Есен

паѓаат

El паѓаат Тоа е една од сезоните во годината што им дава на луѓето повеќе чувства отколку вулкан, со оглед на тоа што има бројни промени во животната средина и фенолошките. Денес ќе разговараме за тоа кои се главните карактеристики на есента, сезоната на годината што ни доаѓа сега. Се издвојува по тоа што има краток период на денови, типичен пад на лисјата од листопадни дрвја, враќање на студот и пад на температурите.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се главните карактеристики на есента.

Есен во секој од деловите на светот

есенски карактеристики

Есента е една од 4-те сезони во годината и се одвива помеѓу лето и зима. Како да се работи за неколку месеци на транзиција во кои се намалува времетраењето на деновите, температурите се намалуваат, некои однесувања на живите суштества се модифицираат итн. Ако можеме да ја дефинираме есента на концизен начин, би можеле да го кажеме тоа тоа е време на промени. Овие промени во животната средина предизвикуваат разни чувства кај луѓето, како што се чувството на минување на времето и носталгијата. Фактот дека ние исто така доаѓаме од период во кој обично има одмори, патувања, помалку обврски итн. Може да ни помогне да се чувствуваме како да се враќаме во месеците на најголема обврска.

Со пристигнувањето на новата учебна година и ветувањата да студирате секојдневно, да вежбате повеќе или да започнете нова работа, исто така, будат поголеми чувства. На северната хемисфера есенската сезона започнува на крајот на септември и завршува на крајот на декември., оставајќи ја зимата да помине со влезот на Божиќ. Сезоната започнува со есенската рамноденица и завршува со Зимската краткоденица.

Од друга страна, ако одиме на јужната хемисфера, гледаме дека падот се одвива од последната недела од март до последната недела од јуни. Во другиот дел од светот, ако одиме во Источна Азија, оваа сезона од годината започнува во втората недела од август и завршува во текот на првата недела од ноември. Во зависност од областа каде што сме, постојат некои традиции и свечености што се слават во текот на оваа фаза.

Тоа е сезона каде паѓаат температурите и има кратко времетраење во споредба со останатите сезони.

Есенски карактеристики

сезони од годината

Toе анализираме кои се главните карактеристики на есента и колку се важни.

Часови на светлина и температура

Ако го анализираме првиот ден од есента, знаеме дека тој започнува од рамноденицата. Есенската рамноденица главно се карактеризира со тоа што има ист број на часови светлина на ден како и ноќта. Можеме да кажеме дека има 12 часа светлина и 12 часа темнина. Ова се случува поради сонцето кое е усогласено со центарот на планетата Земја. Од овој ден на кој завршува рамноденицата, тоа е период во кој деновите се скратуваат, а ноќите се издолжуваат. Тоа е, има се повеќе часови темнина и помалку часови светлина.

Поради ова и промената на степенот на наклон на сончевите зраци на површината на земјата, температурите значително се ослободуваат. Есенските попладневни часови се обично многу познати бидејќи пристигнуваат придружени со некои поладни валути. Навикнати да доаѓаат од лето, каде што е многу пријатна температура дури и ноќе, веќе почнува да се лади на есен.

Паѓаат лисја и црвени бои

Тоа е една од карактеристиките што најмногу го разубавува овој период од годината. Листопадни дрвја ослабуваат со намалување на хлорофилот додека не се појават почнува да станува жолто и кафеаво. Овие лисја почнуваат да паѓаат и го покриваат подножјето на дрвјата за да станат енергија што корените ќе ја трошат за да се одржат во зимските месеци. Овие лисја што паѓаат на земјата стануваат познати како легло и се деградираат, формирајќи органска материја што служи како хранливи материи.

Знаеме дека во текот на зимата има помалку хранливи материи, така што на дрвото ќе му бидат потребни сите хранливи материи. Во однос на боите, гледаме како палетата на бои што ја нуди есента е многу посебна. Постојат бои кои се движат од окер, жолта, црвена, кафеава и виолетова. Оваа мешавина на бои успева да се вклопи во пејзажите на поголемиот дел од светот. И тоа е дека лисјата на дрвјата почнуваат да имаат нијанси помеѓу жолта и портокалова со нивната уникатна пигментација.

Култури и свечености наесен

паднати лисја

Во овој период од годината ја имаме природната сезона на калинка и грозје. Исто така е најдобро време за некои овошја, како што се портокал, гледате, јаболка, мандарини, авокадо, грејпфрут и некои ореви. Ако одиме на полето на зеленчук, на есен се одгледуваат многу артишок, карфиол, тиква, тиквички, модар патлиџан и зелка. Сите овие култури се наоѓаат поголемиот дел од годината, но природно во ова време кога најдобро расте. Кога зборуваме за природен начин, мислиме на непотребување на каков било вид ѓубрива или поволни услови на животната средина, како што се оранжерии.

Една од најпознатите култури за овој период од годината се пченка и сончоглед. Ако одиме на делот на свеченоста, ќе видиме дека тоа е време кое се слави во различни месеци од годината според локацијата на местото. На пример, еден од празниците најпозната е онаа на Кинезите кои го слават Фестивалот на Месечината. На овој настан тие се благодарни за успешната жетва што ја имаа во текот на летото. Исто така, постои уште еден ден во врска со жетвите и тоа е Денот на благодарноста. Тоа е прослава што се одржува последниот мај во ноември и се цени доброто на секоја година, придружено со банкет во кој главниот јунак е полнетата мисирка.

Друга од прославите што се повеќе се шири низ целиот свет и се одржува на есен е Ноќта на вештерките. Се одржува на 31 октомври и е поврзана со келтската култура. На овој празник, лицето се облекува, а децата шетаат по куќите барајќи слатки и прават шеги.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за главните карактеристики на есента.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.