Климатските промени предизвикуваат загуба во синхронијата на екосистемите

пеперутките ја губат синхронијата со екосистемите

Климатските промени имаат многу сериозни последици врз екосистемите. Видовите, и животните и растенијата и другите организми, исто така, претрпуваат промени поради ефектите на климатските промени.

Со зголемувањето на температурите, промените во природните циклуси, зголемените екстремни временски настани итн. Многу животни и растенија не се во синхронизација со екосистемите. Што значи тоа и кои се последиците од видот кој ја губи својата синхронија со екосистемите?

Доказ за промени во екосистемите

цветни се предвидуваат со климатските промени

Во оваа статија ќе зборувам за фенологијата, така што ќе ја дефинирам во случај на сомневање. Фенологија е односот помеѓу животот на животните и растенијата како функција на временските варијации. На пример, циклусите на репродукција или гнездење на птица е фенолошка карактеристика.

Ричард Фитер е автор на десетици книги за цвеќиња, птици и сојузнички теми, познат натуралист во 90-тите години. Тој шеташе во средината на минатиот век и, заради забава, а не за научни мотиви, го запишуваше датумот на цветање на стотици растителни видови, заминување на пеперутки кон крајот на летото и други знаци што го означуваат почетокот и крајот на сезоните. Сето ова тие се фенолошки карактеристики на видот.

Со текот на времето, неговиот син Аластер исто така стана натуралист и како возрасен, ја сфати важноста на белешките што ги правеше неговиот татко. Тие конституираа еден од ретките записи што постоеле за фенологијата на многу видови. Додека тој започна да ги минува сите записи, планетата веќе се затоплуваше поради климатските промени и глобалните температури веќе се зголемија за 0,6 степени во текот на изминатите 100 години.

Аластер забележал дека записите направени во раните 385-ти години на минатиот век не покажуваат никаква постојана шема. Споредувајќи ги цветните периоди на повеќе од XNUMX растенија, тој открил дека имале однапред во просек од 4 дена. Некои видови дури цветаа и до две недели порано. Со ова, започна да се покажува дека климатските промени се случуваат со извонредна брзина, бидејќи, како што растат температурите, растенијата „почувствуваат“ да пролетат многу порано, па затоа и цветаат.

Извештај за промените во фенологијата

глобалното затоплување ги зголемува температурите

Меѓувладиниот панел за климатски промени (ИПЦЦ) објави извештај во кој се осврнува на односот помеѓу видовите и температурата барем во последните 20 години. Од повеќе од 500 видови птици, водоземци, растенија и други организми проучени, 80% се сменија, на начин што може да се очекува од зголемување на температурите. Работите како датумот на репродукција или миграција, должината на сезоната на растење или големината и дистрибуцијата на населението се сменија.

Овој извештај заклучува дека, во текот на XNUMX век, регионалните климатски промени, особено зголемувањето на температурата како најодлучувачки ефект, тоа имаше влијание врз биолошките системи и нивните природни циклуси.

Извршени се разни истражувања во кои се прави обид да се проучи дали глобалното затоплување ги оштетува односите меѓу растенијата и животните во истиот екосистем. Во некои случаи, зголемувањето на температурите ги деградира врските во синџирот на исхрана и ефикасноста на некои организми да преживеат во нивните живеалишта.

Некои животни и растенија стануваат порано

големиот дел не е под влијание на климатските промени, но неговата храна е

Постојат видови птици како што е големиот циц (Парус мајор) кои ги започнуваат своите годишни ритуали на гнездење во април и мај. По истрагата за овие птици во кои беа ставени стапици во близина на нивните гнезда за да можат да ги фатат, измерат, измерат, итн. Заклучено е дека, по 18 години мерки (од 1985 до 2003 година), фенологијата на големиот дел не се смени, бидејќи тие се гнездеа истиот ден од година во година. Можеме да кажеме дека климатските промени не се одразија врз пилињата. Сепак, тоа влијаело на вид гасеници од молец (Operophtera brumata) кои, заедно со другите помалку застапени видови, служат како храна за пилиња пикади.

Во моментов, максималниот број на гасеници достапни за пилиња пикади тоа е две недели порано отколку во 1985 година. Овој климакс на зголемување на бројот на гасеници совршено се совпадна со периодот на најголема побарувачка на пилиња за храна. Сега, повеќето пикади излегуваат кога сезоната на гасеници е завршена. Со оглед на последователниот недостиг на храна, само пилињата кои стануваат порано се единствените способни да јадат гасеници.

И мрежата за храна ја губи синхронијата

гасеницата од пеперугата е под влијание на климатските промени како резултат на напредувањето на дабовите пупки

Не само што птиците или молите ја губат синхронијата, туку тие исто така се губат пониските нивоа на синџирот на исхрана. Молецот се храни со млади и нежни лисја на дабовите каде што се наоѓаат птичјите куќи. За да преживее, гасеницата мора да се изведе исто како што пукаат пупките и се отвораат дабовите лисја. Ако инсектот излезе од јајцето повеќе од околу пет дена пред да пукне жолчката, тој ќе умре од глад. Истото ќе се случи ако ова се случи повеќе од две недели подоцна, бидејќи дабовите лисја се полни со танин, згрозени од гасеницата.

И тоа е дека во природата сè следи точна рамнотежа, соодветен момент во кој видовите имаат максимална веројатност за преживување. Не е дека работите функционираат така затоа што е „диктирано“ или „нарачано“ од некого, туку дека видовите, и животните и растенијата, ги имаат вакви циклуси, бидејќи низ историјата, еволуцијата и адаптацијата ја натераа нејзината фенологија да ги добие овие периоди, бидејќи нејзиниот степен на успех е поголем.

Со климатските промени, сите овие циклуси се менуваат драматично. Многу видови гледаат како се намалуваат нивните шанси за преживување пред ваквите сценарија што се менуваат и ваквите различни атмосферски променливи. Зголемувањето на температурата предизвикува напредок на пролетта и цветни циклуси на многу видови растенија од кои тие зависат од животните да растат. Ако ова го влечеме надолу по синџирот на исхрана, сфаќаме дека има многу проблеми во синхронијата на екосистемите и дека кревката еколошка рамнотежа не работи како што треба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.