Кој е феномен ефект?

феноменот има локална последица, но е познат ширум светот

Во метеорологијата има безброј феномени кои објаснуваат многу работи што сè уште не ги знаеме денес. Една од оние работи за кои не знаеме како работи е оние ситуации во кои воздухот е потопол од нормалниот кога има западен ветер.

Ова се должи на феномен ефект. Тоа е феномен што се јавува кога маса на топол и влажен воздух е принудена да се искачи на планина. Кога воздухот се спушта од него, тоа го прави со помала влажност и со поголема температура. Дали сакате да знаете сè за фенерскиот ефект?

Како се случува ефектот на Париз?

топла воздушна маса се крева и ја губи влагата

Во Шпанија, кога дува западен ветер од Атлантскиот океан, воздушната маса треба да помине неколку планини. Кога воздухот ќе се сретне со планина, има тенденција да се искачи за да ја помине таа пречка. Како што воздухот се зголемува во надморска височина, тој ја губи температурата, бидејќи еколошкиот термички градиент предизвикува што со зголемување на надморската височина, температурата се намалува. Откако ќе го достигне врвот на планината, почнува да се спушта. Како што воздушната маса се спушта низ планината, таа ја губи влажноста и ја зголемува својата температура, на таков начин што, кога ќе ја достигне површината, неговата температура е повисока од онаа со која започна да се искачува на планината.

Ова се нарекува фејски ефект и се случува овде во Шпанија кога дува западен ветер, иако е карактеристично за скоро сите планински области. Кога топла воздушна маса се искачува на планината, таа се шири, бидејќи притисокот се намалува со висината. Ова предизвикува ладење и, следствено, континуирана кондензација на водена пареа, што доведува до ослободување на латентна топлина. Резултатот е дека зголемувањето на воздухот доведува до формирање на облаци и врнежи. Постојаните облаци на стагнација (на врвот) се типични.

Нормално, феноменот е поврзан со циклонски движења и се јавува само кога циркулацијата на воздухот е толку силна што е способна да го принуди воздухот да помине низ планината за краток временски период.

Ефектот на противникот низ целиот свет

феноменот предизвикува облаци да се акумулираат на планините

Како што споменавме претходно, ефектот на плима се јавува скоро во сите планински области на светот, иако неговиот ефект е локален. Ефектот на Поел се јавува и во долините. Последица на овој ефект во една долина е тоа што целосно го нарушува термичкиот комфор. Температурните услови на дното на долините се обично многу каприциозни. Понекогаш овие зависат од ориентацијата, длабочината, морфологијата (без разлика дали станува збор за долина со флувијално потекло или со глацијално потекло) итн. Покрај овие фактори на климатизација, влијаат и стабилните метеоролошки услови, бидејќи тие се способни да предизвикаат инверзии на температурата што ги кршат нормалните модели на топлинско однесување во атмосферата.

Значи, можеме да кажеме дека феномен ефект тој е способен за само неколку часа да ја трансформира количината на влага што ја имаат долините. Goе продолжиме да гледаме какви последици има овој ефект во различни делови на светот.

Фоен ефект северно од Алпите

ефектот на плинот ги зголемува температурите кога паѓа воздухот

Полициската теорија ни кажува дека кога дува топол, влажен ветер и се сретне со планински масив, за да го помине, мора да биде принуден да се искачи. Кога тоа ќе се случи, водената пареа што ја носи воздухот се лади и кондензира, создавајќи дождови на ветровитата страна на планинскиот венец. Ова ја намалува целата влажност на воздухот, така што ветровито, кога воздухот ќе се спушти, станува потопло тесто со многу малку влага.

Сепак, оваа теорија е бескорисна кога се обидуваме да го објасниме ефектот на Полјак на Алпите. Кога се јавува во алпските опсези, има зголемување на температурата, но не е придружено со врнежи јужно од него. Како може да се случи ова? Објаснувањето за овој феномен лежи во фактот дека топлите ветрови што стигнуваат до долините северно од Алпите не доаѓаат навистина од јужните падини, туку од повисоките височини. Во овие случаи, за време на неговото искачување, студената воздушна маса достигнува состојба на статичка стабилност што го спречува да го достигне врвот на пречката. Само низ длабоките клисури, дел од овој блокиран студен воздух се пробива на север, во форма на феномен ефект.

Заради ниската влажност на северот на Алпите, овој ефект на лет формира спектакуларно небо, забрзувајќи го и процесот на одмрзнување со високи температури. Ефектот на Поел е способен да биде одговорен за температурни разлики до 25 степени на еден зимски ден.

Ефект од Северна Америка

Кога топол воздух се крева, тоа предизвикува формирање на облак и врнежи на висина

Кога се јавува феномен ефект во западна Северна Америка, тоа се нарекува Chinook. Овој ефект се јавува првенствено на подводните или источните рамнини на Карпестите Планини во САД и Канада. Кога тоа ќе се случи во второто, ветерот обично дува во западен правец иако може да се модифицира со топографија. Често Чинук почнува да дува на површината кога арктичкиот фронт се повлекува на исток, а од Пацификот влегува модифицирана морска маса, што создава драматично зголемување на температурата. Како и секој друг непријател, Шинук ветрови тие се топли и суви, обично се силни и налетни.

