Езерото Мичиген

Карактеристики на езерото Мичиген

El езерото Мичиган тоа е едно од петте големи езера во Северна Америка. Опкружено е со голем број градови во САД, од кои еден го има истото име како ова волшебно езеро, а околу него се собираат повеќе од 12 милиони луѓе.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за езерото Мичиген, неговите карактеристики и важност.

Потекло

езеро во градот Чикаго

Езерото Мичиген е дел од Големите езера на раскрсницата на САД и Канада. Но, тоа е целосно во рамките на територијата на САД. Археолошките студии покажаа дека Ова езеро е формирано пред околу 13.000 години, по последното ледено доба.

Како што се топеше мразот, на нивно место останаа низа огромни басени полни со вода, овие басени, заедно со друга течна материја, потекнуваат од ова езеро, како и останатите четири од групата.

Езерото Мичиген е второто по големина езеро во групата Големи езера; Се најдов себеси како се спојувам со езерото Хјурон во теснецот Макинак, каде што неговите води се комбинираат за да формираат водно тело попознато како езерото Хјурон, Мичиген. Вреди да се спомене дека теснецот бил важен пат за трговија со крзно во античко време.

Длабочината на ова езеро за прв пат беше забележана за време на експедиција во 1985 година, која беше предводена од научник од Универзитетот во Висконсин по име J. Val Klump; успеа да искористи потопна машина за да спроведе истрага за да ги утврди неговите 281 метар.

Карактеристики на езерото Мичиген

замрзнатото езеро Мичиген

Карактеристиките на езерото Мичиген се она што го разликува од другите езера во светот, преку овие карактеристики можете да разберете многу основни аспекти на езерото, меѓу Големите езера тоа е на второто место по обем во Америка.

Во оваа смисла, може да се каже дека езерото Мичиген ги има следните карактеристични елементи:

 • Тоа е езеро кое се наоѓа целосно во САД и Припаѓа на регионот на Големите езера.
 • Опкружен е со Американци Индијана, Илиноис, Висконсин и Мичиген.
 • Зафаќа површина од 57.750 квадратни километри, со надморска височина од 176 метри и длабочина на вода од 281 метар.
 • Долг е 494 километри и широк 190 километри.
 • Има низа острови во внатрешноста наречени: Бивер, Северен Маниту, Јужен Маниту, Вашингтон и Рок.
 • Добива вода од неколку реки и се приклучува на реката Свети Лоренс во нејзиниот слив.
 • Неколку градови се концентрирани на нејзиниот брег, но најистакнати се Чикаго, Милвоки и Маскегон.
 • Во езерото се врши спортски и стопански риболов, се ловат пастрмка и други примероци, а се воведува и лосос.
 • Откриен е во 1634 година од францускиот истражувач Жан Николе.
 • Во ова езеро се појавија песочни дини покриени со зелена трева и цреши на плажа, дури и кон крајот на летото водата овде е ладна и проѕирна, а температурата е пријатна.
 • Во езерото Мичиген има камења Петоски. Ова се прекрасни сувенири од езерото. Тие се сметаат за официјални камења на езерото. Тие се многу украсни. Имаат изглед на фосили и се извонредно врежани. Тие се единствени во околината и имаат над 3. Сто и педесет години.

Времето на езерото Мичиген

езерото Мичиген

Ова е прекрасно езеро и се препорачува да се посети особено помеѓу јуни и септември, бидејќи на овие датуми времето е топло и променливо облачно, иако зимата е многу студена. Температурата во оваа област генерално варира помеѓу -7 ° C и 27 ° C, и овие вредности ретко се менуваат значително, ако се менуваат, нема да достигнат -14 ° C или да надминат 30 ° C. Но, сегашната реалност е поинаква, бидејќи се проверени температури и до -45 ° C, што предизвикува Let замрзнуваат водите на езерото Мичиген.

Нејзините води се соочуваат со таканаречениот езерски ефект: во зима, ветрот предизвикува испарување и произведува снег, но во другите годишни времиња, кога тие ја апсорбираат топлината и го ладат воздухот во лето и есен, ја регулираат и температурата. Ова овозможува појава на овошни појаси, што е време кога може да се бере големо количество овошје кон јужните региони.

Флора, фауна и геологија

Како и повеќето езера, геолошката карактеристика на езерото Мичиген е тоа што има вдлабнатина во земјата, каде што водата се собира од неколку реки; Покрај голем број минерали како што е железото, овие минерали подоцна биле транспортирани до Апалачките планини. Од областите каде што се произведува јаглен.

Геолошката структура на почвите во областа ги прави богати со производство на храна бидејќи се многу плодни и имаат големи шуми. Езерото Мичиген се карактеризира со присуство на мочуришта нападнати од вода; има високи треви, савани и високи песочни дини, од кои сите се одлични живеалишта за дивиот свет.

Во оваа смисла, нејзината фауна е претставена со риби како што се пастрмка, лосос, снук и штука, сите идеални за спортски риболовни активности. Има и ракови, сунѓери, морски лампи, орли и многу други видови птици како на пр. лебеди, гуски, врани, патки, мршојадци, јастреби и многу повеќе, бидејќи езерото има големо богатство од диви животни.

Легенди и куриозитети на езерото Мичиген

Според туристичката агенција Travel & Leisure, езерото Мичиген е опкружено со историја слична на Лох Нес во Шкотска, каде што се вели дека има чудовиште со низа праисториски карактеристики кое е пронајдено одговорно за давање туристички услуги за регионот. од 1818 година.

Многу луѓе веруваат дека ова големо чудовиште налик на змија всушност, како што е опишано, не е реално, бидејќи никој не му се приближил, или барем никој не го фотографирал потврдено, па се смета дека ова е дел од легендата дека жителите на областа претерала за да привлече туризам.

Дали мислите дека има чудовишта во езерото Мичиген или не, ова е интересна можност да се запознаеме со него и да одиме на одмор, затоа што можете да пливате во нејзините води, да уживате во релаксирачки ден во шумата или само да научите за тоа. За љубителите на снегот и зимата, оваа област замрзнува во овој период од годината, па можете да вежбате зимски спортови како скијање.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за езерото Мичиген и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.