Еоценска епоха

 

Фауна на еоцен

Една од епохита што го формираше палеогенскиот период од ерата на Мезозоик е Еоцен. Ова е едно од времињата со големи промени од геолошка и биолошка гледна точка. Во текот на овој период се формирале големи планински масиви како резултат на судир на големи континентални маси. Овие континентални маси се движеа благодарение на ефектот на Континентален лебдат.

Поради важноста на ова време за развој на животот, ќе го посветиме овој пост за да објасниме сè што треба да знаете за еоценот.

клучните карактеристики

Иако се чини контрадикторно со она што го спомнавме на почетокот, тоа е време на разделување, бидејќи супер континентот Пангеа, кој досега беше единствената копнена маса, се одделуваше скоро целосно. Големи видови на флора и фауна еволуирале и диверзифицирале, вклучувајќи птици и некои морски цицачи.

Вкупното времетраење на оваа епоха е приближно 23 милиони години, дистрибуирани во 4 возрасти. Тоа е време на промени во кои нашата планета претрпе голем број модификации од геолошка гледна точка, а највпечатлива е онаа што ја споменавме за супер континентот Пангеа, кој се разновиди за да ги формира континентите за кои денес знаеме. Исто така беше време полно со одлично климатски настани со големо значење како што е настанот Азола.

Геологија на еоцен

Еоценска геологија

За тоа време, нашата планета доживеа висока геолошка активност што резултираше со фрагментација на Пангеа. Северниот дел познат како Лаурасија бил широко распарчен и довел до одвојување на она што е познато денес како Гренланд, Европа и Северна Америка. Секој од овие фрагменти на континентот Пангеа се движеше поради континенталниот лебдат се додека не беше поставен во положбата што ја има денес.

Парче од Африка, познато како индиски потконтинент, се судри со азискиот континент. Ова е она што денес е познато како Арапски полуостров. Важно е дека на почетокот на епохата на плиоценот има некои фрагменти од Пангеа кои сè уште беа обединети. Сепак, благодарение на ефектот на континенталниот лебдат, обете парчиња се разделија. Од една страна, Антарктикот се движеше на југ и ја заземаше позицијата што ја има во моментов. Од друга страна, Австралија се префрли малку на север.

Што се однесува до водните тела, исто така имаше промени во океанските струи без мориња поради движењето на овие големи копнени маси. На едната рака, Тетисското Море исчезна благодарение на зближувањето што постоеше помеѓу африканскиот континент и Евроазија. Спротивното се случи со Атлантскиот океан. Во овој случај, овој океан се ширеше и добиваше сè повеќе и повеќе земја благодарение на раселувањето што го имаше Северна Америка во западен правец. Тихиот океан остана најдлабокиот и најголемиот океан на планетата како што е денес.

Во однос на ероценската орогенија, откриваме дека тоа било време со висока геолошка активност во која се формирале голем број планински масиви кои остануваат и денес. Во судирот што го спомнавме помеѓу моментално Индија со азискиот континент, тој е оној што го формираше планинскиот ланец кој ги има највисоките врвови во светот познат како Кордилера дел Хималаи. Северна Америка исто така имала важна орогена активност во којашто довела до формирање на планините Апалаците.

Клима на еоцен

Клима на еоцен

Климатските услови за време на епохата на плиоценот биле прилично стабилни. На почетокот на овој период, нешто повисока температура на околината од приближно 7 и 8 степени во просек. Ова зголемување се доживеа само за време на почетокот. Во тоа време тој беше познат како палеоценски термички максимум. На крајот на еоценот, се случи уште еден настан што во голема мера ги измени еколошките услови што постоеја. Тој настан се вика Азола.

Зголемувањето на температурите на почетокот на плиоценот се случи пред околу 55 милиони години. За време на овој процес немаше многу мраз на планетата. На места каде што денес постојат замрзнати места, имаше умерени шумски екосистеми. Покрај тоа, се верува дека зголемувањето на глобалните температури биле емисии на јаглерод диоксид во атмосферата поради високата вулканска активност.

Сите овие услови на животната средина се стабилизираа со текот на времето и климата владееше како повисоки температури и мали врнежи од дожд. Сепак, со текот на времето овие услови се стабилизираа и врнежите се вратија во изобилие. Поради овие климатски планети стана влажно и топло, останувајќи низ поголемиот дел од еоценот.

Среде еоцен се случи овој климатски настан што го викавме Азола. Ова е намалување на температурите како последица на намалувањето на атмосферските концентрации на јаглерод диоксид. Овие услови доведоа до неконтролирано размножување на еден вид папрат наречен Azolla folliculoides, па оттука и името на овој настан.

Флора и фауна

Еколошките услови на планетата дозволија добар развој на разновидни видови, и животни и растенија. Низ епохата на еоценот имало огромно изобилство и разновидност на живи суштества благодарение на влажната и топла клима.

Во однос на флората, имаше доста забележителни промени благодарение на климатските услови. Имаше изобилство на џунгли и шуми и малку докази за столбови поради повисоките температури. Единствените екосистеми во кои имаше барем голем број растенија беа оние пустински екосистеми.

Што се однесува до фауната, групите животни беа многу разновидни, особено птиците и цицачите. Птиците беа многу успешни благодарение на поволните услови на животната средина и некои од овие видови беа жестоки предатори и две групи живи суштества. Имаше групи птици кои се карактеризираа со голема големина што беше потврдена благодарение на постоењето на фосилни записи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за еоценската епоха.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Жозе dijo

    Ви благодарам многу за овој пост ... многу јасно ... го сакав