Што е и како се формира експлозивна циклогенеза

Хуго експлозивна циклогенеза во Шпанија

За време на неколку зими претрпевме многу бурни бури што предизвикаа сериозни штети во нашата земја. Метеоролозите ги објавија овие типови на бури како експлозивна циклогенеза. Сепак, дали знаеме што е циклогенеза? Од што зависи ако е „експлозивен“?

Во оваа статија можете да научите сè за циклогенезата. Треба само да продолжите да читате

Што е експлозивна циклогенеза?

Експлозивна циклогенеза

За да го разбереме овој концепт, прво треба да знаеме што се циклони. Овие се области со низок притисок каде што ветерот се врти спротивно од стрелките на часовникот на северната хемисфера. Скоро сите кодоши или депресии претрпуваат некаква форма на циклогенеза за време на нивното формирање и развој. Во првичните состојби, тие се формирани од бранова структура и со ладен, со топол и со затскриен преден систем. Минималната вредност на атмосферскиот притисок се намалува за време на неговиот прв дел од неговиот животен циклус.

Во основа експлозивна циклогенеза е формирање на циклон многу брзо и интензивно. Тоа е, пад на површинскиот притисок за краток временски период. Ова се претвора во многу насилна клеча за неколку часа. Општиот израз што се користи за овие многу брзо продлабочувачки вдлабнатини е метеоролошка „бомба“.

Во експлозивна циклогенеза атмосферскиот притисок се намалува околу 24 mb повеќе или помалку. Обично се случува на географски широчини помеѓу 55 и 60 степени. Тоа е затоа што на процесите на циклогенезата влијаат ротациите на Земјата. Тие се јавуваат најчесто во Атлантскиот и Пацифичкиот океан.

Како се формира?

сателитски слики на експлозивна циклогенеза

Објаснувањето за формирање на циклогенеза со таква големина не е лесно да се одговори. Тоа зависи од географската ширина. За да се произведе пумпа од овој калибар, бура што позитивно комуницира со друго повисоко ниво мора да коегзистира навремено и синхронизирано. Тие мора да бидат на доволно растојание, така што меѓу нив има продлабочување или засилување за системот на депресии за кратко време.

Многу луѓе тие честопати грешат во експлозивната циклогенеза со ураган или тајфун. Тие немаат никаква врска со тоа. Циклогенезата се јавува само во средните ширини, а не како тропските циклони. Иако има совршено име за филм, тоа не е совршена бура како што велат тие.

Во Шпанија тие се случија во неколку наврати, иако е поретко во нашите географски широчини. Може да се нарече длабока бура за брзо разбирање, бидејќи нејзините ветрови се многу интензивни, а налетите речиси ураган. Бурата на море е посериозна отколку во обична бура, па затоа обично предизвикува катастрофални последици. Терминот експлозив се додава бидејќи подразбира дека е многу длабок.

Преглед и предвидување

Бранови предизвикани од силни ветрови

Постојат некои разлики помеѓу бурите што претрпуваат одреден процес на продлабочување и интензивирање на оваа појава. Ова е затоа што ова засилување е постепено и не толку брзо. Во експлозивната циклогенеза, динамиката на процесите што ја формираат се многу забрзани и вирулентни. Толку многу, што е нешто извонредно за метеорологијата и нејзините ефекти врз површината.

Метеоролошки гледано, потребно е да се нарече поинаку, бидејќи и неговиот процес на формирање и нејзините последици се различни. Тие се категоризираат на овој начин да алармира и да привлече внимание на крајно неповолни циклонски нарушувања и со посебни карактеристики.

Затоа, експлозивната клевета е подмножество на многу длабоки кодоши, но не и обратно. Бидејќи на овој феномен му се потребни само неколку часа, многу е тешко да се предвиди. Не постојат предуслови некој да знае однапред за формирањето на овој феномен.

Општо, експлозивната циклогенеза се јавува во поморските области каде што не можат да се добијат многу податоци. Не сите модели можат добро да ги рефлектираат условите. Ако тргнете од првична анализа која е погрешна или неисправна, невозможно е да се предвиди оваа појава. Покрај тоа, треба да се користат нумерички модели кои имаат соодветна просторна резолуција. Тоа е, тој мора да биде доволно отворен за да работи во големи размери и истовремено регионално за да може да се репродуцираат феномени од мал обем.

Оперативни модели способни однапред да ја репродуцираат циклогенезата тие се многу ретки. Штом напредува процесот на експлозив, скоро сите модели го рефлектираат.

Неколку слични појави

Штета предизвикана од експлозивна циклогенеза

Постојат метеоролошки појави слични на експлозивната циклогенеза. Еден од нив беше случајот со Гордон во 2006 година. Имаше многу силни ветрови што ги погодија Галиција и Делта. Сепак, тие не беа циклогенеза како што се смета. Во атмосферата има многу ситуации што генерираат силни ветрови и урагани на различни начини: од мали размери (торнада) до големи размери (урагани и експлозивни бури). Овој широк спектар или опсег на ситуации може да даде многу неповолни ветрови.

Во овој случај, овие ветрови беа ураган од категорија 3 кога беа најдалеку од полуостровот. Како што ураганот се приближува до површината на земјата, тој прогресивно слабее. Само што стана тропски циклон. Кога влегол во Галиција, го фати студен фронт од екстратропска бура. Ова го натера да се упати кон северозапад на полуостровот, без да претрпи процес како што е формирањето на експлозивна циклогенеза во секое време.

Друг сличен настан беше кога се случи тропски циклон Делта во 2005 година. Интензивните ветрови што ги носеше со себе овој циклон ослабнаа, иако областа се прошири. Тоа е, иако тие имаа помалку сила, тие раздуваа низ повеќе области. Подоцна, беше заробен од екстратропско нарушување што го започна над Канарските острови. Локалните и орографските ефекти ги направија ветровите екстремно интензивни на некои од островите. Во никој случај не претрпе експлозивен процес. Поради оваа причина, ветровите со силен ураган или екстремно силните бури често се мешаат со експлозивна циклогенеза.

Се надевам дека со оваа информација станаа многу јасни процесите и ефектите што ги вклучува циклогенезата и ќе помогнеме да ги поправиме оние што ги збунуваат. Било какви прашања имате во врска со тоа, не двоумете се да го оставите во коментарите. Pleasureе ти одговорам со задоволство


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.