Ефект на Тиндал

Ефект на Тиндал

И во физиката и во хемијата, се изучува феномен што помага да се објасни зошто некои честички се видливи во одредено време. Овој феномен е познат како Ефект на Тиндал. Тоа е физички феномен што го проучувал ирскиот научник Johnон Тиндал во 1869. Од тогаш овие студии имаат бројни примени во областа на физиката и хемијата. И, тоа е дека проучува некои честички кои не се видливи со голо око. Сепак, бидејќи тие можат да ја рефлектираат или прекршат светлината, тие стануваат невидливи во одредени ситуации.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за ефектот Тиндал и неговата важност за физиката во хемијата.

Кој е ефектот Тиндал

Тоа е еден вид физички феномен што објаснува како одредени разредени честички или во рамките на гас можат да станат видливи поради фактот што тие се способни да ја рефлектираат или прекршуваат светлината. Ако го погледнеме на прв поглед, можеме да видиме дека овие честички не се видливи. Сепак, фактот дека може да ја растера или апсорбира светлината различно во зависност од околината во која се наоѓа, овозможува да се разликуваат. Тие можат да се видат ако се суспендирани во раствор додека попречно се пренесуваат до визуелната рамнина на наб obserудувачот од интензивен зрак на светлина.

Ако светлината не помине низ овој контекст, тие не можат да се видат. На пример, за полесно да го разбереме, зборуваме за честички како што се дамки од прашина. Кога сонцето влегува низ прозорецот со одреден степен на наклон, можеме да видиме дамки од прашина како лебдат во воздухот. Овие честички не се видливи поинаку. Тие можат да се видат само кога сончевата светлина влегува во просторија со одреден степен на наклон и одреден интензитет.

Ова е она што е познато како ефект на Тиндал. Во зависност од гледиштето на наб obserудувачот, можете да видите честички кои вообичаено не можат. Друг пример што го истакнува ефектот Тиндал е кога користиме светла за автомобили во магливо време. Осветлувањето што малкумина го вршат врз влажноста овозможува да ги видиме честичките на водата во суспензија. Во спротивно, би виделе само што е самата магла.

Важноста и придонесите

Ефект на Тиндал во хемијата

И во физиката и во хемијата, ефектот Тиндал има бројни придонеси во одредени студии и има големо значење. И тоа е дека благодарение на овој ефект можеме да објасниме зошто небото е сино. Знаеме дека светлината што доаѓа од сонцето е бела. Меѓутоа, кога ќе влезе атмосферата на Земјата, таа се судира со молекулите на различните гасови што ја сочинуваат. Се сеќаваме дека атмосферата на Земјата е составена претежно од азот, кислород и молекули на аргон во помала мера. Во многу пониски концентрации се стакленичките гасови меѓу кои имаме јаглерод диоксид, метан и водена пареа, меѓу другите.

Кога белата светлина од сонцето ќе ги погоди сите овие суспендирани честички, таа претрпува различни дефлексии. Откривањето што го претрпе светлосниот зрак од сонцето со молекулите на кислород во азот, предизвикува таа да има различни бои. Овие бои зависат од брановата должина и степенот на отстапување. Боите што најмногу отстапуваат се виолетови и сини, бидејќи имаат пократка бранова должина. Ова го прави небото во оваа боја.

Johnон Тиндал исто така беше откривач на ефектот на стаклена градина благодарение на симулацијата на Земјината атмосфера во лабораторија. Првичната цел на овој експеримент беше прецизно да се пресмета колку сончева енергија доаѓа од Земјата и колку таа зрачи назад кон вселената од површината на Земјата. Како што знаеме, не останува целото сончево зрачење што паѓа на нашата планета. Дел од него се отклонуваат од облаци пред да се достигне на површината. Друг дел се апсорбира од стакленички гасови. Конечно, површината на земјата пренасочува дел од инцидентното сончево зрачење во зависност од албедото на секој вид почва. По експериментот што Тиндал го генерираше во 1859 година, тој беше во можност да го открие ефектот на стаклена градина.

Променливи што влијаат на ефектот Тиндал

Како што споменавме и претходно, ефектот Тиндал тоа не е ништо друго освен расејување на светлината што се случува кога зрак светлина поминува низ колоид. Овој колоид се индивидуални суспендирани честички кои се одговорни за дисперзија и рефлексија долго, правејќи ги видливи. Променливите што влијаат на Тиндаловиот ефект се фреквенцијата на светлината и густината на честичките. Количината на расејување што може да се забележи кај овој вид ефект зависи целосно од вредностите на фреквенцијата на светлината и густината на честичките.

Како и со расејувањето на Рејли, сината светлина има тенденција да се расфрла посилно од црвената, бидејќи тие имаат помала бранова должина. Друг начин на гледање е дека има подолга бранова должина што се пренесува, додека пократката се рефлектира со расејувањето. Другата променлива што влијае е големината на честичките. Ова е она што го разликува колоидот од вистинското решение. За мешавината да биде од колоиден тип, честичките што се во суспензија мора да имаат приближна големина во опсег од 1-1000 нанометри во дијаметар.

Ајде да видиме некои од главните примери каде можеме да го користиме ефектот Тиндал:

  • Кога Вклучуваме светло на фенер на чаша млеко можеме да го видиме ефектот Тиндал. Најдобро е да се користи обезмастено млеко или да се разреди млекото со малку вода за да може да се забележи ефектот на колоидните честички во светлосниот зрак.
  • Друг пример е расфрлање на сината светлина и може да се види во сината боја на чад од мотори или двотактни мотори.
  • Видливиот зрак на фаровите во маглата може да ги направи лебдечките честички на водата видливи.
  • Овој ефект се користи комерцијални и лабораториски поставки со цел да се одреди големината на честичките на аеросолот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ефектот Тиндал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.