Едафологија

вегетација во различни видови почви

Науката за почва е прилично млада наука чија главна цел е проучување на почвата. Се појавува на крајот на минатиот век и ја проучува почвата од сите гледишта. Проучете ја морфологијата, составот, својствата, формирањето, дистрибуцијата, таксономијата, корисноста, обновувањето и конзервацијата. Тоа е гранка што се изучува и во науки за животна средина бидејќи има одлични примени во околината.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, областа на проучување и концептите на едафологијата.

клучните карактеристики

хоризонти на почвата

Во едафологијата постои концепт на почва и земја што честопати е погрешно. Сепак, почвата се смета за горниот слој на цврстата површина на планетата. Овој слој е формиран од атмосферските влијанија на карпите во кои може да се вкорени растенијата. Почвата е особено еколошко опкружување за одредени видови живи суштества и благодарение на тоа тие можат да се развиваат и размножуваат. Концептот на почва, исто така, може да се каже како повеќе или помалку лабава мешавина од мали фрагменти од карпи и материјали од органско потекло, кои заедно со течности и гасови во различни пропорции, исполнуваат одреден производствен капацитет.

Мора да се земе предвид дека едафологијата е важна за многу гранки. На пример, при проучување на корисноста на една почва за земјоделство, важно е да се знаат сите нејзини компоненти и производниот капацитет што го има. Кога честичките обично се изучуваат, мора да се земат предвид некои главни аспекти. Од една страна, карактеристиките на местото каде што се наоѓа и специфичните карактеристики на почвата. Меѓу овие карактеристики имаме состав, морфологија и својства.

Кога ги анализираме карактеристиките на местото за да извршиме студија во науката за почвата, мора да ги земеме предвид основните аспекти. Овие се како што следува:

  • Облик на терен: одговара на факторот на олеснување во кој е формирана почвата.
  • Наклон: наклонот е степен на наклон на релјефот. Наклонот треба да се одреди што е можно попрецизно. Нормално, тоа обично се однесува на средината на наклонот каде што тие се почва.
  • Вегетација: се проучува добрата вегетација што се дава на земјата со цел да се види видот на одгледување, без разлика дали е вештачки или природен, што постои. Кога се повикуваме на вештачки, се повикуваме на растенија одгледувани од луѓе.
  • Клима: климата се заклучува од податоците што ги даваат метеоролошките станици. Во зависност од климата на одредена област, карактеристиките на нејзините почви имаат тенденција да варираат.

Аспекти на едафологијата

студија на почвата во едафологија

Toе видиме кои се главните аспекти на едафологијата што имаат врска со карактеристиките на почвата. Прво од сè што треба да се изучува во почвата е нејзината морфологија. Од морфологија, се изучуваат хоризонти, боја, текстура, порозност, одлика на биолошко потекло, човечка активност и структура. Сите овие аспекти се важни за да се анализира една почва во целост. Toе видиме кои се овие точки и за што се работи.

Едафички хоризонти

Хоризонтите се однесуваат на морфолошката разновидност на почвата за да се воспостави строг систем за именување. Назначен е со голема буква што укажува на генетскиот тип. Некои букви се користат за органски хоризонти, други за минерални хоризонти и други за да видат кои се слоевите составени од оригиналниот материјал повеќе или помалку трансформирани. Некои од буквите може да бидат придружени со други за да се опише важна карактеристика што не е вклучена во дефиницијата на соодветната голема буква. Ова е обично бројка.

Преодни хоризонти се оние што се наоѓаат помеѓу двата дела. На овој начин, гледаме дека овие жители имаат мешани својства и тешко е да се избере еден од нив. Мешани хоризонти се оние лоцирани помеѓу два принципа кои се интерпентираат на таков начин што тие сочинуваат целосна мешавина. Се разликува од другата транзиција помеѓу обете својства се целосно измешани.

Боја и текстура во науката за почвата

Бојата на подот е многу променлива, но исто така е многу важна. Матрицата на хоризонтите и присуството на дамки се диференцијални при идентификување на видовите почви. Сите есенцијални минерали кои ја сочинуваат глинената фракција имаат белузлава боја. Сепак, не е вообичаена боја што ја имаат глините што се вадат од земјата. Бојата не е сама по себе несериозна особина, но ни нуди бројни карактеристики за формирањето на почвата и нејзиното однесување.

Што се однесува до текстурата, станува збор за начинот на кој честичките на почвата се дистрибуираат според големината. Неговото утврдување мора да се направи со соодветна анализа. Сепак, на полето индиректно можете да видите неколку мали топчиња меѓу прстите за да знаете каков вид на здружение доаѓа. Со одредено искуство, може да се разликуваат неколку текстурални типови на почви.

Порозност, карактеристики и човечка активност

едафологијата како наука

Одредување на порозноста мора да се изврши со индиректни методи, како и пропустливост. Врската помеѓу овие две форми помага да се одреди густината и задржувањето на водата на почвата. Капацитетот за задржување на водата е важен ако почвата се користи за градинарство или земјоделство. Сите можат да не информираат за вкупниот волумен на пури што постои во една почва. Не ни нуди начин на кој се распределуваат порите низ целата почва или нивната форма или ориентација. Сепак, тоа е одредувачка информација за одредени аспекти на почвата.

Друг забележителен аспект е релативното уништување помеѓу различните хоризонти на почвата. Во многу случаи, обично е доволно да се објасни неговото однесување. Кога се повикуваме на карактеристики од биолошко потекло, ние го опишуваме присуството на животно или доказите за тоа во одреден момент. На пример, може да има остатоци од метаморфози, галерии, гнезда, итн. Нека бидат одлики на присуство на животно. Човечката активност е исто така важна за анализа во почвата што ќе се користи за неа. Присуството на фрагменти од Лозада, урнатини, докази за ѓубре или каков било материјал странски на земјата и дека постојат докази за човечка интервенција е важно да се анализира.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за едафологијата и како таа ја проучува почвата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.