Хадиќ Еон

џет од магма лава

Хадичкиот еон, исто така познат како хадеан или хадеан, е најстариот период на Земјата. Разбира од формирањето на Земјата пред околу 4.550 милијарди години пред околу 4.000 / 3.800 милијарди години. Периодот не е точен, туку неформален период, бидејќи овие граници не се официјално поставени или признати. Комисијата задолжена за утврдување граници и проучување на стратиграфијата, геологијата и геохронологијата од светски размери е Меѓународна комисија за стратиграфија.

Супереон Еон Милиони години
Прекамбриски Протерозоик 2.500 на 540
Прекамбриски Архаичен 3.800 на 2.500
Прекамбриски Хадиќ 4.550 до 3.800

Овој период, толку непознат, е во исто време почетна точка на нашата планета. Се проценува дека целиот Сончев систем веројатно се формирал среде голем облак од гас и прашина. Еонскиот haic е исто така период во кој Земјата претрпува големи промени. Поради големите вулкански ерупции, па дури и времето кога Земјата и многу внатрешни планети на Сончевиот систем, добија огромни влијанија од големи астероиди. Една од нив беше Месечината наспроти Земјата (за која зборувавме неодамна, во куриозитети на Земјата, точка 5).

Докази за Хадичкиот еон

Изуа супракортикален појас

Супракортикален појас од Исуа. Откриен е најстариот микробиолошки фосил, кој датира од пред 3.480 милијарди години

Пребарување најстарите карпи, одиме во Гренланд, Канада и Австралија. Тие се стари 4.400 милијарди години. Хадичките карпи, пронајдени во последните децении на XNUMX век, се индивидуални минерали од цирконски кристал. Иако тие се најстарите познати минерали, и се скриени многу длабоко депонирани под седименти во западна Канада и регионот Jackек Хилс во западна Австралија, тие не припаѓаат на карпести формации.

Најстарите карпести формации кои се познати датираат од пред 3.800 милиони години. Најстариот познат е во Гренланд, познат како „Супракортикален појас на Исуа“. Тие се нешто изменети од вулканските насипи кои продирале низ карпите откако биле наталожени. Во книгата „Концепции за потеклото на животот“ од Диего Себастијан Гонзалес и Марисел Циела Гутиерез наоѓаме, со технички податоци, но многу магично, едно од прашањата што секогаш си ги поставувавме. Каде започнува животот? И тука ги има, првите рани докази, во надкортикалниот појас на Исуа, во Хадиќ Еон.

Потеклото на животот на Земјата

формација планета земја уметност

Седиментите на Гренланд содржат ленти со формации од железо. Отпрвин се веруваше дека тие можеби содржат органски јаглерод, што ќе укаже на тоа дека многу е можно првите самореплицирачки молекули да постојат. Сега постојат рани докази дека животот потекнува од суперкортикалниот појас Исуа, од Западен Гренланд, а исто така и од Акилија, од истата област. Мора да се има на ум дека, иако беа пронајдени научни докази во таа област, не можеме да ги истакнеме во минатото. Потсетиме дека Земјата не само што се формираше, туку и по скоро нејзиното формирање, движењето на континенталните плочи продолжи.

Карпестите формации што го сочинуваат имаат концентрација од -5,5 јаглерод (C) 13, C13. Ова се должи на биотичкото опкружување кое претпочита полесен изотоп C12. С13 во биомасата, претставува концентрации од -20 и -30, многу пониски од концентрациите пронајдени во карпести формации. Од овие техники Се шпекулира дека животот на нашата планета всушност би можел да започне пред 3.850 милиони години, на крајот на едикот на Хадиќ.

Почетокот на водата

уметничка претстава за магма

Се смета дека меѓу честичките со кои е формирана планетата, сигурно имало одредено количество вода. Овие молекули не требаше да suc подлегнат на гравитацијата, и оддалечувајќи се од центарот, тие останаа на неговата површина. Откако планетата достигна 40% од своето формирањеОвие молекули на вода, заедно со другите мошне испарливи, мора да бидат пронајдени и на површината, веќе во многу големи количини. Неверојатниот број на благородни гасови што мораа да избегаат, како што се хелиум или водород, е зачудувачки. Ова доведе до верување дека нешто катастрофално мора да се случило во првата атмосфера. Меѓу хипотезите, ја имаме теоријата за Теја, за која разговаравме во тоа последен напис (точка 5), објасни зошто Месечината постои како таква.

Неговиот каталитички ефект врз животот

магма лава и вода

Предлозите за тоа како водата делуваше како катализатор ги дадоа Ласкано и Милер во 1994 година. Врската, како што објаснија тие, ќе произлезе од циркулацијата на водите низ океанските отвори за подморници. Вкупното време на кружење ќе трае 10 милиони години, но секое органско соединение може да се уништи на температура над 300ºС. Значи, по тоа постепено ладење, примитивен организам ДНК-протеински хетеротроф со геном од 100 килобази, би биле потребни околу 7 милиони години за да се заврши до геном на цијанобактерии со 7.000 гени.

И има нешто што не сме го кажале, дека можеби еден ден ќе добие одговор. Денес е сè уште големото прашање на кое треба да се одговори. Lifeивотот, колку што е познато, може да постои само во форма на јаглерод или силициум. На нашата планета, тој постои како јаглерод, а не силициум, кој знае дали можеби на друго место. Но, прашањето навистина е, како би можел да се развива животот ако веројатноста тоа да се случи е практично нула?

Неизбежно е ако размислиме за тоа ноќе, да ги погледнеме theвездите. Оставајќи да се нападнеме од големите мисли што се јавуваат.

По Хадичкиот еон, т.е. Архаичен еон. Ако сте заинтересирани да знаете како продолжи, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.