Еден од најголемите глечери во Гренланд има морничава пукнатина

Гренланд,

Глечерот Петерман, кој се наоѓа во северозападен Гренланд, може да се распарчи како резултат на зголемувањето на температурите во регионот. НАСА на својот профил на Твитер објави фотографија направена во рамките на операцијата АјсБриџ, посветена на проучување на промените што се случуваат секоја година во глечерите.

Можеби мислите дека станува збор за помала пукнатина, но не е многу далеку од друга, што е многу пошироко и подолго. Ако се здружат, значаен дел од глечерот би се одвоил.

Населување во глечер

Слика - НАСА

Глечерот Петерман, еден од најголемите во Гренланд, има должина од 70 км, ширина од 15 км и дебелина што се движи од 600 м на нејзината основа до 30-80 м на предната страна. Стеф Лермит, холандски научник од Технолошкиот универзитет во Делфт, прв ја проучувал фрактурата што се случила во овој огромен глечер, забележана на слики направени од вселената.

НАСА беше во можност да открие така пукнатината се случила во близина на центарот на лебдечката полица за мраз, место што предизвикува сомнежи за неговото формирање. И двете можат да се видат на оваа слика, која е земена од авион:

Пукнатини во глечерот Петерман

Слика - НАСА

Тоа не би било првото големо парче што ќе се одвои: во 2010 и 2012 година, две ледени плочи беа одвоени од глечерот. Но, она што најмногу ги загрижува научниците е дека ако температурите продолжат да растат, мразот ќе се стопи во морето со што ќе се зголеми неговото ниво. И, ако се случи тоа, ќе мора повторно да го мапираме целиот свет, а да не ги спомнуваме мерките што треба да ги преземеме за да спречиме поплавување на нашите домови.

Затоа, важно е да бидете свесни што се случува на планетата, со цел да се заштити.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.