Зошто е Бајкалско Езеро толку славно?

Бајкалско езеро

Многу пати во животот се вели дека реалноста ја надминува фикцијата. И, тоа е дека во природата има исклучителни случаи на места со неверојатна или многу посебна убавина поради нивните карактеристики, егзотична флора и фауна или затоа што во нив се случуваат најчудните природни феномени на светот.

Во овој случај ќе зборувам за Бајкалско Езеро. Ова езеро е најпознато во светот од многу причини. Од големо значење е за научниците и за туристите. Дали сакате да ги знаете причините зошто е толку важен и колку може да биде неверојатно?

Потекло и карактеристики на Бајкалското Езеро

Ова езеро има тектонско потекло. Ова значи дека е предизвикано од движења на тектонските плочи што постојат на Земјата (за да дознаете повеќе за тектонските плочи прочитајте ги Внатрешните слоеви на Земјата). Сместено е во јужниот регион на Сибир, Русија, помеѓу областа Иркутск на северозапад и Бурјатија на југоисток, во близина на градот Иркутск. Познато е како „Сино око на Сибир“ y „Бисерот на Азија“.

Формирањето на Бајкалското Езеро се проценува дека датира уште од датумот околу 25-30 милиони години. Во геолошка смисла можеме да кажеме дека не го најдовме најстарото езеро во историјата.

Таква е важноста на ова езеро што го доби името Светско наследство на УНЕСКО во 1996 година. Тоа е едно од најмалку облачните езера на светот (оттука и прекарот на Синото око). Заматеноста се мери со дискови Secchi. Овие дискови овозможуваат да се знае количината на светлосно зрачење што влегува низ водата и на тој начин да се знае сјајот. Па, измерена е количината на светлина што достигнува длабочина и се забележани светлосни ознаки до длабочина од 20 метри.

Ова езеро се издвојува и по околината 20% од свежата, незамрзната вода на планетата (околу 23.600 км3 вода). Може да собере толку многу вода бидејќи е многу длабоко и затоа што се храни од 336 притоки. Димензиите на Бајкалското Езеро се: 31.494 км² површина, долга 636 км, ширина 80 км и длабока 1.680 м.

Лед на Бајкалското езеро

Замрзнатото Бајкалско Езеро. Извор: http://www.rusiamia.com/rusia/turismo/lago-baikal-rusia/

Друга карактеристика што го прави толку посебен е тоа што тоа е единственото езеро во кое неговите талог не биле погодени од глечерите на континенталот и покрај тоа што е езеро со голема географска ширина. Спроведени се студии за седиментите на езерото и се проценува дека ако може да се отстрани целиот талог што се акумулирал во овие 25-30 милиони години, езерото ќе достигне длабочини до 9 км.

Езерото е целосно опкружено со планини (оттука и фактот дека има толку многу седименти) кои се технички заштитени како национален парк за негова зачувување и има околу 22 мали острови. Најголемиот остров се вика Олхон и е долг околу 72 км.

Остров Олхон

Остров Олхон

Важноста на Бајкалското Езеро

Ова езеро, како што споменав претходно, има големо значење фокусирано од две гледишта: како место за посета и туризам или како научници каде што можете да ги откриете уникатните карактеристики што го прават толку посебен.

Првата карактеристика што го прави толку значајно за научната заедница е дека во едно езеро како ова се наоѓаат 20% од резервите на слатка вода на целата планета. Во случај дека нејзините 336 притоки да престане да обезбедува вода и да го храни, езерото ќе потрае околу 400 години да се испразни низ процесот на испарување. Една од најинтересните пресметки направени од научниците е дека ако целото светско население се снабдуваше само со ова езеро, тие може да живеат 40 години и нема да имаат проблеми со недостиг на вода.

Јасноста на водата спомената погоре исто така ја прави посебна. Малата заматеност што ја има се должи на фактот дека во неговите води живеат микроорганизми кои прочистете во вода и извршете добро чистење. Направени се некои студии за да се види дали овие микроорганизми можат да се користат за чистење на излевања на нафта во други води поради нивната висока стапка на прочистување.

Кристално чистата вода се користи за некои медицински третмани, особено за некои диети кои се сиромашни со минерални соли. Во античко време, Азијците го сметале Бајкалското Езеро за свето место. Дури и денес можете да ги видите на страните на езерото остатоци од згради што ги користеле античките племиња ритуалите во кои биле инвестирани со енергијата на езерото.

