Ефектите од климатските промени најдобро се мерат од вселената

Планетата Земја гледана од вселената

Климатските промени имаат многу негативни ефекти врз планетата Земја, како што се покачување на нивото на морето или суши, но кога зборуваме за нив, ние обично се повикуваме на многу специфични места, како да не е засегнат остатокот од светот. Сега, тим научници развија многу детална анализа за тоа што се случува во нашиот дом со децении.

Овие студии се комплетирани и со информациите добиени од сателитите за набудување на планетата, кои се одговорни за мерење на промените во климата и последиците што ги имаат на површината. Така, со овие податоци тие можат точно да знаат какво е мерењето на емисиите на стакленички гасови, колку се зголеми нивото на морето или колкава е количината на мраз што се стопи.

Зголемување на нивото на морето

Зголемување на нивото на морето од 1992 до 2015 година.

Наб Obsудувањето и мерењето на ефектите од климатските промени од Земјата не може секогаш да биде од голема помош. Набervationудувањето на планетата од вселената игра сè поважна улога, оттогаш тоа е начин на разбирање и разбирање на она што се случува да може да преземе соодветни мерки.

За да се спротивстават на сите податоци, Европската вселенска агенција (ЕВА) започна со Иницијатива за климатски промени (CCI) што интегрира множества податоци од различни мисии за набудување на Земјата. На овој начин ќе биде можно да се произведат глобални и долгорочни записи што се што е можно поцелосни во однос на главните фактори што влијаат на планетата, она што е познато како основни климатски променливи.

Емисии на јаглерод диоксид

Зголемување на емисиите на јаглерод диоксид од 2003 до 2015 година.

Овие записи јасно покажуваат дека климата многу се менува во последните години. За да добиеме целосна слика за климатската состојба на Земјата, можеме да ја преземеме дигиталната книга на ЕСА „Клима од вселената“, достапна за iPad таблети y Андроид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.