тоа што дипломирал медицинска медицина, тој имал голем интерес за формирање на Земјата и природниот свет. И тоа е дека, како што веќе видовме низ целата наука и нејзиниот развој, најголемите откритија се направени или со барање на нешто друго од откриеното, или со луѓе кои не биле специјалисти по таа тема.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме биографијата и подвизите на ејмс Хатон, како и неговиот голем придонес во науката и геологијата.

Библијата и геологијата

Уништување и формирање на кора

Мора да мислите дека во античко време немало толку многу технолошки уреди за да може да се испита нашата планета. Во тоа време, единствениот текст по геологија беше Библијата. Во тие времиња дури се веруваше дека се знае точниот ден кога Бог ја создал Земјата, 22 октомври 4004 п.н.е.

Иако Jamesејмс Хатон верувал во Бог, тој не бил посветен на буквално толкување на Библијата. Тој веруваше дека Бог го создал светот, но со систем на закони на природата.

Неговата сопруга остана бремена и тие ја однесоа во Лондон за да се породи. На 26 години, Хатон бил принуден да направи нов живот во семејна фарма во јужна Шкотска. Токму на таа фарма, неговите идеи за планетата добија сила и важност во неговиот живот. Бидејќи земјата на таа фарма беше прилично ветровито, врнежливо и лошо време, тој мораше да ја претвори фармата во нешто со мала профитабилност. Тој беше принуден да копа и чисти различни дренажни ровови на постојана основа за да може да биде одржлив.

Бидејќи рововите ја однеле почвата што се користела за одгледување, ерозијата само се зголемуваше. Така, Jamesејмс Хатон започна да се грижи за таквата ерозија на почвата и почна да мисли дека ако ерозијата продолжи вака долго време, немаше да има земјиште на кое ќе се обработува со текот на годините. Ова го навело да размисли дека Бог создал свет со тенденција да биде стерилен со текот на времето. Немаше смисла. Според него, Бог требаше да создаде планета способна да се регенерира себеси.

Голем систем на земја

Откритија на ејмс Хатон

Соочен со потребата Земјата да може да се обнови и да не биде осуден на смрт на луѓе кои умираат од глад, тој започна да проучува како се обновува. Ерозија како геолошки агенс тоа беше варијабла на уништување, сега тој мораше да земе предвид што тие изградија.

Различното типови карпи што го проучувал Хатон и сфатил дека се талогот останува пренесен од водата и кој, од година во година, на многу бавен начин, биле набиени за да формираат карпа. Со студиите и со текот на времето, тој сфатил дека Земјата е во рамнотежа помеѓу уништување и градење и дека тоа не зависи од драматични и ненадејни настани како што потврдува Библијата, туку се резултат на годините. Тоа е, Земјата е формирана од урнатини од минатото.

Неговиот егзил завршил на 41 година, па тој можел да се врати во градот на својата младост. Тогаш беше ерата на шкотското просветителство. Единбург беше најславната интелектуална област и Хатон го искористи тоа максимално. Тој истражуваше и знаеше дека не сите карпи имаат слоеви на талог, напротив, различни видови карпи имале и различни услови на формирање.

Благодарение на неговиот пријател Jamesејмс Ват, тој можеше да научи повеќе. Овој човек бил пронаоѓач на мотори на пареа и ја направил индустриската револуција поефикасна. Затоа, Хатон се прашувал со каква топлина се храни тавата. Така тој стана првиот човек кој помислил дека центарот на Земјата е жешко и огнено место. Вулканите не беа ништо повеќе од отвори за проветрување од тие гигантски жешки длабочини.

Време на вистината

Терестријални набори

Сето ова го натерало да помисли дека и други видови карпи се направени во оваа гигантска внатрешна печка што ја дава својата форма кога се ладат на површината. Со сето ова, тој започна да претпоставува два начина на создавање земја:

  • Од седименти набиени од агенси како што се дожд, ветер, транспорт, ерозија. Тоа довело до појава на седиментни карпи.
  • Во јадрото на земјата, со огромна топлина, карпите се формирале од стопена лава. Ова сочинуваат магливи карпи.

Бидејќи биле револуционерна теорија, пријателите на ејмс Хатон го убедиле да излезе во јавноста. Во 1785 година, тој го објави во Кралската академија во Единбург. Да се ​​биде толку нервозен и да не биде добар говорник, Неговата теорија беше одбиена и тој беше оценет како атеист.

Ова не го спречи во истрагите. Хатон продолжил да ја истражува целата околина на Шкотска и открил дека гранитот бил фрлен претходно. Така докажа дека во планетата има врел џиновски мотор. Сите овие набудувања беа доказ дека Земјата имала одличен систем на уништување и градење.

Дури и со ова, тој не беше задоволен и сакаше да открие дали Земјата е стара само неколку илјади години како што тврди Библијата или е многу постара. Тој видел неколку вертикални слоеви долж крајбрежјето, но знаеше дека подоцна аголот се смени. Иако не знаев за теорија на тектоника на плочи би можел да заклучи дека тоа беше раѓање и смрт на цели светови. Тој сфати дека Земјата создава и уништува кора и дека така продолжува циклусот.

Како што можете да видите, Jamesејмс Хатон даде бројни придонеси во науката, иако не беше широко прифатен од религијата. Уште еднаш сфаќаме дека религијата служеше само да ги попречува научните подобрувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.