Емисиите на метан можат да го уништат постигнатото во борбата против климатските промени

емисии на метан

Од влегувањето во сила на Париски договор, политичарите во многу земји низ светот се обврзаа да ги ограничат емисиите на стакленички гасови, вклучително и СО2. Светската економија покажа дека може да расте без да емитува повеќе стакленички гасови, од глобалните емисии остануваат повеќе или помалку стабилни три последователни години  .

Сепак, скоро сто научници работеа на објавување на студија која покажува дека експлозивното ослободување на метан (друг стаклен гас) во нашата атмосфера се заканува да уништи сè што се прави во борбата против климатските промени.

Метански гас

Метанот е, заедно со СО2 и азотниот оксид, еден од главните стакленички гасови. Иако јаглерод диоксидот е виновникот за 80% од глобалното затоплување, метанот заробува 28 пати повеќе топлина. Во моментов, во моментов, неговата концентрација во атмосферата е далеку помала од онаа на СО2. Додека CO2 е надминат 400 делови на милион, метанот достигна 1.834, но за секоја милијарда.

Во извештајот објавен за метан, откриено е дека со години во кои се стабилизирале емисиите на метан, пред една деценија тие повторно почнале да растат и не го правеле тоа до сега. Помеѓу 2006 и 2015 година неговата зголемена концентрација во атмосферата се зголеми за 20 пати. Толку количества метан се испуштени во атмосферата што циклусот на отстранување на природен гас нема време да го асимилира и тој не може да го апсорбира.

метан

Неодамнешната стабилизација што ја имавме во последните три години на емисии на СО2 е радикално различна од неодамнешното и рапидно зголемување на метанот. Во спроведената студија, околу 90 истражувачи од 50 институции. Ова е многу сеопфатен извештај до денес за тоа колку метан има во атмосферата, колку се отстранува од циклусот секоја година и од каде доаѓаат сите емисии на овој стаклен гас.

Намалете ги емисиите на метан

Производството на храна е одговорно за една третина од емисиите на метан кај луѓето. Парискиот договор се обидува да ги намали емисиите на СО2 во зависност од развојот на секоја земја. Сепак, Метанот не се дискутира и тој е еден од сериозните проблеми Бидејќи, со намалување на емисиите на СО2, можеме да се обидеме да не достигнеме зголемување од 2 степени на глобалните просечни температури, но, во овој случај, имаме и метан гас, кој зафаќа многу повеќе топлина од СО2.

крави од метан

Ако концентрацијата на овој гас во воздухот надминува 1.900 ppb, намалувањето на емисиите на CO2 би се неутрализирало со моќниот ефект на стаклена градина на CH4. Се сеќавам дека моменталната концентрација е на 1.834.

Од каде толку метан гас?

Со цел да се избегне пораст на два степени на глобалната температура, не само што треба да ги намалиме емисиите на СО2, туку и емисиите на метан. Од емитуваните 558 милиони тони метан секоја година, 60,8% се резултат на човечки активности, а останатите се од природно потекло (мочуришта, термити, геолошки метан ...) Третина од антропските емисии доаѓаат од добиток и, конкретно, од дигестивниот систем на 2.500 милиони грла добиток, кои вклучуваат крави, овци и кози, хранат половина од човештвото. И милиони луѓе зависат од оризот за да преживеат. Оризовите полиња се одговорни за уште 9% од метанот што секоја година ја достигнува атмосферата.

емисии на метан

Постојат и други извори на човечко потекло, како што се управување со отпад или канализација кои исто така произведуваат емисии на метан и кои можат да се намалат со употреба на технологија. Сепак, намалување на делот генериран во производството на храна тоа може да влијае на безбедноста и суверенитетот на храната во многу региони. Всушност, како што покажува оваа студија, сточарството и земјоделството се двајца од одговорните за сегашното зголемување на емисиите.

Проблем со сето ова се сиромашните земји, кои не можат да се комплицираат со нешто што веќе им е комплицирано, како што се снабдување на населението со прехранбени ресурси. Иако метанот се заканува да ја ослаби борбата против климатските промени, оттогаш проблемот може да се претвори во можност метанот трае само 10 години во атмосферата благодарение на присуството на кислород.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.