Деценија за спротивставување на ефектите од глобалното затоплување

Планетата Земја гледана од вселената

Планетата Земја како што ја познаваме денес е свет во кој влијанието на човекот врз животната средина е толку големо што успеавме да ја нарушиме природната рамнотежа на нашиот дом. Сега, според студијата на Меѓународниот институт за системи за применета анализа (IIASA) имаме само една деценија да се спротивставиме на ефектите од глобалното затоплување, со што се избегнува просечната температура да се искачи над 2ºС.

Ако не сториме ништо, последиците може да бидат непредвидливи.

Според студијата, до 2100 година фосилните горива треба да обезбедат само 25 проценти од енергијата она што го бара индустријата. Денес светската економија зависи од 95% од оваа енергија. Ова значи дека ако не почнеме да користиме и искористиме повеќе обновливи енергии, кои се многу почисти, ќе завршиме да живееме на многу потопла планета. Да бидеме поконкретни, околу 3,5 aboutC потопло.

Мајкл Оберстејн, коавтор на студијата, рече дека мора да се преземат чекори за да се намалат емисиите на јаглерод диоксид предизвикани од човечка активност на нула до 2040 година, инаку не можевме да ја одржиме температурата под 2ºC.

Загадување на воздухот

IIASA препорачува сите да станат свесни за тоа колку е важно се грижи за земјата и животната средина така што до крајот на овој век емисиите на јаглерод може да се намалат на 42 проценти, што би служело за во голема мера неутрализирање на ефектите од глобалното затоплување. Сепак, тој додаде дека ситуацијата е толку сериозна што дури и ако се преземат активности за заштита на животната средина, температурите до 2100 година ќе се зголемат за 2,5ºС.

Можеби е време да размислиме за тоа што сме правеле досега и за тоа што сè уште имаме време да направиме.

Можете да ја прочитате целосната студија овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.