Ефектот на Чинук е да го ублажи зимскиот студ, но најсилен е да се стопат 30 сантиметри снег за само неколку часа.

Фоен ефект на Андите

На Андите (Аргентина) до ветерот што произлегува од феноменот се вика Зонда ветер. Овој зонда ветер е исто така сув и правлив. Доаѓа од Јужниот Пол и откако го поминал Тихиот океан, се загрева откако се искачил на сртот на планините високи над 6 километри надморска височина. Кога минувате низ овие области, „Зонда ветер“ е способен да надмине брзина од 80 км на час.

Ветерот Зонда во основа е произведен од североисточното движење на Поларните фронтови, а потоа се загрева со географското спуштање кон долините. Тоа е истиот механизам за паѓање на снег на голема надморска височина, наречен бел ветер, со брзина до 200 км / ч. Овој ветер е важен за овој сушен регион и е поврзан со акумулација на снег на глечерите. Ефектот завршува кога ладните воздушни маси влегуваат на северозапад и се одвиваат само помеѓу мај и ноември.

Фоен ефект во Шпанија

Во Шпанија се познати некои главни ветрови. На пример, абрего е ветер што доаѓа од југо-запад. Тоа е слаб и релативно влажен ветер. Добро е познато на платото и во Андалузија, бидејќи е носител на дождови, главоболки, настинки и депресивни состојби. Тоа е ветерот на есенската и пролетната бура што се основа на земјоделството со дожд, бидејќи тие се неговиот главен воден ресурс. Доаѓа од Атлантикот, од областа помеѓу Канарските острови и Азорските Острови.

Друг негативен ефект што го носи кратенката е тоа што, поради ниската влажност, шири пожари. Овој тип на ветер е условен од ефектот на плима. На брегот на Кантабриа, Ебрего прима имиња како што се Виенто Сур, Кастелано (од Кастилја, затоа од југ), Кампуријано (од кантабрискиот регион Кампу) или „Аир де Ариба“ (од Ла Монтања; највисокиот дел од покраината). Ако дува премногу жешко, тие го нарекуваат „заштитено“, додека „абрилада“ ќе биде период од неколку дена под тој режим на ветер.

Во западна Астуриас, Ábrego се нарекува и воздух од костен, бидејќи кога дува силно во текот на есента, паѓа овие плодови.

Погодениот ефект и земјоделството

Ефектот на плинот генерира влијанија врз земјоделството

Видовме дека фенерскиот ефект е способен да предизвика температурна разлика до 25 степени во зима. Иако овој ефект е главно локален, неговата инциденца во земјоделството на одредена област е доста висока. На места каде што има поизразен ефект на непријател, поради фактот што воздухот се намалува во влажноста и се зголемува температурата, земјоделството во оваа област е принудено да обработува дождовница, бидејќи наводнувањето ќе ги зголеми трошоците за производство и ќе ги потроши водните ресурси.

Ако го погледнеме аргентинското земјоделство поопшто, ќе откриеме дека голем дел е развиен како земјоделство со дожд, во кое се развиваат производи со ниски хидролошки барања. Сеењето на пченица, соја и добиток се примери за најкарактеристично земјоделство во Аргентина.

Од друга страна, во Чиле, многу повисок е трендот на наводнување во земјоделството. Ова се должи на разликите во инциденцата на феномен ефект во различни области.

Веќе може да знаете друга појава на метеорологија и нејзино работење на подетален начин заедно со нејзините последици. Феномен кој, иако има локален ефект, е познат ширум светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Криадо Гарсија dijo

  Герман, два дена:
  Јас се викам Пепе Криадо и повеќе од 15 години бев иселен од Иберија во САД како регионален раководител на операции, за цела Америка (Јужна, Централна, Северна и Карипска).
  Таму можев да направам тригодишен курс на НОАА, што може да биде еквивалентно на нешто како „Асистент метеорологија применета на авијацијата“ (повеќе или помалку).
  Сега, по попреченост предизвикана од рак од 2001 година (веќе имам 68 години), се вратив во Малага, од каде што сум, во моментов живеам во Торемолинос.
  За непрофитно, локално културно здружение на фламенко кое издава списание годишно. Јас пишувам статија за преовладувачките ветрови и ветрови во Малага, особено за терасите и, бидејќи есенскиот ефект е својствен на овој ветер во Малага, освен што ги вклучува и графиките што ги сметав за неопходни, би сакал да знам дали можете да објавите фотографија оние што ги имате, каде што гореспоменатиот ефект на Фоне се цени многу јасно и би се осмелил да кажам скоро претерано.
  Очигледно би ги ставил авторот и прибелешките што ги наведовте и јасно е дека, кога ќе го имав подготвено и пред да го објавам, ќе ви го испратам целиот напис по е-пошта и кога ќе се уреди, неколку примероци по пошта.
  Не знам дали ќе изгледа соодветно.
  Благодарам и прегратка,
  ПП подигнато

 2.   Марија dijo

  Добро утро,
  Фотографијата што ја постави на „Феоновиот ефект на Алпите“ не е од таа област, таа му припаѓа на Канарскиот остров Ла Палма.

бул (точно)