Друга карактеристика што го прави толку посебен за научната заедница се екстремните временски услови во кои се наоѓа. Во зима езерските температури можат да достигнат 45 степени под нулата. Сепак, Бајкалското Езеро е рај за флора и фауна. Коегзистираат 1.600 родови животни и 800 растенија кои се каталогизирани досега. Во него има бројни ендемични видови како што се печатот и есетрата Бајкал, рибата голомјанка и ракот епишура (мало животно чија улога е основна во синџирот на исхрана, бидејќи филтрира вода низ неговото тело). Улогата на епишурата е толку важна бидејќи е вид со големо изобилство. Има до 3 милиони ракови на квадратен метар површина. Тие се многу мали, само околу 2 милиметри во должина, но нивната способност да филтрираат вода е неверојатна. Голем дел благодарам на нив е зошто езерото е толку чисто. Во 1976 година, фабрика која беше одговорна за производство на целулоза го фрли својот отпад директно во Бајкалското Езеро и го загрози опстанокот на овие ракови и други ендемски видови.

Рак на Бајкалското Езеро

Рак на Бајкалското Езеро

Ова езеро расте секоја година околу два сантиметри. Ова предизвикува бројни земјотреси поради континуираното движење на тектонските плочи. Ова езеро може да собере повеќе вода секоја година.

Куриозитети на Бајкалското Езеро

На дното на езерото таму пирамида од не'рѓосувачки челик со грбот на Русија. Ова се должи на првата експедитивна мисија што успеа да стигне до дното на езерото на 29 јули 2008 година.

Ова езеро исто така стана многу познато пред не многу години благодарение на феноменот што се случи на неговата површина и беше забележан за прв пат од астронаутите на Меѓународна вселенска станица (ISS). Овој феномен се состоеше од голем белег на површината на езерото (кој тогаш беше замрзнат) многу сличен на левиот чаша вода на маса. Марката беше со дијаметар од околу 4,5 километри. Луѓето посветени на паранормални теми рекоа дека тоа може да биде резултат на остатоците од слетувањето на НЛО (следејќи ја истата логика на круговите на земјоделските култури).

Круг на Бајкалското Езеро

Круг на Бајкалското Езеро

Од друга страна, научната заедница даде нешто покохерентно објаснување на овој феномен. Тоа беше потемен круг предизвикан од конвекцијата на водата. Потоплата и помалку густа вода се искачи на површината и кога наиде на студ на околината замрзна формирајќи тенок слој мраз. Најверниот рече дека ако се движите по рабовите на тој круг, ќе ви се случи исто како и со феноменот на Бермудскиот триаголник, ќе ве опфатат многу бурни струи што доаѓаат од длабочините на езерото.

Туризам во Бајкалското Езеро

Со цел да го посетите и уживате во Бајкалското Езеро, можете да патувате со транссибирскиот воз. Овој воз целосно го опкружува, преминувајќи околу 200 мостови и околу 33 тунели. Во продавниците околу езерото тие продаваат пушена риба од омул и можете да уживате додека го набудувате прекрасниот предел.

Југоисточниот дел на езерото е, без сомнение, најтуристички откако североисточниот дел е практично напуштен.

Бајкалско Езеро и климатски промени

Многу научни студии покажаа дека ефектите од климатски промени и глобално затоплување тие можат да го направат ова езеро многу помалку интересно. Една од овие студии беше објавена во списанието BioScience. Авторот на оваа истрага беше Маријана В. Мур и истакна дека климата на езерото стана многу поблага со низа температури не толку екстремни како порано. Во зима езерото останува замрзнато многу помалку време отколку порано. Овој факт може да предизвика штета на екосистемот и најранливата фауна како што е печат нерпа. Овој ендемски печат е единствениот слатководен печат во светот и може да се пари и да се породи на мразот од Бајкалското Езеро. Бидејќи овој мраз постои за помалку време, капацитетот и можностите за раѓање се многу помали, а популацијата на пломбите се намалува. На ова се додава и човечкото суштество. Се разбира, човечкото суштество ловете ги овие фоки крадечки и масовно кои претставуваат една од најцврстите основи за економијата на регионот.

Нерпа печат

На печатот нерпа му е потребен мраз за негово размножување. Извор: http://www.rdrusia.com/rusia-el-lago-baikal/

Конечно, еден од куриозитетите на ова езеро е тоа што е единственото место каде што можете да набавите неутрини. Тоа се честички кои едвај се наоѓаат на Земјата и кои ни даваат богатство на информации за животот на другите планети и галаксии и што се случува во вселената.

Како што можете да видите, ова езеро, од почеток до крај, е чудо и за научниците и за туристите. Така, може да се спакувате и да го организирате вашето следно патување


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.