Ефект на пеперугата

Ефект на пеперутка

Сигурно некогаш сте го чуле или виделе филмот на ефект на пеперутка. Овој ефект доаѓа преку кинеска поговорка која го кажува следново: „мавтањето со крилјата на пеперугата може да се почувствува од другата страна на светот“. Ова значи дека дури и најмалите детали можат да доведат до други тотално дивергентни последици. Сè што правиме може да има значителен долгорочен ефект со текот на времето. Ова може да се екстраполира и на ниво на природата и на ниво на човечки активности и наши лични постапки.

Во оваа статија ќе ви кажеме кој е ефектот на пеперугата и кои се нејзините главни карактеристики.

Кој е ефектот на пеперугата

Ефектот на пеперугата е поврзан со теоријата на хаос. Оваа теорија го кажува тоа треперењето на инсектот во Хонг Конг може да ослободи цела бура во Newујорк. Тоа е не-детерминистички систем со мали промени што можат да доведат до толкави дивергентни последици. Првично, започнува со мало нарушување. Преку процес на засилување, ова мало нарушување може да генерира значителен ефект на среден и краток рок.

Неуредното движење на вездите, движењето на планктонот во морињата, доцнењето на авионите, синхронизацијата на невроните итн. Сите овие хаотични или динамични нелинеарни системи можат да предизвикаат некои дивергентни ефекти на краток или среден рок. Теоријата за хаосот и ефектот на пеперугата објаснува дека нешто толку комплексно како универзумот е тотално непредвидливо. Универзумот е флексибилен хаотичен систем. Теоријата на хаос објаснува како атмосферата според условите на Времето спречува предвидувања кога сигурното време е над 3 дена.

Ефектот на пеперугата корисно се користи за решавање на студии за социјални феномени кои тешко се решаваат во смисла на линеарни врски на кауза и последица. Може да се каже дека малите нешта можат да имаат значителен ефект со текот на времето. Ако го земеме на лично ниво, можеме да видиме дека вклучувањето на бројни навики во нашиот живот може да предизвика други последици.

Области со ефект на пеперутка

ефект на пеперутка и последици

Ефектот на пеперугата може да се примени во многу области. Може да послужи како главна основа во разни литературни дела или да биде дел од релевантни теории и повеќе контроверзни и популарни научни парадигми, како што е теоријата на хаосот. И, тоа е дека ефектот на пеперугата задржува симболика што може да се примени на различни реалности.

Со оглед на тоа што одредена акција или ситуација може да доведе до низа последователни ситуации или дејства што на крајот предизвикуваат значителен ефект што се чини дека не соодветствува со состојбата на елементот што го започна. Со оглед на тоа дека ако се анализираат само почетната причина и крајната последица, можеби нема да има премногу голема корелација меѓу нив. Сепак, почетната мала акција е онаа што започна да предизвикува други помали ефекти, но кои имаа кумулативен ефект со текот на времето. Така ефектот по ефектот ја достигнал последната последица.

Концептот на ефектот на пеперугата започна со искуствата на метеорологот Едвард Лоренц. Овој род на метеорологот поим ефект на пеперутка во 1973 година се должи на неможноста да може да се направат целосно сигурни долгорочни метеоролошки предвидувања. Ова се должи на фактот дека дејството на разни варијабли кои се способни да го модифицираат атмосферското однесување се акумулира во климата.

Кога зборуваме за атмосферски систем и можност за врнежи, мора да се анализираат многу променливи. Променливи кои имаат вредност што зависи од другите предметни варијабли. На пример, температурата во регионот ќе зависи од наклонот со кој сончевите зраци пристигнуваат од вселената. Ова, пак, зависи од моментот во преведувачкото движење на нашата планета во однос на орбитата на Сонцето. Затоа, температурите не зависат само од она што го спомнавме, туку и од другите варијабли како што се дејството на ветерот, количината на стакленички гасови во атмосферата, релативната влажност и сл.

Бидејќи секоја променлива за возврат има директна или индиректна зависност од други променливи, се формира еден вид хаос што е многу тешко да се предвиди по одредено време.

Теорија на хаос

Сето ова објаснува дека теоријата на хаос е присутна во ефектот на пеперугата. И ова ни укажува дека промените што очигледно можат да бидат едноставни и безопасни од променливата акција во бетонот, можат да создадат масивни ефекти. Првата променлива или првото дејство е она што Тоа го активира процесот што ги тера останатите варијабли да ги пропагираат ефектите сè додека не се постигне конечната последица. Оваа постапка добива се повеќе и повеќе сила.

Таков е овој хаос што потекнува од популарната изрека дека мавтањето со пеперутка во Хонг Конг може да предизвика ураган во Newујорк. Ова значи дека најмалата промена во истиот процес може да доведе до многу различни, па дури и целосно неочекувани резултати. Ефектот на пеперугата често се гледа како метафора или аналогија што се користи како еден од столбовите на теоријата на хаосот. Теоријата на хаосот ја потекнува и Едвард Лоренц. Според овој метеоролог во универзумот постојат системи многу чувствителни на присуството на варијации. Сите овие варијации можат да претстават многу разновидни, но ограничени резултати, на хаотичен и непредвидлив начин.

Главниот модел на теорија на хаос предлага дека пред два идентични света или ситуации во кои постои само една и скоро незначителна варијабла што ја разликува едни од други, со текот на времето и напредокот, може да се појават други разлики што ќе предизвикаат световите сè повеќе различни едни од други. Тоа е, ние ќе дадеме лесен пример. Ставивме две планети земја со сите исти услови од нејзиното создавање, но една ставивме малку повеќе од просечната температура. Иако е мала варијабла, фактот дека едната планета има неколку степени повисока од просечната температура на другата, може да услови дека, во текот на илјадници години, животот може да се развива на друг начин.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ефектот на пеперутката од неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.