Ефектот на „топлинскиот остров“ ќе ги удвои урбаните трошоци за климатските промени

Град Мадрид

Мадрид Шпанија)

Во сè понаселениот свет, малкуте зелени површини што остануваат се заменуваат со бетон и блокираат пејзажи; не залудно, сите сакаме барем еден стан каде што можеме да живееме. Сепак, урбаното население рапидно се зголемува и притоа нашиот град станува познат како »урбан остров на топлина».

Но, проблемот не завршува тука, туку овие прегреани градови ќе имаат многу повисоки трошоци за климата отколку оние што не се, според студијата објавена во списанието „Природни климатски промени“.

El учат, во која беа анализирани 1692 градови, покажува дека ефектите од климатските промени би можеле да ги чинат урбаните топлински острови 2,6 пати повеќеБидејќи овој ефект би предизвикал температура да се зголеми за два степени повеќе до 2050 година. Се разбира, кога е толку жешко, климатизацијата се користи повеќе и, често, се претпочита да се вози колата отколку да се шета. Сепак, она што го правиме е намалување на квалитетот на воздухот и водата, што доведува до повеќе болести и предвремена смрт.

Така, авторите на делото, научниците од Универзитетот во Сасекс (Велика Британија), Националниот автономен универзитет во Мексико и Универзитетот во Врије (Амстердам), рекоа дека Удобно е да изберете да инсталирате покриви и тротоари што ја рефлектираат сончевата светлина, како и да ги проширите зелените површини во градовите.

Зелен покрив

Градовите, иако покриваат само околу 1% од површината на планетата, произведуваат околу 80% од Бруто светскиот производ и трошат околу 78% од светската енергија. Понатаму, тие живеат повеќе од половина од светската популација. Значи, многу е важно да се преземат ефективни мерки за сите овие луѓе да можат да дишат многу почист воздух отколку што дишат денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.