Ефекти на коронавирусот Covid19

Пандемијата на коронавирусите е веќе реална низ целиот свет. Она што започна како изолиран случај во Кина, се покажа како глобална пандемија. Постојат бројни ефекти на коровавирусот Covid19 и за здравјето на луѓето и за животната средина. Мора да се каже дека за вториот, коронавирусот е донекаде корисен.

Во оваа статија ќе разговараме за тоа што се ефекти на коронавирусот Covid19.

Инфицирани низ целиот свет

Меѓу земјите најпогодени од овој широко распространет вирус ги наоѓаме Кина, Италија, Германија и Шпанија. Објектот за ширење на овој вирус од еден на друг домаќин го прави многу опасен. Како и кај сите болести, постојат ризични популации кои имаат поголем проблем со ширењето на оваа болест. Во овој случај, оние над 50-годишна возраст кои имаат претходни патологии како што се дијабетес, карцином или респираторни проблеми, го имаат многу полошо од здравите млади луѓе.

Соочени со вртоглаво зголемување на инфекциите и брзината на истите, шпанската влада одреди 15 дена состојба на тревога. Ова го стави во карантин целото население кое беше принудено да остане дома што е можно подолго. Дозволено ви е само да излезете и да купите што е праведно и потребно за да можете да се издржувате и некои основни потреби, како што се шетање по куче или одење на работа.

Огромното мнозинство на луѓе се телекомунтираат што им овозможува да го продолжат работниот ден од дома. Ограничувањето на куќите е една од стратегиите за да може да се контролира ширењето на вирусот и да се има подобра контрола на санитарните услови за да се избегнат заситувања.

Што е коронавирус

Овој вирус произведува заразна болест што е предизвикана од коронавирусот што се појави во Вухан во декември минатата година. Коронавируси Тие се широко семејство на вируси кои се способни да предизвикаат разни болести и кај луѓето и кај животните. Овие типови епидемии обично се предизвикани од вируси од животни кои користат рибонуклеинска киселина како генетски материјал за да можат да се качат и на крај да бидат пренесени на други живи суштества. Главниот осомничен дека е потекло на коровавирусот Covid19 е лилјакот.

Постојат некои истражувања кои тврдат дека можело прво да престојувале во змиите. Иако многу луѓе го споредуваат овој вирус со грип, обичниот грип предизвикува многу помалку смртни случаи пропорционално на заразените. Во случај на коронавирус, постои веројатност за смрт од 3.4% од случаите и од обичен грип помалку од 1%. Не е познато дали има сезонско однесување, па затоа не знаеме дали ќе започне да стивнува со доаѓањето на пролетта на северната хемисфера.

Една од мистериите околу овој вирус е неговата способност да мутира. Ова ќе биде одредувачка променлива за да се знае дали еден вид вакцина ќе биде доволен за да се искорени или дали ќе се врати секоја сезона на поинаков начин. Вирусот што го напушти Вухан не е баш ист со оној што пристигна во Шпанија. Првите комплетни геноми SARS-CiV-2 се добиени од првите потврдени случаи во оваа земја и откриено е дека тој постојано мутира.

Ефекти на коронавирусот Covid19

Иако не е познато доволно што може да донесе заклучни заклучоци за неговото пренесување, постојат бројни клинички карактеристики на болеста и степенот на ширење кои ни помагаат да воспоставиме некои мерки. Некои од главните симптоми кои пациентите најмногу ги честат се:

 • Треска
 • Cansancio
 • Сува кашлица
 • Тешкотии со дишењето
 • Мускулни болки кај некои пациенти
 • Назална конгестија кај некои
 • Ринореја не кај сите пациенти.
 • Болки во грлото кај некои пациенти
 • Дијареа кај некои пациенти.

Сите овие симптоми се обично прилично лесни и се појавуваат постепено. Некои од заразените луѓе не покажуваат ништо од овие ефекти и симптоми и не се ни болни. Само едно од шест лица кои против вирусот развиваат сериозно заболување со големи потешкотии во дишењето. Овие луѓе се особено постари лица и кои се чини дека имаат претходни медицински состојби како што се висок крвен притисок, срцеви проблеми или дијабетес. Во некои посериозни случаи може да предизвика пневмонија, тежок акутен респираторен синдром и откажување на бубрезите.

Центрите за контрола и превенција на болести проценуваат дека може да се појават симптоми за само два дена или максимум 14 дена по изложувањето. Сепак, постојат некои епидемиолози кои сугерираат дека периодот на инкубација за овој нов коронавирус може да биде до 24 дена.

Ефекти на коровавирусот Covid19 врз загадувањето

Ефекти на контаминација со коронавирус Covid19

Ако добивме нешто добро од оваа пандемија, тоа е намалувањето на глобалното загадување. Ограничувањето и намалувањето на широко распространетиот сообраќај на возила придонесе за подобрување на квалитетот на воздухот во многу земји. Тоа предизвика намалување на индустриската активност на транспортот со употреба на возила со согорување на фосилни горива.

Само пред неколку недели беа објавени некои студии и сателитски снимки кои покажуваат како се крие оваа пандемија ги намали сите емисии на СО25 во Кина за 2% и покажува значително намалување во Италија со концентрација на загадувачи како азот диоксид кој негативно влијае на квалитетот на воздухот и е стакленички гас.

Аерозагадувањето падна нагло откако коронавирусот ги принуди сите граѓани да се заклучат дома. Загадувањето се генерира главно од човечка активност бидејќи гасовите се емитуваат преку издувните цевки и генерирањето електрична енергија. Особено се електраните на јаглен што ги зголемуваат емисиите на јаглерод диоксид. Благодарение на ограничувањата за патувања, многу компании и фабрики затворија и потрошија помалку енергија.

Во Мадрид и Барселона, квалитетот на воздухот исто така започна да се подобрува по декретот за состојба на тревога палците на солената. Може да има некои мали варијации во податоците за животните слоеви на облаците и климатските промени, иако е сосема сигурно дека намалувањето на емисиите се совпаѓа со блокадата во Италија во која исто така се забележува подобрување на квалитетот на воздухот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ефектите на коровирусот Covid19.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.