Екосфера

екосфера

Нашата планета е природен систем кој е составен од живи организми и физичко опкружување каде тие комуницираат и живеат. Концептот на екосфера го опфаќа целиот збир на нешта како да е целина во екосистемите. Знаеме дека екосистемот е како дом на организми кои живеат во средина на природата и дека ги обезбедува сите потребни ресурси за да можат да живеат, да се хранат и да се размножуваат.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за екосферата и нејзините карактеристики.

Која е екосферата

атмосфера

Концептот на екосферата е холистички, па затоа опфаќа збир на нешта како целина. Тоа е термин кој се однесува на екосистем на начин на кој генерално се пристапува од гледна точка на планетата. На пример, екосистем е составен од атмосфера, геосфера, хидросфера и биосфера. Toе ги разградиме сите делови и какви карактеристики има:

  • Геосфера: тоа е областа што го опфаќа целиот абиолошки дел, како што се карпите и почвата. Целиот овој дел од екосистемот нема свој живот и живите организми го користат за издршка.
  • Хидросфера: ја опфаќа целата постоечка вода во екосистем. Постојат бројни видови на присутна вода без разлика дали е свежа или солена вода. Во хидросферата наоѓаме реки, езера, потоци, потоци, мориња и океани. Ако земеме пример за шумски екосистем, ќе видиме дека хидросферата е дел од реката што ја преминува шумата.
  • Атмосфера: сите екосистеми во светот имаат своја атмосфера. Тоа е, тоа е околниот воздух каде се разменуваат гасовите произведени од активностите на живите организми. Растенијата спроведуваат фотосинтеза и испуштаат кислород со апсорпција на јаглерод диоксид. Оваа размена на гасови се јавува во атмосферата.
  • Биосфера: може да се каже дека тоа е простор ограничен со постоењето на живи организми. Со други зборови, враќајќи се на примерот на шумскиот екосистем, би можеле да кажеме дека биосферата е област на екосистемот каде живеат живи организми. Може да достигне од под земја до небото каде летаат птици.

Екосистеми и биоми

копнени и морски екосистеми

Одличниот екосистем што ја опфаќа екосферата може да се подели на неколку помали екосистеми кои полесно се изучуваат и може да се најдат низа сопствени карактеристики што ги прават уникатни. Иако сите тие се дел од повисоките единици наречени биоми, екосистемот може да се подели на вкупна единица. Тоа е, самиот екосистем ги има сите барања за да може да биде домаќин на животот и дека постојат интеракции помеѓу живите организми и животната средина. Биом е збир на големи екосистеми кои обединуваат слични карактеристики и кои можат да бидат и водни и копнени.

Да земеме пример за неколку биоми: на пример, можеме да најдеме мочуришта, утоки, џунгли, чаршафи, области на отворено море, итн. Ако зборуваме за екосистеми, можеме да зборуваме за една страна, шума, итн. Сепак, биомите се збир на овие екосистеми каде што можат да се населат слични видови.

Сега е кога мора да го воведеме човечкото суштество во равенкатан Човечките суштества ги делат и класифицираат екосистемите со цел подобро да ги разберат. Можете исто така да ги искористите и зачувате по своја волја. Едно е јасно, природата е целина и постои неизбежна, постојана и сложена меѓусебна поврзаност помеѓу живите организми и околината што ја сочинуваат екосферата.

Објаснување на екосферата за деца

На поедноставен начин, ќе ја објасниме екосферата. Може да се смета како да е глобален екосистем во кој сите живи суштества се поврзани едни со други директно или индиректно. Да земеме пример за фотосинтетски организми. Овие организми се одговорни за ослободување на кислород во атмосферата и им служи на другите живи суштества да се хранат. Хидролошкиот циклус е исто така дел од екосферата што има значење низ целата планета. Сите живи суштества ја користат водата бидејќи ни е потребна за да можеме да живееме.

Процесот што ја движи водата низ океаните и копно е фундаментален феномен за живот и се јавува на планетарно ниво. Ова е хидролошкиот циклус. За да се грижиме за планетата мора да се грижиме за екосферата и да се грижиме за нас самите.

Екосфера и експерименти

геосфера и екосфера

Исто така познат како екосфера е познат експеримент спроведен од НАСА со идеја за создавање екосистеми кои би биле своевидна минијатурна планета. Беше направен обид да се симулираат сите меѓусебни врски помеѓу живи и неживи организми за да се симулира планета земја во мала големина.

Внатре беше воведено кристално јајце подлога од морска вода, со ракчиња, алги, горгонија, чакал и бактерии. Биолошката активност се изведува на целосно изолиран начин бидејќи контејнерот е херметички затворен. Единственото нешто што го добива однадвор е надворешната светлина за да може да го одржи биолошкиот циклус и да го сокрие присуството на сонцето на нашата планета.

На овој екосферски експеримент се гледаше како на совршен свет каде што ракчињата можеа да живеат неколку години благодарение на самодоволноста на околината. Покрај тоа, не постои вид на контаминација на животната средина, затоа не е потребен никаков вид на чистење и неговото одржување е минимално. Ова е интересен вид експеримент за да може да се разбере тоа, сè додека еколошката рамнотежа се почитува, сè може да живее во хармонија.

Можеме да воспоставиме одредени споредби со она што се случува денес со цел да ја разбереме и да станеме свесни за потребата од извршување на одредени услови за повторно постигнување и одржување на рамнотежата на животната средина. Со сегашната технологија можеме да генерираме голема количина на загадувачка енергија што предизвикува еколошката рамнотежа да се изгуби на планетарно ниво. Ние, исто така, ги уништуваме екосистемите и живеалиштата на бројни видови, водејќи ги до истребување во повеќе наврати.

Иако екосферата на нашата планета е многу посложена од онаа на експериментот, животните циклуси исто така се развиваат на сличен начин. Постојат некои фундаментални елементи кои интервенираат како тие се воздух, земја, светлина, вода и живот и сè е поврзано едни со други. Некои тврдат дека екосферата е создадена од динамика што води и до хармонични и до хаотични ситуации.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за екосферата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.