Долина Ебро

хидрографски слив на ебро

Шпанија има бројни реки кои припаѓаат на различни речни сливови. Најголемата река во цела Шпанија е реката Ебро. Тоа е река чиј слив се наоѓа на северо-исток на Пиринејскиот полуостров, граничи со север, базени Дуеро, Тагус, Јукар и источен Пиринеј. Од оние што одговараат на француската падина. Најпознат е во цела Шпанија и има голем проток. Неговата уста формира делта и е позната како Долина Ебро.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за карактеристиките, геологијата и формирањето на долината Ебро.

клучните карактеристики

земјоделска зона

Долината Ебро или Депресијата на Ебро е огромна област на северо-исток од Пиринејскиот полуостров, каде тече реката Ебро. Реката потекнува од планините Кантабрија и се влева во Средоземното море. Долината Ебро е ограничена со Пиринеите на север, Пиринејскиот систем на југ и каталонските крајбрежја на исток. Депресијата на реката се наоѓа во близина на самата река во североисточниот дел на Пиринејскиот полуостров.

Од Сиера де Хијар до Тортоса има површина приближно 40.000 квадратни километри и должина од 840 километри. Поминува од запад кон исток преку Автономната заедница Кантабрија, Бургос и Сорија на исток од Кастилја и Леон, на југ од Баскија во Алава, Ла Риоха, Навара, заедниците Арагон, Каталонија и Валенсија се до северно од провинцијата Кастелон, завршувајќи на Медитеранот. Во нејзината северна граница се Пиринеите, на исток се граничи со каталонскиот крајбрежен планински масив, а на југ и запад со иберискиот систем.

Депресијата има просечна кота од 200 метри и е опкружена со големи височини. Устата е позната како Делта дел Ебро, заштитено подрачје класифицирано како природен парк. Има наслаги на морски и континентални конгломерати, кои се дебели на работ на планината и не се премногу дебели во центарот на депресијата: песочници, марлови, гипс, соли и варовници. Разликата во тврдоста на материјалот и сушната клима доведоа до различни географски карактеристики.

Реката се наоѓа во раседот помеѓу Пиринејскиот полуостров и европскиот континент, се совпаѓа со старото морско дно, а подоцна се трансформира во езеро, наизменично одвојувајќи го Пиринејскиот остров. Пиринејскиот полуостров е поврзан со Африка и Европа.

Употреби на почвата на долината Ебро

ебро долина

Најдобрата земјоделска употреба на арагонската почва се наоѓа во централната депресија, каде има најголема и најпродуктивна наводнувана и врнежлива површина за садење житни култури и винова лоза. Овие плантажи ја сочинуваат основата на аграрната економија на Арагон. Од друга страна, овие простори се најкористените и најпосакуваните во историјата, датираат уште од предримското време.

Монокултурата од дождовно зрно претставува многу соодветен систем за користење на земјиштето за стерилни услови на животната средина надвор од наводнуваната област. Замените за пченично јачмен и, во помала мера, овес и 'ржТие зависат од поддршката на централната власт и квалитетот на земјиштето. Одгледувањето житни култури беше целосно механизирано, а во повеќето области на депресија сè уште се користеше лов.

Монокултурата на зрна зафаќа компактен простор во глечерите и ридовите на долината Ебро и ниската варовничка платформа на југот на Лос Монегрос. Единствената ограничувачка пречка е излезот од гипс околу Сарагоса. Тоа е локација што сече во голем број преку густа мрежа на тесни долини, кои се пасишта територии за еспартови и аџии, и ги сочинуваат вистинските пустински острови во центарот на депресија. Окупацијата на земјата е ограничена на рамните дно на ваучерите, каде што акумулацијата на тиња нуди добра почва и ја концентрира малата влажност.

Клима и геологија на долината Ебро

опустинување во долината ебро

Низ котлината Ебро можеме да најдеме голема хетерогеност во климата заради големото проширување што веќе има учество на влијанија од метеоролошките варијабли и на медитеранската област и на континенталната област. Грубо можеме да разликуваме три главни климатски зони:

 • Кантабриска област: Тоа е таа област што има обилни и униформни врнежи од дожд во текот на целата година. Преовладуваат благи температури, така што тие немаат премногу ненадејни промени.
 • Централна депресија: Зафаќа 80% од сливот и има одлучувачко влијание врз полусушната клима со сезонски врнежи. Овие врнежи се распределуваат во дождливи и суви сезони.
 • Медитеранска област: во него преовладуваат оскудни врнежи од дожд и поблаги температури поради близината на морето.

Температурите имаат тенденција да достигнат максимум од 26 степени во најтоплите месеци и најниски од -4 во зимските месеци. Повеќето врнежи се одвиваат во планинските системи што ја разграничуваат долината на Ебро. тие достигнуваат вредности од 1800мм / година на Пиринеите. Сепак, во централниот дел на долината вредностите се многу пониски, достигнувајќи под 400мм / година. Просечните годишни врнежи на целиот слив се приближно 590 мм.

Што се однесува до геологијата, таа исто така има многу разновидна геологија, како и климата. Преовладуваат материјалите варовник-доломит, Ценоманенс-Туроненс, Триски варовници и доломити и парични материјали. Како што се очекуваше, во оваа котлина има системи за водоносни слоеви во јужната зона на сливот, кои имаат аситни формации, типични за сукцесиите на штандовите и песоците со меѓусебни врски на силови и глини. Овие се од променлив потенцијал и газирани по природа.

Некои iosубопитства

 • Вкупните придонеси на сливот се составени помеѓу 17.500 и 19,000 hm3 / годишно за различна употреба.
 • Придонесот на подземните води е проценет на 3.730 hm3 / годишно, од кои нешто повеќе од 3.300 hm3 / годишно се испуштања на реката Ебро.
 • Вкупното население на сливот е 2.850.000 жители, со просечна густина од 33.3 жители / км2, вредност многу помала од националниот просек.
 • Преовладуваат главно малите урбани центри, 90% од нив имаат помалку од 2.000 жители.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за долината Ебро и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.