Ефект на Фата Моргана

оптички илузии

Знаеме дека природата има уште илјадници мистерии за решавање. Уште повеќе има мистерии кога доаѓаат од морето. Некои места во светот имаат природна убавина, додадена на оптичка илузија што ги изненадува сите луѓе што ја посетуваат. Денес ќе разговараме за Ефект на Фата Моргана. Овој ефект се појавува на некои брегови и ги остави без зборови сите што можеа да го визуализираат.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е ефектот Фата Моргана и зошто се појавува.

Кој е ефектот фата Моргана

ефект на фата моргана од крајбрежјето

Името на овој ефект потекнува од легендата за кралот Артур. Тоа е класичен лик во европската литература. Кралот Артур имал полусестра која била волшебничка чија способност била да го смени својот изглед. Матичарот беше познат како името на Morgana le Fay, Morgane, Morganna, Morgaine и други имиња. Без оглед на името, таа е позната како волшебник или волшебничка која има магична моќ.

Овој ефект е чудна оптичка илузија која е поврзана со бреговите на Барселона, Норвешка, Нов Зеланд и, главно, Месинскиот теснец, областа на јужна Италија, помеѓу Калабрија и Сицилија. Волшебните својства се припишуваат на овој ефект, бидејќи може да се манифестира во различни форми. Ефектот Фата Моргана е пронајден кај летачки бродови, пловечки градови, карпи, санти мраз, измислени планини или згради кои се поблиску до светот на фантазијата отколку реалноста.

Постојат многу луѓе кои истакнуваат дека сте живееле оптички илузии како оние споменати на сите брегови. Социјалните мрежи се исполнети со неверојатни слики за ефектот фата Моргана. Кој не знае за што станува збор за овој ефект, тие веруваат дека откриле чудо. Во бројни приказни, Моргана е ученик на волшебникот Мерлин. Тој е измислен лик иако во некои дела се појавува како негов ривал. За да го маѓепса, Моргана е задолжена да го заведе да го трансформира сопствениот изглед како со Артуро.

Исто како што Моргана беше во можност да го трансформира својот изглед и да ги измами Артуро и Мерлин, сликите што се гледаат од крајбрежјето се подеднакво измамнички и затоа таа се поврзува со ова име.

Зошто се јавува ефектот фата Моргана

пловечки остров

Ајде да видиме кои се вистинските причини зошто се појавува овој ефект. Кога зраците на светлината што доаѓаат од сонцето првично доаѓаат директно, тие минуваат низ атмосферата и сите околни воздушни маси. Кога ќе се сретнат со нешто погуста воздушна маса, тие почнуваат да ја отстапуваат својата траекторија и да станат криви. Феноменот на отстапување на светлосните зраци е познат под името рефракција. Рефракцијата е што генерира одредени визуелни ефекти.

Сигурно некогаш сте патувале со автомобил на жежок ден и сте виделе во далечината на патот како да има вода. Како што се приближувате, сфаќате дека тоа е само визуелен ефект. Еден од факторите кои директно влијаат на насоката на сончевите зраци е температурата на воздушниот слој. Слојот на воздух што поминува низ сончевите зраци е погуст колку е постуден. Миражот се јавува кога сончевиот зрак прво поминува низ погуст слој на воздух со ниска температура што обично е во највисокиот слој на атмосферата и водата достигнува слој на повисока температура што е долниот дел, а тоа е помалку густа. Кога тоа ќе се случи, се случуваат миражи и кога ќе се појават на брегот, тие се нарекуваат ефект на фата Моргана.

Сите миражја се феномени поврзани со ширење на светлината во медиумите кои не се хомогени. Индексот на рефракција варира со висината и со количината на светлина што ја примаме од сонцето. Траекторијата на кривините зависи од густината на водата и интензитетот на сончевите зраци. Речените криви имаат конкавул во насока на зголемување на индексот на рефракција. Тоа е, светлината секогаш ќе се наведнува кон медиумот кој има поголем индекс на рефракција. Овој медиум може да биде вода или воздух.

Услови за обука

ефект на фата моргана

Постојат некои услови за да се генерира ефектот фата Моргана. Прво на сите, мора да има термичка инверзија помеѓу слоевите што се наоѓаат најблиску до земјата или водата. Термичка инверзија е онаа во која има слој на поладен воздух на површината отколку на надморска височина. Сосема е спротивно на вообичаените услови на животната средина. Рече услови се оние во кои имаме намалување на температурата во висина. Тоа е, како што ја зголемуваме висината, така ја намалуваме и температурата. Во термичка инверзија, спротивното, како што одиме нагоре во надморска височина, температурата се зголемува.

Кога светлината конечно ќе стигне до површината, вистинската позиција на објектот е предмет на човечко толкување. И, тоа е дека формирањето на сликата е условено од прекршување на светлината. Оваа рефракција е одговорна за промена на сликата. Така, Не сите оптички илузии на ефектот Фата Моргана изгледаат исто. Постојат луѓе кои разликуваат некои форми во илузијата и други луѓе разликуваат други.

Местото каде најчесто можете да уживате во овој ефект е во Барселона. Всушност, многу луѓе стануваат во зори да одат да ги видат прекрасните слики што ги нуди овој ефект. И тоа е дека има многу утра каде има соодветни услови на животната средина за топлинска инверзија за генерирање на ефектот на фата Моргана. Се повеќе и повеќе се зборува за пловечките градови што се рефлектираат со овие илузии. Иако е само одраз на фатаморгана, секогаш може да го изненади човечкото суштество со фантазијата за постоењето на пловечки градови и за нешто магично.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е фатата Моргана и како се појавува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.